Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda usunął patrona szkoły w Malborku, bo dla IPN 2 Pułk Nocnych Bombowców „Kraków” to komuniści

Radosław Konczyński
Gdy tablica z patronem była umieszczana na nowej siedzibie szkoły, nikt nie przypuszczał, że patron nie spodoba się IPN
Gdy tablica z patronem była umieszczana na nowej siedzibie szkoły, nikt nie przypuszczał, że patron nie spodoba się IPN
IPN uznał nazwę Szkoły Podstawowej nr 3 im. 2 Pułku Nocnych Bombowców „Kraków” za propagującą komunizm. Na tej podstawie wojewoda pomorski wydał zarządzenie zastępcze, którym usuwa patrona z nazwy placówki, bo wcześniej nie chciały tego zrobić władze miasta.

Instytut Pamięci Narodowej patronem SP 3 zajął się jesienią ubiegłego roku. Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie, w październiku powiadomił wojewodę pomorskiego, że ma na swoim terenie placówki, których nazwy - jego zdaniem - propagują komunizm. Wytknął, że również nazwa malborskiej „trójki” narusza tzw. ustawę dekomunizacyjną z 1 kwietnia 2016 r., bo odwołuje się „do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”.

Opinia IPN sprowadza się do tego, że wszystko, co było na froncie wschodnim, jest komunizmem - mówi Jan Tadeusz Wilk

Pomorski Urząd Wojewódzki przekazał pismo burmistrzowi Malborka. Władze miasta same z siebie nie zamierzały jednak zmieniać nazwy szkoły, uznając, że nie ma niczego zdrożnego w tym, że 2 Pułk Nocnych Bombowców „Kraków” został sformowany na terenie Związku Radzieckiego, a potem przemierzył szlak bojowy, biorąc udział w wyzwoleniu Polski spod okupacji niemieckiej. Burmistrz Marek Charzewski w tym tonie odpowiedział wojewodzie, dołączając obszerne uzasadnienie, zaś on przesłał tę korespondencję z powrotem do IPN w celu wydania ostatecznego stanowiska przez instytut, które stanowiłoby podstawę do wydania (lub nie) zarządzenia zastępczego przez wojewodę. Dziś już wiemy, że argumentacja przedstawiona przez władze Malborka nie przekonała IPN-u.

- Opinia IPN wpłynęła i 18 kwietnia 2019 r. zostało wydane zarządzenie zastępcze wojewody pomorskiego, które zostało przesłane do burmistrza Malborka i Rady Miasta Malborka - wyjaśniono nam w nam Biurze Prasowym Wojewody Pomorskiego.

Wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk potwierdza, że drogą elektroniczną dotarło do Urzędu Miasta zarządzenie zastępcze. Na mocy decyzji wojewody pułk „Kraków” znika z nazwy malborskiej podstawówki.

- Pan wojewoda informuje, że nadaje nazwę: Szkoła Podstawowa nr 3 - wyjaśnia wiceburmistrz Wilk. - Częścią tego zarządzenia jest opinia IPN, która w dużym uproszczeniu sprowadza się do tego, że wszystko, co było na froncie wschodnim, jest komunizmem. A skoro, według IPN, na początku istnienia pułku znaczną jego część stanowili obywatele ZSRR, jest to formacja komunistyczna.

IPN uznał też, że to „organizacja, która była narzędziem w realizacji propagandy ZSRR”.

Czy od razu trzeba wymazywać patrona ze szkolnych pieczątek i dokumentów?

- Jest 30 dni na zaskarżenie tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Znamy stanowisko pani dyrektor SP 3 i rady rodziców i wiemy, że oni są przeciwni usuwaniu patrona z nazwy - tłumaczy Jan Tadeusz Wilk.

Pułk „Kraków” został patronem SP 3 w październiku 1973 r.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki