Województwo środkowopomorskie opłaci się tylko w Słupsku i Koszalinie [ROZMOWA]

Łukasz KłosZaktualizowano 
Dr Goleń: Może się okazać, że poza samą „centralą”, nikt do nowego województwa nie będzie chciał przystąpić
- Nowe województwo byłoby jednym z najbiedniejszych i najmniej ludnych, a dodatkowych funduszy nie przyciągnie - mówi dr Marek Goleń, ekspert od gospodarki samorządowej, adiunkt w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział rozważenie powołania województwa środkowopomorskiego. Stwierdził, że 200 kilometrów ze Sławna do stolicy województwa to za dużo. Pan podziela to zdanie?

Zależy, co chcemy tam załatwić. Większość ludzi nie załatwia spraw urzędowych w stolicy województwa. Przeciętny mieszkaniec rzadko kiedy musi się osobiście pojawiać w urzędach szczebla wojewódzkiego. To prawda, że 200 kilometrów to jest duży dystans. Nie byłby to jednak tak istotny problem, gdybyśmy wreszcie mieli elektroniczną administrację z prawdziwego zdarzenia oraz powszechny dostęp do internetu szerokopasmowego.

Klikanie w komputerach może zastąpić długie podróże do urzędów?

Doświadczenie wielu krajów wysoko rozwiniętych pokazuje jasno, że z powodzeniem załatwienie większości spraw można przeprowadzać poprzez sieć internetową i pocztę. Papier nie poprawia sprawności administracji, a my nie musielibyśmy jeździć z formularzami i wnioskami od urzędu do urzędu.

Spora grupa mieszkańców środkowego Pomorza uważa jednak, że to nie tylko problem dostępności do urzędów, ale też swoistej dyskryminacji stosowanej wobec ich subregionu.

Myślę, że te osoby nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak wyglądają finanse regionalne - co się składa na budżet województwa. Żeby ocenić realny efekt finansowy, potrzebne byłyby dogłębne analizy. Niemniej przy obecnych uwarunkowaniach nadzieja, że nowe województwo będzie dysponować większymi środkami niż teraz trafiają do powiatów przyszłego województwa, jest raczej płonna. Jego budżet byłby szczególnie uzależniony od mechanizmu redystrybucji środków, zwanego potocznie janosikowym. Powód jest prosty: region jest gospodarczo słaby i dysponuje znacznie niższymi wpływami z podatku dochodowego od osób prawnych CIT w przeliczeniu na mieszkańca niż województwa obecnie funkcjonujące. Udział w CIT jest głównym źródłem dochodów własnych województwa.

Może chociaż więcej funduszy europejskich by tam trafiło?

Fundusze europejskie do roku 2020 zostały już w większości rozdzielone. Nie wiem, na ile możliwa byłaby zmiana ich alokacji. Nie jestem specjalistą od tej dziedziny. Mnie bardziej martwi kwestia tego, jakie samorządy miałyby wejść w strukturę nowego województwa. A już widać wyraźny opór chociażby powiatu złotowskiego - jednego z tych, które miałyby być jego częścią. Szefowie wszystkich gmin oraz sam starosta jednomyślnie w imieniu swoich mieszkańców stwierdzili, że w żadnym razie nie życzą sobie przepisywania ich do innego województwa. Podkreślają, że są związani z Wielkopolską, i to ten region daje im lepsze podstawy do rozwoju. Spodziewam się, że inne powiaty, które znalazłyby się na peryferiach nowego województwa, podobnie stawiać będą stanowczy opór.

Z czego wynikają te obawy i opór mieszkańców powiatów?

Nowe województwo byłoby jednym z najbiedniejszych w kraju i najmniej ludnych - miałoby około jednego miliona mieszkańców. Z ekonomicznego punktu widzenia pomysł powołania województwa środkowopomorskiego wydaje się opłacalny tylko dla dwóch miast - Słupska i Koszalina - w których miałyby powstać nowe urzędy. Problem w tym, że za chwilę może się okazać, że poza samą „centralą”, nikt do nowego województwa nie będzie chciał przystąpić.

Całą rozmowę przeczytasz w papierowym, weekendowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" (10-11.10.2015 r.)

Czytaj więcej w temacie: Województwo środkowopomorskie

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Materiał oryginalny: Województwo środkowopomorskie opłaci się tylko w Słupsku i Koszalinie [ROZMOWA] - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
N
Normalny

A czemuż to Leonie sam nie startowałeś na prezydenta Słupska? Nie miałbyś teraz problemu.

zgłoś
N
Nie dajmy się ograbiać PO

To co wyprawia Targowica platformiarska
z przystawkami paligłupowymi w reżimowych mediach szkodzi Polscei wskazuje na ich wrogie intencje ograniczone tylko do końca swojego partyjniackiego nosa.

Jak długo jeszcze ta POdła partia z orwellowskiego folwarku będzie nas Polaków dręczyć?

Jak długo będziemy słyszeć ten KWIK odrzynanych od koryta ryjów POpsuelowych.

Jak długo jeszcze funkcjonariusze reżimowyvh tv ze szkoły Gebelsa będą nas oszukiwać, jątrzyć dzielić Polaków , napuszczać jednych na drugich, syczeć nienawiścią do patriotów , prowadzić bezczelna propagandę w obronie skompromitowanej platformy , ich mocodawców?
Dlaczego nowy rząd zwleka ze zrobieniem
POrządku najpierw w publicznych mediach , w TV publicznej,
z reżimowymi sługusami o mentalności z publicznego domu za pieniądze
- zdolnych do największych POdłości???

zgłoś
P
POkomuna rozgrabia...
W dniu 11.10.2015 o 17:11, z ukosa ... napisał:

 Panie doktorze Goleń.Teraz Pomorze Środkowe to kraina "mlekiem i miodem płynąca".Dochód na łebka w Sopocie to ponad 30.000 złotych, w Słupsku niecałe 5.000.Nie trzeba być wielkim naukowcem by mieszkając tutaj gołym okiem zauważyć postępującą degradację regionu. A niektórzy kandydaci na posłów głoszą wszem i wobec, iż szpital w Słupsku, niby obwodnica S-6 i ścieżki rowerowe temu miastu w zupełności wystarczą.

Szpital jest sólką, więc wyrażnie komercyjny. Niedługo będzie prywatny w rękach platformiarstwa.

zgłoś
W
WOJEWÓDZTWO konieczne.

Nowe województwo dałoby imuls rozwoju Słupska i okolic , teraz korzysta tylko Gdańsk kosztem tych słabszych, także Lęborka.

zgłoś
G
Gość

Prezydencie od kiedy to jesteś sojusznikiem PiS ?? Czy czujesz koniec swojej kariery w slupsku? Stąd podlizywanie się do pisu bo może przyjmą Cie na ciepła posadke? Czy zapomniałes o kasie od rządu premier Kopacz? Może jesteś osobą która chwyta się brzytwy?

zgłoś
Z
Ziemianin
W dniu 19.10.2015 o 21:58, GG napisał:

Jestem ze Słupska. Nie jestem ani za PIS ani za PO. Popieram w 100% utworzenie województwa środkowopomorskiego pod jednym warunkiem że całe centrum zarządzania i główne urzędy będą mieścić się w Słupsku. To Słupsk będzie miastem wojewódzkim. W przeciwnym razie nie ma innej opcji jak pozostanie przy Gdańsku.

 

Tiaa, a do biedronia dobierz sobie jeszcze poniedziałka i piróga. Nie chwal sie ze jestes ze słupska, bo ci sie  dobiora do dupska.

 

zgłoś
K
Koszalinianin

Tak, Szczecin to prężne miasto, przy którym i Koszalin, i Kołobrzeg, i Szczecinek, i Białogard, i Złotów i inne miejscowości wielce się utuczą...

Pełne jest potencjału gospodarczego ulokowanego w Stoczni Remontowej Gryfia, Stoczni Szczecińskiej Nowa (dawna Stocznia im. Adolfa Warskiego po modernizacji), Stoczni Odra, Szczecińskiej Centrali Nasiennej, Zakładach Odra i Dana, takich firmach jak Selfa, Fabryka Kabli, Papiernia Skolwin, Unikon, Transocean, Chemitex Wiskord, PPDiUR Gryf, FSM Polmo, PKP Cargo SA i wielu innych potentatach nadających charakter temu stołecznemu grodowi i regionowi, któremu dzielnie administruje.

Pełno w nim nowych inwestycji, w których można znaleźć wspaniałą pracę, zrobić udane zakupy, najeść się do syta, poobcować z kulturą, pójść na spacer, udzielić się towarzysko a nawet polansować (Galaxy, Turzyn, Atrium Molo, Outlet Park, Kaskada, Gryf, Północ i inne).

Ponieważ szczeciński rynek jest nienasycony owymi inwestycjami to z pewnością powstaną następne... (za artykułem z dnia 23.07.2014r. w Głosie Szczecińskim p/t Mamy za mało galerii handlowych?).

To fakt, że Koszalin aż tylu spektakularnych inwestycji nie posiada.
Ale my oczekujemy innego rodzaju inwestycji i dlatego nie zrozumiemy się ze Szczecinem.

Szczeciński rynek pracy? Proszę bardzo -– 15. miejsce wśród stolic województw, gdzie najniższe bezrobocie notowane jest w Poznaniu a najwyższe w Białymstoku (za artykułem z dnia 04.09.2015 na portalu regiopraca.pl p/t Bezrobocie w miastach wojewódzkich: Białystok i Poznań na przeciwnych biegunach).

Wśród zaś najbardziej liczących się szczecińskich pracodawców znajdują się uczelnie (4.200 osób – US i ZUT), urząd miejski (ok. 1.100 osób), sądy (1.000 osób), banki (1.150 zatrudnionych w PEKAO S.A. i PKO BP), poczta (900 osób), ZUS (900 osób), urzędy skarbowe razem z izbą skarbową (800 osób), izba celna (800 osób), miejskie wodociągi i kanalizacja (700 osób), komunikacja miejska (500 osób) i reszta budżetówki (dane z 2013r.).

Nieźle można zarobić w szczecińskim Urzędzie Marszałkowskim, gdzie w 2013r. pracowało 747 osób zarabiających średnio 4.558,24 zł (za odpowiedzią Marszałka Województwa z dnia 11.03.2013r. na interpelację radnego Roberta Stankiewicza). Zaś na oficjalnej stronie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego można się dowiedzieć, że zatrudnienie wynosi w nim 531 osób.
Gdzie Koszalinowi stawać w konkury z takimi firmami.
No ale to już są struktury wojewódzkie…

To nic, że ze Szczecina wyjechało 20 tysięcy młodych ludzi i z ponad 400-tysięcznej metropolii (416,6 tys. w 1999 r.) zmienił się w ponad 300-tysięczne (391 tys. w 2010 r.) prowincjonalne miasto (za artykułem na portalu interia360 p/t: Szczecin miastem naukowców, urzędników i handlowców z dnia 17.08.2013r.)

To nic że leży na rubieżach województwa zachodniopomorskiego i przypomina pozostałym o swoim istnieniu jedynie przy nierównym podziale środków w celu ratowania oczekających w kolejce by podzielić los wyżej wymienionych.

Cytat: Można oczywiście żałować, że Szczecin nie jest takim centrum przemysłowym jak pobliski Poznań, czy odległy Wrocław, ale z czasem może się to zmieni... (za artykułem z dnia 06.01.2010r. na portalu w*********** p/t Przemysłowa potęga Szczecina już tylko legendą…).

Może to się zmieni, a może nie...
Zapewne nastąpiłoby to szybciej pod administracją Poznańską; tylko jak pokonać odwieczne animozje do pyrlandii?

My w Koszalinie nie chcemy czekać, aż coś zmieni się w Szczecinie. Chcemy sami decydować o swoim rozwoju.

Apel do Szczecinian: przestańcie się prężyć i napinać, bo Koszalin potrzebuje autonomii do rozwoju i powinien być samodzielny, gdyż nie zasługuje, aby czekać na okruchy z Waszego "suto" zastawionego stołu.

Macie swoje duże problemy i na nich się skoncentrujcie, bo do tej pory jedyna legitymizacją Waszej stołeczności jest wciąż większa liczba mieszkańców niż w Koszalinie.

Cytat: Według oficjalnych danych dzisiaj nasz region - województwo zachodniopomorskie jest najwolniej rozwijając

zgłoś
k
krajan

no złotwskie w  wielkopolsce to dopiero dobrobyt , od lat żadnych inwestycji , ziemia  zapomniana ,dofinansowanie z unii na mieszkańca 1900zł najniższe w polsce , sąsiednie szczecineckie ok 5 tys , a gminy , cóz są zastraszane przez samorząd powiatu większość psl ,

zgłoś
G
Gość

A to prawda, że wszystkie nieskończone projekty "unijne" po zmianie granic administracyjnych  trzeba będzie renegocjować, albo oddać kasę ?

Aż tacy KU**a bogaci jesteście żeby dla "widzimisie" doradców małego prezesa, i jego "kiełbasy wyborczej" tracić kupę ojro ?

Echh...

zgłoś
G
GG

Jestem ze Słupska. Nie jestem ani za PIS ani za PO. Popieram w 100% utworzenie województwa środkowopomorskiego pod jednym warunkiem że całe centrum zarządzania i główne urzędy będą mieścić się w Słupsku. To Słupsk będzie miastem wojewódzkim. W przeciwnym razie nie ma innej opcji jak pozostanie przy Gdańsku.

zgłoś
G
Gość
W dniu 12.10.2015 o 11:48, Dobrze Poinformowany napisał:

Komu się nie podoba pomysł nowego województwa? Konwińskiemu!!! Bo już by nie było tak łatwo z Dadelem wsadzić jego siostrę na prezesa PKS, z Kołodziejskim wpychać Sosnowskiego na stołek zastępcy dyr. PUP i trzeba by było się korytem z innymi podzielić!!!Wypowiedzi posła Konwińskiego o tym, że nowe województwo jest złe, podyktowane są wyłącznie jego osobistymi interesami!!!

:D :D :D

zgłoś
D
Dobrze Poinformowany

Komu się nie podoba pomysł nowego województwa? Konwińskiemu!!! Bo już by nie było tak łatwo z Dadelem wsadzić jego siostrę na prezesa PKS, z Kołodziejskim wpychać Sosnowskiego na stołek zastępcy dyr. PUP i trzeba by było się korytem z innymi podzielić!!!

Wypowiedzi posła Konwińskiego o tym, że nowe województwo jest złe, podyktowane są wyłącznie jego osobistymi interesami!!!

zgłoś
J
JMK

Prawdziwy problem nie leży w jednym województwie wiecej ale w ponad 300-tu niepotrzebnych powiatach .

zgłoś
n
niuniek

głosowałem na dude teraz tego żałuje co za bzdury

zgłoś
k
kronos

jestem mieszkańcem kolobrzegu jestem przeciwny tworzeniu nowego województwa będzie to najbiedniejszy region zero przemysłu korzyśc tylko dla koszalina co za idioci to proponują stracone pieniądze

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3