Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda honorowym obywatelem

Maciej Wajer
Stefan Kirtiklis, wojewoda pomorski dołączył do grona honorowych obywateli Kościerzyny.

Stefan Sewer Kirtiklis urodził się w styczniu 1890 roku w Kolnie. Uczęszczał do szkoły średniej w Łomży. W latach młodości był członkiem Organizacji Bojowej PPS, a za udział w strajku szkolnym został aresztowany przez rosyjskie władze. Miało to miejsce w latach 1904-05. Na wolność wyszedł w 1907 roku. W 1909 roku wyjechał do Brukseli, gdzie podjął studia. Nie zaprzestał jednak swojej działalności politycznej, czego dowodem jest działalność w PPS Frakcja Rewolucyjna. Na początku 1914 roku wrócił na ziemie polskie, a po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej.

Pod koniec działań wojennych, w 1917 roku został członkiem Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich. W 1918 roku został aresztowany przez władze austriackie i następnie wydalony do Warszawy. W listopadzie tego samego roku został szefem Milicji Ludowej. Po wojnie nie rozstał się ze służbami mundurowymi, o czym świadczy fakt jego służby w stopniu kapitana w Żandarmerii oraz Korpusie Ochrony Pogranicza. W latach 30. XX wieku osiadł na Pomorzu, gdzie w latach 1931-36 pełnił funkcję wojewody pomorskiego. Po przejściu na emeryturę w 1938 roku przeniósł się do Wilna. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany w 140 roku, a następnie wywieziony do obozu nad Peczoną. Tam przebywał dwa lata. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski, wraz z armią generała Władysława Andersa udał się na Bliski Wschód i zamieszkał w Palestynie. Tam miał status uchodźcy cywilnego. Pod koniec wojny, dokładnie w kwietniu 1945 roku został wezwany do Moskwy.

Do Warszawy powrócił pod koniec tego samego miesiąca w celu podjęcia stanowiska wicedyrektora departamentu w Ministerstwie Aprowizacji i Handlu. W 1950 roku, po zwolnieniu z pracy zamieszkał w Magdalence pod Warszawą, gdzie zmarł w czerwcu 1951 roku. Był odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Oficerskim OOP i Krzyżem Walecznych. Rada Miasta nadała tytuł honorowego obywatela 11 listopada 1934 roku. W uzasadnieniu zwrócono między innymi uwagę na jego zasługi dla rozwoju gospodarczego regionu w niezwykle trudnym okresie dla Rzeczpospolitej, jakim był okres Wielkiego Kryzysu Gospodarczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki