Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

fot. via NEXTA/wywiad wojskowy Ukrainy
8 grudnia jest 288. dniem wojny na Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski został najbardziej wpływowym politykiem Europy w rankingu sporządzonym przez portal Politico. Uhonorowano go za zmianę wizerunku Ukrainy na arenie międzynarodowej w kontekście rosyjskiej inwazji na kraj, któremu przewodzi. W zestawieniu ujęto też 27 innych polityków, przedstawionych w trzech kategoriach.

Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Misja ONZ ds. monitorowania praw człowieka na Ukrainie (HRMMU) udokumentowała zamordowanie 441 cywilów w pierwszych tygodnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wszystkie z tych zabójstw przypisano wojskom rosyjskim - zaznaczono w ogłoszonym w środę raporcie.
22:1908.12.2022

Specjalny trybunał, który osądzi władze Rosji za agresję na Ukrainę, powinien mieć siedzibę w Jałcie, na wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Krymie - napisał w czwartek w mediach społecznościowych doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"Rosja musi wycofać swoje wojska z (okupowanych) terytoriów. Elity (na Kremlu) muszą przejść transformację. I (dopiero) wówczas odbędą się negocjacje pokojowe - konstruktywny dialog, który potwierdzi powrót Rosji do (przestrzegania) prawa międzynarodowego, (a także) ustali wysokość reparacji i harmonogram posiedzeń specjalnego trybunału w Jałcie" - zaproponował polityk na Twitterze.

21:5908.12.2022

Więźniowie z zakładów karnych w Rosji, werbowani na wojnę z Ukrainą przez prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, są straszeni nagraniami egzekucji innych więźniów, rozstrzelanych lub powieszonych za dezercję z pola walki - poinformowało w czwartek Radio Swoboda za rosyjskojęzyczną sekcją BBC.

Skazańców, którzy zgodzili się na służbę w szeregach wagnerowców, wyprowadza się do specjalnego pomieszczenia i pokazuje im się tam na tablecie nagrania egzekucji. 

"Dezerterzy mówią (na tych nagraniach), że są zdrajcami, ponieważ porzucili swoich towarzyszy broni na pierwszej linii frontu. Potem strzelają im w tył głowy" - relacjonował jeden z więźniów-żołnierzy z grupy Wagnera, cytowany przez niezależne media.

Rozmówcy BBC z grupy Wagnera potwierdzili, że znane im są co najmniej trzy przypadki zabójstw dezerterów. Wcześniej, w listopadzie, rosyjski opozycyjny portal Meduza nagłośnił morderstwo więźnia-najemnika, który oddał się na Ukrainie do niewoli, a następnie został pojmany przez wagnerowców. Mężczyzna miał zostać bestialsko zabity młotem kowalskim.

21:1108.12.2022

Podczas okupacji Chersonia wywieziono z tego miasta do Rosji wszystkich pensjonariuszy domów dziecka. Nadal nie wiemy niczego o dalszym losie tych osób - poinformowała w czwartek przewodnicząca chersońskiej miejskiej administracji Hałyna Łuhowa, cytowana przez niezależną rosyjską telewizję Nastojaszczeje Wriemia.

Jak podkreślono, chersońscy lekarze starali się wszelkimi sposobami uratować dzieci przed wywózką do Rosji. W tym celu fałszowano historie chorób, wpisując do dokumentów np. krwawienie z płuc lub inne ciężkie dolegliwości, wykluczające możliwość wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Wiedząc, jaki los czeka pensjonariuszy domów dziecka, lekarze unikali też oddawania małoletnich pod opiekę do tych placówek.

"Baliśmy się przekazać sieroty do domów dziecka i zatrzymaliśmy je wszystkie u siebie. Wszyscy, którzy byli leczeni, pozostali u nas. (...) I dobrze zrobiliśmy, ponieważ cały dom dziecka wywieźli do Rosji. (...) Staraliśmy się tych (naszych) dzieci nie pokazywać, chronić je wszelkimi sposobami" - powiedziała jedna z pracowniczek chersońskiego szpitala dziecięcego, cytowana przez Nastojaszczeje Wriemia.

W ocenie Łuhowej rosyjscy okupanci mogli wywieźć z Chersonia około 1000 dzieci, ale dokładne liczby są bardzo trudne do ustalenia. "To była prawdziwa deportacja (w celu) zniszczenia narodu ukraińskiego" - podkreśliła szefowa miejskich władz.

20:5408.12.2022

Słowaccy ministrowie obrony, gospodarki i spraw zagranicznych poinformowali w Kijowie o kolejnym pakiecie wsparcia dla Ukrainy. Bratysława planuje przekazać do końca roku między innymi generatory prądu. Przedstawiciele słowackiego rządu zapewnili w ukraińskiej stolicy, że nie ustaną w udzielaniu pomocy.

"Nie przyjechaliśmy do Kijowa z pustymi rękami" - oznajmił słowacki minister spraw zagranicznych Rastislav Kaczer. Oprócz 300 generatorów prądu, które mają trafić do ukraińskich szkół i szpitali, tak zwany zimowy pakiet pomocy o wartości 800 tysięcy euro obejmie nagrzewnice powietrza, koce, apteczki oraz materiały do naprawy zniszczonej przez Rosjan infrastruktury energetycznej. "Również w ten sposób będziemy nadal wspierać suwerenną Ukrainę w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową" - powiedział szef słowackiej dyplomacji.

W trakcie spotkań z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i przedstawicielami rządu w Kijowie, słowacki minister obrony Jaroslav Nadź poinformował o przyjętym niedawno przez Bratysławę kolejnym pakiecie pomocy wojskowej. Słowacy przekażą ukraińskiej armii między innymi urządzenia do rozminowywania i kamizelki kuloodporne o łącznej wartości ponad 9 milionów euro.

20:0908.12.2022

Potężna eksplozja na lotnisku w Melitopolu

Kilka godzin po serii eksplozji, do których doszło w pobliżu lotniska w okupowanym Berdiańsku, odnotowano potężny wybuch na lotnisku w nieodległym Melitopolu, również kontrolowanym przez siły agresora - powiadomił w czwartek lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

"Weryfikujemy informacje na temat strat wroga" - napisał Fedorow na Telegramie.

20:0308.12.2022

W Kijowie zmieniono ponad 30 nazw ulic związanych z rosyjską geografią i kulturą, a także nawiązujących do radzieckiej tradycji. To kolejne tego typu przemianowanie nazw ulic w ukraińskiej stolicy.

Kijowska rada miasta zatwierdziła zmianę nazw 32 ulic, w tym nazwę jednej z głównych arterii - bulwaru Przyjaźni Narodów. Zmienił on nazwę na bulwar imienia Mykoły Michnowskiego - ukraińskiego działacza niepodległościowego, twórcy wojska Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Jak napisał mer Kijowa Witalij Kliczko, proces derusyfikacji trwa i jest ważny zwłaszcza w obliczu barbarzyńskiej wojny, którą Rosja chce zniszczyć Ukrainę. Przypomniał, że w tym roku w Kijowie ponad 200 ulic zmieniło nazwy wcześniej związane z Rosją. W ramach tych zmian z centrum miasta zniknęła między innymi ulica imienia rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina. Podobne procesy derusyfikacji nazw ulic dokonywane są także w innych ukraińskich miastach.

19:5108.12.2022

Rosyjskie władze wojskowe przygotowują się do objęcia mobilizacją nawet 17-latków z podbitych terenów na Ukrainie; niepełnoletni chłopcy otrzymali zakaz wyjazdu za granicę - poinformował w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

"Ta wojna dotknie wszystkich w Rosji. (Mieszkańcy tego kraju) muszą zrozumieć, że nie da się jej uniknąć bez obalenia reżimu i wycofania się z okupowanych terytoriów" - oznajmił Jusow na antenie telewizji Apostrof.

Jak dodał, władze na Kremlu nie zamierzają porzucać planów dalszej mobilizacji, lecz z drugiej strony, mając świadomość strat ponoszonych na froncie, "szykują się już na przyszłą porażkę".

19:1408.12.2022

Co się dzieje z żołnierzami, którzy nie chcą walczyć na Ukrainie?

Kreml ukrywa informacje o stratach poniesionych na wojnie w Ukrainie i represjonuje żołnierzy, którzy odmawiają wyjazdu na front. Według rosyjskich mediów niezależnych, w trakcie inwazji na Ukrainę zginęło, trafiło do niewoli lub zostało rannych około 100 tysięcy żołnierzy armii Putina. Ci, którzy uciekają z frontu są przetrzymywani w specjalnych obozach. Rosyjskie serwisy internetowe informują także o przypadkach strzelania do dezerterów.

Sąd w Petersburgu zablokował dostęp do 10 portali, które publikowały informacje o stratach ponoszonych przez armię Putina na wojnie w Ukrainie. Na liście cenzorów znalazł się między innymi serwis antywojenny „Zatrzymać Wojnę”, który informował o akcjach dywersyjnych w Rosji. Zablokowane zostały także kanały internetowe: „Obrzydliwi Raszyści”, publikujący zdjęcia rosyjskich żołnierzy walczących w Ukrainie i serwis informacyjny „Ukraina teraz: nowości, wojna, Rosja”.

Portal Meduza podał, że do rosyjskiej prokuratury wojskowej wpłynął wniosek pskowskiej administracji o wyjaśnienie losów około 300 żołnierzy, którzy odmówili udziału w wojnie. Według ich krewnych i kolegów są oni przetrzymywani w specjalnych obozach na terenie Donbasu.

18:3708.12.2022

Nowe informacje o eksplozjach w okupowanym Berdiańsku. W rosyjskiej bazie doszło do trzech potężnych wybuchów, a następnie 15 eksplozji o mniejszej sile. Na miejscu zdarzenia wybuchł duży pożar - podaje portal Suspilne za lojalną wobec Kijowa przewodniczącą administracji Berdiańska Wiktorią Haliciną. W kierunku bazy wyjechały niemal wszystkie dostępne w mieście karetki pogotowia i wozy straży pożarnej .

"U sąsiadów (z Berdiańska - red.) jest głośno już drugi dzień z rzędu. Według doniesień miejscowych okupantom coś nie wyszło w okolicach lotniska, gdzie rozmieścili wcześniej swój sprzęt wojskowy i drony. (...) Wybuchy słyszało całe miasto" - napisał na Telegramie proukraiński mer kontrolowanego przez Rosjan Melitopola Iwan Fedorow.

18:1908.12.2022

Eksplozje słychać teraz w Odessie i Chersoniu. Pracuje obrona przeciwrakietowa.

18:1608.12.2022

Administracja prezydenta USA Joe Bidena, odpowiadając na apele władz Ukrainy, rozważa przekazanie Kijowowi amunicji kasetowej - poinformowała w czwartek stacja CNN.

Ukraińscy urzędnicy i politycy apelowali w ostatnich miesiącach do amerykańskiego przywódcy i członków Kongresu o dostarczenie ukraińskiej armii amunicji kasetowej - broni zakazanej w ponad 100 krajach, której podczas wojny na Ukrainie używają obie strony - poinformowała CNN. Najwyżsi rangą urzędnicy administracji Bidena rozważają ukraińskie apele od miesięcy i jak dotąd nie zostały one odrzucone - podała amerykańska stacja. 

"Nie zrezygnowano z tej opcji i może być ona wykorzystana, jeśli zapasy innej amunicji zaczną się niebezpiecznie zmniejszać. Źródła podają, że propozycja nie została jeszcze poważnie rozważona, w dużej mierze ze względu na ustawowe ograniczenia, które Kongres nałożył na transfery amunicji kasetowej" - wyjaśniła CNN.

Ograniczenia te dotyczą amunicji, której wskaźnik niewybuchów przekracza jeden procent, co stwarza perspektywę długoterminowego zagrożenia dla ludności cywilnej. Prezydent Joe Biden mógłby je obejść, ale administracja dała Ukraińcom do zrozumienia, że jest to mało prawdopodobne w najbliższym czasie - zaznaczyła stacja.

Wysocy urzędnicy amerykańscy publicznie oświadczyli, że planują udzielić Ukraińcom takiego wsparcia, jakiego potrzebują, aby dać im przewagę przy stole negocjacyjnym z Rosją, gdyby do negocjacji ostatecznie doszło. Zapasy zachodniego sprzętu wojskowego nie są nieograniczone i ze względu na ich wyczerpywanie - wskazują Ukraińcy - wykorzystane mogłyby zostać składy amunicji kasetowej.

Amunicja kasetowa mogłaby rozwiązać dwa główne problemy Ukrainy: potrzebę większej ilości amunicji do systemów artyleryjskich i rakietowych dostarczonych przez Stany Zjednoczone i inne kraje oraz konieczność przełamania przewagi liczebnej Rosji w artylerii. "Wątpliwości USA dotyczą ewentualnych szkód ubocznych, ale my chcemy tej amunicji używać przeciwko rosyjskiemu wojsku, nie cywilom" - powiedział CNN ukraiński urzędnik.

17:5308.12.2022

Tragedia w obwodzie żytomierskim. Samochód wjechał na minę, na miejscu zginęli 38-letni mężczyzna i jego 32-letnia żona, którzy podróżowali pojazdem. Osierocili ósemkę dzieci.

17:4808.12.2022

W mediach społecznościowych ukazało się nagranie, na którym pijany Władimir Putin "wyjaśnia", dlaczego Rosjanie atakują obiekty infrastruktury energetycznej na Ukrainie. "Dużo się teraz mówi o naszych uderzeniach w infrastrukturę energetyczną na terytorium naszego sąsiada. Tak robimy to, ale kto zaczął? Kto uderzył w Most Krymski?" - mówił prezydent Rosji, trzymając w ręku kieliszek.

17:2908.12.2022

Na okupowanym przez Rosję Krymie wstrzymano budowę wszelkich obiektów infrastruktury społecznej; przyczyną takiego stanu rzeczy są trudności z dostawami betonu, wykorzystywanego obecnie głównie do wznoszenia umocnień wojskowych na północy półwyspu - powiadomiła w czwartek przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa.

Dobrze byłoby wiedzieć, gdzie podział się beton na Krymie. Z tego, co nam wiadomo, zakłady produkujące beton z Bakczysaraju w pierwszej kolejności mają zabezpieczać potrzeby tzw. priorytetowego klienta, czyli rosyjskiego ministerstwa obrony. (...) Pod Symferopolem rozpoczęła się (z kolei) produkcja betonowych umocnień przeciwczołgowych, tzw. "zębów smoka". Ciężarówki przywożą na północ Krymu konstrukcje do budowy (tych zapór) - oznajmiła Taszewa, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Jak dodała, półwysep boryka się również z poważnym niedoborem personelu medycznego. Obecnie ma tam brakować około 2 tys. specjalistów w tej dziedzinie.

17:0208.12.2022

Zakłady maszynowe z Winnicy, miasta w centralnej części Ukrainy, eksportowały do Rosji podzespoły wykorzystywane do napraw sprzętu wojskowego państwa-agresora. Przedsiębiorstwo kontynuowało tę współpracę nawet po inwazji Kremla na sąsiedni kraj - powiadomiła w czwartek ukraińska Prokuratura Generalna.

Do Rosji wysyłano m.in. silniki hydrauliczne, przekładnie i pompy. W celu obejścia ograniczeń nałożonych na kontakty handlowe z Moskwą, firma wykorzystywała nielegalne kanały eksportu przez Rumunię, Turcję i Kazachstan, a także konta bankowe zarejestrowane w państwach Unii Europejskiej.

W ten sposób tylko w 2022 roku wyeksportowano podzespoły o łącznej wartości ponad 51 mln hrywien, czyli ponad 6 mln zł - oznajmiła prokuratura na Telegramie.

Funkcjonariusze dokonali rewizji w pomieszczeniach firmy oraz mieszkaniach osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Odnaleziono dokumenty finansowe potwierdzające nielegalny handel z Rosją - dodano w komunikacie.

Prokuratura nie podała nazwy przedsiębiorstwa, lecz z naszych informacji wynika, że firmą współpracującą z wrogiem są Winnickie Zakłady Budowy Maszyn - ujawniła agencja Interfax-Ukraina.

16:3908.12.2022

W obchodzoną w czwartek uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież Franciszek udał się po południu na Plac Hiszpański w Rzymie, gdzie w obecności setek osób modlił się o pokój na Ukrainie i o zwycięstwo miłości nad nienawiścią. To pierwsza papieska modlitwa przed figurą Niepokalanej od początku pandemii.

Papież w napisanej specjalnie na tę uroczystość modlitwie podkreślił, zwracając się do Matki Bożej: „Chciałbym móc dzisiaj złożyć Ci dziękczynienie narodu ukraińskiego za pokój, o który od dawna prosimy Pana. Muszę jednak dalej przedstawiać prośbę dzieci, ludzi starszych, ojców i matek, młodzieży z tej udręczonej ziemi”.

„Ale my wszyscy wiemy, że jesteś z nimi i ze wszystkimi cierpiącymi, jak przy krzyżu Twojego syna” - powiedział Franciszek.

„Patrząc na Ciebie, która jesteś bez grzechu, możemy nadal wierzyć i mieć nadzieję, że nad nienawiścią zwycięży miłość, z kłamstwem wygra prawda, z obrazą wygra przebaczenie, z wojną wygra pokój” - dodał.

16:2608.12.2022

Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w obwodach zaporoskim, charkowskim, dniepropietrowskim, czerskaskim, kirowohradzkim, chersońskim, sumskim, połtawskim i donieckim.

16:1008.12.2022

"The Kyiv Independent" donosi o trzech potężnych eksplozjach, które było słychać w bazie lotniczej w okupowanym przez Rosjan Berdiańsku w obwodzie zaporoskim.

15:3708.12.2022

Ukraińska armia broni Europy walcząc z Rosją na froncie. Prezydent Wołodymyr Zełenski mówił o tym podczas ogłoszenia przez portal Politico listy najbardziej wpływowych europejskich polityków. Ukraiński przywódca zajął na niej pierwsze miejsce.

W swoim wystąpieniu wideo ukraiński prezydent mówił o tym, że Ukraińcy od początku wojny są zjednoczeni i dlatego silni. Dodał, że Ukraina broni niepodległości, ale też wolności nie tylko swojej, ale też całej Europy. Prezydent wymienił te odcinki frontu, na których obecnie toczą się najcięższe walki. Jak zaznaczył, Marjinka, Awdijiwka, Bachmut, Sołedar i Kreminna to miejsca, w których toczy się walka o wolność. 

„W bitwach i kosztem życia naszych żołnierzy bronimy wolności dla nas wszystkich w Europie” - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

15:0708.12.2022

Kolejni propagandyści Kremla straszą "planami Polski w sprawie Ukrainy" kontynuując antypolską dezinformację - napisał w czwartek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Żaryn wskazał wpisy na portalu Noworosja Władimira Korniłowa, który w kolejnej dezinformacyjnej akcji przedstawił rzekome "ambicje polityczne Polski wobec Ukrainy", wskazując na chęć zagarnięcia przez nas całego jej terytorium.

Korniłow - jak inni propagandziści na usługach Kremla - przekonuje, że Polska przy udziale zewnętrznych środków i sił NATO i Stanów Zjednoczonych chce odrodzić dawną Rzeczpospolitą. Według propagandzisty jest to w naszych planach, ponieważ Polacy "marzą o utraconym imperium".

Ten wątek - wskazał sekretarz stanu w KPRM - rzekomych "apetytów terytorialnych" Polski eksponują także inni propagandziści - m.in. Stanisław Stremidłowski, Leonid Swiridow, Jurij Knutov, Władimir Sołowiow.

"Przekonują, iż bez względu na rozwój sytuacji Polska przy pomocy USA zrealizuje +swoje ambicje dotyczące zajęcia zachodniej Ukrainy" - zaznaczył Żaryn w serii wpisów.

Sekretarz stanu w KPRM wskazał, że dezinformacyjny przekaz o agresywnych planach Polski, godzących w suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy to stały element antypolskiej kampanii informacyjnej prowadzonej przez Moskwę

Jej celem jest dyskredytacja Polski, poróżnienie Polaków i Ukraińców oraz potwierdzenie słuszności rosyjskich działań wobec Ukrainy - ocenił pełnomocnik.

Przedstawienie Polski i Zachodu jako głównych zagrożeń dla suwerenności Ukrainy ma w propagandzie rosyjskiej usprawiedliwiać i tłumaczyć rzekomo obronne działania Moskwy wobec napadniętego kraju - wskazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

14:4208.12.2022

W miejscowości Hoła Prystań, w okupowanej przez Rosjan części obwodu chersońskiego, słychać eksplozje.

13:5908.12.2022

Rosjanie przywieźli w środę na teren okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej kilka wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad, najpewniej przygotowują kolejną prowokację – poinformował operator ukraińskich siłowni jądrowych Enerhoatom.

„To uzbrojenie najeźdźcy umieścili obok bloku energetycznego nr 6, bezpośrednio przy terenie magazynu zużytego paliwa jądrowego, gdzie wcześniej potajemnie budowane były jakieś +instalacje obronne+, z naruszeniem wszelkich zasad bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego” – powiadomił w czwartek w komunikacie Enerhoatom.

Według Enerhoatomu najprawdopodobniej przygotowywana prowokacja będzie polegać na ostrzale z Gradów przeciwległego brzegu Dniepru, w tym Nikopola i Marganca, bezpośrednio z terytorium elektrowni atomowej. Jako „osłonę” Rosjanie mieliby wykorzystać bloki energetyczne i magazyn ze zużytym paliwem.

Informując o rozmieszczeniu nowych wyrzutni bezpośrednio na terenie elektrowni, Enerhoatom zwrócił się po raz kolejny z apelem do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz wspólnoty międzynarodowej o „utworzenie strefy bezpieczeństwa na terenie i wokół stacji poprzez jej pełną demilitaryzację i deokupację”.

W komunikacie podkreślono, że „cały świat rozumie rażące łamanie wszystkich norm i wymogów bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego” na terenie elektrowni atomowej, którą siły rosyjskie wykorzystują do celów wojskowych.

Od początku inwazji – przypomniano – Rosjanie rozlokowują na terytorium elektrowni żołnierzy, sprzęt wojskowy, uzbrojenie i materiały wybuchowe, a teren obiektu oraz drogi dojazdowe zostały przez nich zaminowane.

13:3408.12.2022

W pobliżu miejscowości Olewsk w obwodzie żytomierskim, na północnym zachodzie Ukrainy, samochód osobowy wjechał na minę; jadące nim małżeństwo zginęło na miejscu, osieracając ośmioro dzieci - poinformowała w czwartek ukraińska policja.

Do zdarzenia doszło w środę po południu. Samochód wjechał na minę na lokalnej drodze Suszczany - Kopyszcze w rejonie (powiecie) olewskim - podała w komunikacie komenda policji obwodu żytomierskiego.

Podczas oględzin miejsca zdarzenia eksperci znaleźli dowody na to, że doszło do wybuchu. Małżeństwo, które zginęło w wyniku tego tragicz

13:0808.12.2022

Europejczycy muszą kontynuować wojskowe i finansowe wsparcie dla Ukrainy – powiedział wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. Dodał, że rosyjskie ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy można uznać za zbrodnię wojenną.

"Naszym priorytetem pozostaje wsparcie Ukrainy bronią, amunicją, szkoleniami ukraińskich żołnierzy; wsparcie wojskowe i finansowe" – oświadczył Borrell, który w czwartek w Brukseli wziął udział w odbywającej się hybrydowo konferencji Europejskiej Agencji Obrony (EDA).

"Rosja systematycznie bombarduje infrastrukturę krytyczną. Nie mogą zdobyć terytorium – próbowali i zostali odparci, więc systematycznie niszczą kraj, chcą wpędzić miliony ludzi w zimno i ciemność" – mówił Borrell.

Podkreślił, że te ataki można uznać za zbrodnię wojenną, ponieważ są dokonywane przeciw ludności cywilnej. "To nie jest walka z armią, to chęć złamania morale kraju i jego zdolności do przeżycia. W tych warunkach Europejczycy muszą kontynuować wsparcie dla Ukrainy" – powiedział szef unijnej dyplomacji.

"Wojna powróciła do Europy, w bardzo bliskie sąsiedztwo UE" - stwierdził dyrektor generalny EDA Jirzi Szedivy. Zaznaczył, że kraje członkowskie reagują, o czym świadczy zwiększenie wydatków obronnych.

12:0008.12.2022

Elitarna jakoby rosyjska 1. Gwardyjska Armia Pancerna poniosła ciężkie straty na Ukrainie i mimo wzmocnienia jej zmobilizowanymi rezerwistami pozostaje poniżej przewidzianego składu osobowego - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że elementy rosyjskiej 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej prawdopodobnie zostały rozmieszczone wzdłuż linii obronnej w pobliżu miejscowości Swatowe w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy.

"Elitarna jakoby jednostka poniosła ciężkie straty we wcześniejszych fazach wojny, w tym podczas wycofywania się z obwodu charkowskiego we wrześniu 2022 roku. Została teraz prawdopodobnie wzmocniona zmobilizowanymi rezerwistami, ale nadal pozostaje znacząco poniżej swojego usankcjonowanego stanu osobowego wynoszącego ponad 25 tys. żołnierzy" - napisano.

Dodano, że Rosja ukończyła obecnie budowę systemu prawie ciągłych okopów na długości 60 km pomiędzy miejscowością Swatowe a granicą rosyjską, ale ich głębokość pozostaje niejasna.

10:3508.12.2022

Misja ONZ ds. monitorowania praw człowieka na Ukrainie (HRMMU) udokumentowała zamordowanie 441 cywilów w pierwszych tygodnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wszystkie z tych zabójstw przypisano wojskom rosyjskim - zaznaczono w ogłoszonym w środę raporcie.

Raport przedstawiła szefowa HRMMU Matilda Bogner. Wyliczone są w nim zbiorowe egzekucje i zabójstwa pojedynczych cywilów przez oddziały rosyjskie w północnej części Ukrainy w pierwszych sześciu tygodniach rosyjskiej inwazji, od 24 lutego do 6 kwietnia 2022 roku. Udokumentowano w jaki sposób rosyjskie oddziały zabijały cywilów w ukraińskich miastach i wsiach w obwodach kijowskim, czernihowskim i sumskim.

Bogner powiedziała, że zbadane w raporcie egzekucje mogą stanowić zbrodnię wojenną. "Istnieją silne przesłanki, że doraźne egzekucje udokumentowane w tym raporcie mogą stanowić zbrodnię wojenną polegającą na umyślnym zabijaniu" - zaznaczyła.

Zbiorowe egzekucje często następowały po kontrolach bezpieczeństwa przeprowadzanych przez rosyjskie siły zbrojne. "Zwykły SMS, kawałek ubrania maskującego lub zapis o wcześniejszej służbie wojskowej mógł mieć fatalne konsekwencje" - podkreśliła Bogner.

Udokumentowano brutalną śmierć 441 cywilów (341 mężczyzn, 72 kobiet, 20 chłopców i 8 dziewczynek) w trzech wyżej wymienionych regionach. Raport zaznacza, że rzeczywiste liczby mogą być znacznie wyższe, ponieważ wciąż trwają prace nad potwierdzeniem kolejnych 198 zabójstw.

W raporcie opisane są również przypadki, gdy wojska rosyjskie przeprowadzały ataki, nie rozróżniając celów wojskowych i ludności cywilnej. "Cywile byli celem ataków na drogach podczas przemieszczania się w obrębie osiedli lub między nimi, w tym podczas prób ucieczki przed działaniami wojennymi" - powiedziała Bogner.

10:3308.12.2022

Nawet wyselekcjonowani rosyjscy „obrońcy praw człowieka” nie zostali dopuszczeni do emisji na żywo. Spotkanie Władimira Putina z Radą Praw Człowieka było nagrane wcześniej, a rosyjskiego prezydenta zdradził zegarek – powiadomił kanał Możem Objasnit w Telegramie.

Spotkanie anonsowane jako rozmowa z Putinem (w formacie online) nie było emitowane na żywo, lecz zostało nagrane wcześniej - pisze Możem Objasnit.

„O 18.25 na zegarku Putina w kadrze nagrania jest godzina 18.05, a o 18.33 – godzina 18.13” – zauważył niezależny serwis.

„Być może służba prasowa obawiała się, że rozmowa nawet z najposłuszniejszymi członkami Rady ds. Praw Człowieka przebiegnie niezgodnie z planem. Chociaż taka możliwość została zminimalizowana jeszcze w listopadzie, gdy Putin usunął z Rady kilka osób, nielojalnych wobec Kremla i nie dających się w pełni kontrolować” – pisze Możem Objaśnia.

W połowie listopada Putin podjął decyzję o usunięciu ze składu Rady m.in. założyciela Komitetu Przeciwko Torturom Igora Kalapina, dyrektora centrum informacyjno-analitycznego "Sowa" Aleksandra Wierchowskiego, a także dziennikarzy Nikołaja Swanidzego, Iwana Zasurskiego i Jekateriny Winokurowej.

Ich miejsce zajęły osoby w pełni lojalne wobec władz i znane z rozpowszechniania kremlowskiej propagandy, m.in. korespondent dziennika "Komsomolskaja Prawda" Aleksandr Koc, przedstawicielka kierownictwa Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego Julia Bielechowa oraz "deputowana" z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Jelena Pyszkina.

Według portalu Wiorstka członkowie Rady dopuszczeni do spotkania zostali przed nim poinstruowani, by nie poruszali „niewygodnych” tematów, zwłaszcza dotyczących inwazji na Ukrainę.

08:5108.12.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski został najbardziej wpływowym politykiem Europy w rankingu sporządzonym przez portal Politico. Uhonorowano go za zmianę wizerunku Ukrainy na arenie międzynarodowej w kontekście rosyjskiej inwazji na kraj, któremu przewodzi. W zestawieniu ujęto też 27 innych polityków, przedstawionych w trzech kategoriach.

Europa na nowo rozważa, co to znaczy być Europejczykiem; w dużej mierze zawdzięcza to ukraińskiemu komikowi, który został nie tylko prezydentem, lecz prawdziwym mężem stanu - uzasadnił swój wybór portal.

Wołodymyr Zełenski jest postacią, która zmieniła postrzeganie Ukrainy przez europejskie elity, osobą, której Europa nie tylko zaufała, ale którą podziwia i naśladuje - w przeciwieństwie do poprzednich prezydentów Ukrainy. Politycy gremialnie jeżdżą do Kijowa, by sfotografować się u jego boku i pragną być postrzegani w ten sam sposób, co on - napisał Politico.

Retoryka ukraińskiego prezydenta w ostrych słowach opisuje zło rosyjskiego reżimu, z którym Zełenski walczy, starając się rozwiać wiarę europejskich stolic - zwłaszcza Berlina i Paryża - w to, że Moskwa może być partnerem - podkreślił portal. Dodał, że dzięki umiejętnemu wykorzystaniu mediów społecznościowych, mediów tradycyjnych i zachodnich instytucji kulturalnych Zełenski przeniósł wojnę na Zachód w sposób namacalny, przekonując przywódców i opinię publiczną, że jego walka jest również ich walką.

Przywództwo Zełenskiego oznacza również, że wszelkie wewnętrzne problemy, z jakimi boryka się Ukraina - powszechna korupcja, słaba gospodarka, podziały społeczne między obywatelami ukraińsko- i rosyjskojęzycznymi odeszły na dalszy plan. Zyskał na zachodzie reputację prostolinijnego, szczerego prezydenta walczącego w dobrej sprawie - zauważył portal.

08:3608.12.2022

Ze zdjęć satelitarnych rosyjskiej bazy lotniczej Diagilewo w obwodzie riazańskim wynika, że po ataku drona z płyty lotniska usunięto dziesięć bombowców, w tym jeden, który został uszkodzony – powiadamia Ukrainska Prawda, powołując się na dziennikarza Marka Krutowa.

Krutow, dziennikarz rosyjskiej redakcji Radia Swoboda, opublikował na Twitterze zdjęcia satelitarne, informując, że z płyty zniknął uszkodzony samolot oraz jeszcze dziewięć maszyn.

„Uszkodzony Tu-22M zniknął, pozostał po nim tylko cień na płycie lotniska. Co najmniej dziewięć innych bombowców Tu-22M oraz inne samoloty wyleciały z bazy” – napisał Krutow. Dodał jednak, że niektóre z maszyn mogły zostać przemieszczone do innej części tej samej bazy lotniczej.

Rosyjskie media niezależne poinformowały 5 grudnia, że na lotnisku w pobliżu Riazania eksplodowała cysterna z benzyną, w wyniku czego jeden z samolotów miał zostać uszkodzony. Tego samego dnia na pasie startowym w bazie rosyjskich sił powietrznych w pobliżu miasta Engels, w obwodzie saratowskim, miało dojść do ataku bezzałogowego aparatu latającego. Uszkodzono dwa strategiczne bombowce Tu-95.

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że była to próba ataku ukraińskich bezzałogowców. Według oficjalnego komunikatu drony zostały zestrzelone, jednak ich fragmenty „nieznacznie uszkodziły korpusy dwóch samolotów”. Zginęli trzej wojskowi, czterej zostali ranni - podano. Ukraina oficjalnie nie potwierdzała swojego związku z atakami.

08:2408.12.2022

Najnowszy bilans strat armii rosyjskiej od początku wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak unikać informacyjnego przeładowania? Zobacz program 3 sposoby NA

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 85

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ab
Kijowscy sataniści dostali się do

kanonicznej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Szukając powiązań ze światem rosyjskim. Zabierają cerkiewny majątek. Duchowni i parafianie są bici. Jednak prześladowania UPC zaczęły się dużo wcześniej. UPC i Mińsk porozumiały się w sprawie jego nieudanej reelekcji. Prezydenci Ukrainy nie wyróżniali się jednak wcześniej siłą wiary. Modlili się tylko do pieniędzy.

Nie o nich chodzi, ale o fundamentalne prawa ustanowione przez ich rzekomo demokratyczną konstytucję, są deptane, a wierzący w obawie przed różnymi obrzydliwościami zmuszani do uczęszczania do „właściwych” kościołów.

Dlatego obecne władze ukraińskie jawnie stały się wrogami Chrystusa i prawosławia. Tak powinien być traktowany przez cały chrześcijański świat.

I oczywiście kijowscy zdrajcy Chrystusa powinni pamiętać o słowach Pisma Świętego: „Nie spojrzę na was z litością, nie oszczędzę was. Odpłacę

wam za wasze postępowanie i obrzydliwe praktyki wśród was.

poznacie, że to Ja, Pan, uderzam was

(Ezech. 7:9).
O
Onuca Putina
2 grudnia, 13:52, Gość:

Dekolonizacji trzeba poddac Europe ! To europa jes kolonia USA .Czemu ukraincy nie wolali o dekoniliacje USA gdy ta napadla na inne kraje ??

Bo USrael nie podlega niestety ZADNYM prawom i robia, morduja gdzie chca, kogo chca i kiedy chca. "Nasz rzad niestety rowniez zrobil z nas niewolnikow tego bandyckiego imerium oddajac im NAWET tajemnice bankowe i wiele innych.

O
Onuca Putina
2 grudnia, 14:06, Gość:

Bracia i sistry Stepana Bandery moga rzadac ! Oj Wladimir ,oj Wladimir , narobiles bigosu ! Myslalem ze w tydzien bedzie po obiedzie !!,

Nie tracmy nadzieii. Wladimir da rade.

O
Onuca Putina
Moze tak przy okazji faszysci UPAinscy zajma sie morderstwami i zbrodniami na Polakach. W koncu wymordowali nas 60 tys.
G
Gość
Bracia i sistry Stepana Bandery moga rzadac ! Oj Wladimir ,oj Wladimir , narobiles bigosu ! Myslalem ze w tydzien bedzie po obiedzie !!,
G
Gość
Dekolonizacji trzeba poddac Europe ! To europa jes kolonia USA .Czemu ukraincy nie wolali o dekoniliacje USA gdy ta napadla na inne kraje ??
G
Gość
Jest wojna, takie sytuacje się zdarzają. Czyż nie?
s
seba
Dwa lata covid i jedna jedyna prawda najprawdziwsza która była w mediach czyli zbawienny płyn dożylny i maseczki a teraz taka sama jedna jedyna prawda najprawdziwsza to co piszą i mówią o tej wojnie ukraincy ... Jak cos przeciw szczepieniom to foliarz i szur a jak coś przeciw ukrainie to ruska onuca i muzyka gra na nowo ...
a
ab
28 listopada, 12:18, PI Grembowicz:

Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.

Chodziło o to, że to sami Ukraińcy powinni położyć kres kijowskiej, nazibanderowskiej juncie wspieranej i inspirowanej przez USA/NATO a obecne działania rosyjskich sił alianckich polegające na niszczeniu czułych punktów ukraińskiej infrastruktury energetycznej właśnie mają ich do tego zachęcić.

P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
G
Gość
25 listopada, 6:26, ab:

Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:

👍

G
Gość
Rosja zawiodla mnie okropnie !! Nie tego sie spodziewalem po rosjanach ,nie tego ! Teraz placi cala europa a niemcy az sie pala do pomocy w odbudowaniu Ukrainy !! dla swoich nie maja ale dla obcych pieniedzy nie zaluja !!
G
Gość
Wiadomo ze Rosjanom nie idzie tak jak to sobie mysleli !! Ale wedlug propagandy ukrainsko - polskiej to ukraincy odnoszac takie blyskotliwe zwyciestwa a kazdy ukrainiec to bohater powinni juz byc w Moskwie !!Pokazuja zniszczona bron jak czolgi ktore moga byc ich wlasnymi !!!
a
ab
Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:
O
Onuca Putina
OBAWY USraela? Przeciez po to zrobili te wojne by zgodnie ze swoja bandycka filozofia od dekad, trwala jak NAJDLUZEJ. Za odbudowe oczywiscie ROWNIEZ skasuja durnych UPA incow.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie