Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku. Psychiatria nieletnich w dramatycznym stanie

Maja Czech
Maja Czech
ALEKSANDRA MOKWA-KAŁUGA/Pomorskie.eu
Na specjalnej konferencji, która odbyła się przed Szpitalem Psychiatrycznym w Gdańsku, parlamentarzyści, marszałek województwa i dyrektor szpitala jednym głosem apelowali o szybkie zmiany systemowe. Chodzi m.in. o pogłębiający się kryzys w psychiatrii dzieci i młodzieży spowodowany niedofinansowaniem świadczeń i brakiem skutecznej reformy ze strony rządu.

Kryzys w psychiatrii dzieci i młodzieży - Gdańsk

19 maja 2022 r. parlamentarzyści złożyli wizytę w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku. Przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży mogli zobaczyć, z jak trudną sytuacją na co dzień boryka się personel placówki oraz z jakimi problemami trafiają do szpitala nieletni pacjenci.

Jak donosi portal pomorskie.eu, marszałek Mieczysław Struk odniósł się do dramatycznej sytuacji psychiatrii dzieci i młodzieży. Ostatnio szpital na gdańskim Srebrzysku z powodu przepełnienia musiał wstrzymać przyjęcia na oddział dla nieletnich.

Liczba łóżek została zwiększona z 35 do 46, i mimo to szybko została przekroczona. Dzisiaj na oddziale hospitalizowanych jest 57 pacjentów. Przepełnione oddziały w znaczny sposób zagrażają jakości terapii. To skłoniło marszałka do kolejnego apelu do rządu o wprowadzenie pilnych rozwiązań systemowych.

Struk w trakcie konferencji mówił o wieloletnim niedofinansowaniu opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży na Pomorzu.

- Coraz więcej jest małoletnich pacjentów, co jeszcze mocniej obnażyła nam pandemia. Są ogromne kolejki dzieci i młodzieży do psychiatrów – tłumaczył Mieczysław Struk.

Psychiatria na Pomorzu - liczby

Na Pomorzu specjalistów do spraw psychiatrii dzieci i młodzieży jest zaledwie 30. Szpital na Srebrzysku posiada wyspecjalizowaną i profesjonalną kadrę, jednak nie mogą oni pracować 24 godziny na dobę.

Oddział dla dzieci i młodzieży na Srebrzysku jest nadal niedofinansowany. W latach 2020-2021 przyniósł stratę na poziomie ok. 2,5 mln zł.

Na konferencji poinformowano, że trzeba natychmiast zwiększyć finansowanie leczenia psychiatrycznego - tym bardziej że wielu pracowników odchodzi do sektora prywatnego właśnie ze względu na lukę płacową.

- Nakłady na psychiatrię to nie koszt, a inwestycja, która, jak szacuje WHO, zwraca się czterokrotnie w wymiarze rozwoju społecznego – mówił dr Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T.Bilikiewicza w Gdańsku.

Apel Marszałka Struka

Jak czytamy na protalu pomorskie.eu, Mieczysław Struk stwierdził, że potrzebne są pilne decyzje rządu w tej kwestii. Liczy, że wizyta parlamentarzystów w szpitalu na Srebrzysku przyczyni się do zmiany podejścia do leczenia psychiatrycznego nieletnich pacjentów.

Podczas wizyty w szpitalu parlamentarzyści zobaczyli, że mimo wsparcia finansowego ze strony województwa, część nieletnich pacjentów ma łóżka na korytarzu. Pacjenci nie kwalifikują się jednak do odesłania do domu.

- Wzywamy premiera Morawieckiego i ministra zdrowia do zajęcia się palącym problemem. Sytuacja jest dramatyczna, a dotyczy dzieci i młodzieży. To grupa, na której zależy nam najbardziej. Jeśli nie pomożemy najmłodszemu pokoleniu, to będzie ogromny problem – stwierdziła posłanka Agnieszka Pomaska.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki