Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojenni uchodźcy są już na Pomorzu. Jak możemy skutecznie wspierać sąsiadów z Ukrainy

Kamila Kubik
Kamila Kubik
Pomagając, słuchajmy ludzi, którzy wiedzą, jak skutecznie udzielać pomocy potrzebującym
Pomagając, słuchajmy ludzi, którzy wiedzą, jak skutecznie udzielać pomocy potrzebującym Przemyslaw Świderski
Świat wielu ludzi zmienił się właściwie z dnia na dzień. Na naszych oczach rozgrywają się dramaty, widzimy cierpienie, rozdzielane są rodziny. Mieszkańcy Ukrainy szukają schronienia w Polsce, a my jesteśmy gotowi tej pomocy udzielić - uchodźcy trafiają już na Pomorze. By działanie było skuteczne, potrzebna jest współpraca. Korzystajmy więc z doświadczeń organizacji pomocowych, słuchajmy ekspertów. Nasza redakcja, w ramach akcji PomagaMY UKRAINIE, zbiera wszystkie informacje, które mogą pomóc sąsiadom.

Pomorskie samorządy i instytucje rządowe są przygotowane na przyjęcie wojennych uchodźców. Na stronach internetowych urzędów i organizacji można już znaleźć szczegółowe informacje - zamieszczono klarowne podpowiedzi i wskazówki. To ważne, ponieważ niewielkie grupy, zwłaszcza dzieci, już znalazły u nas schronienie. Dwoma pociągami z Przemyśla dotarli w weekend kolejni potrzebujący.

Warto przypomnieć, że w tymczasowym obiekcie Dworca PKP Gdańsk Główny przy ul. Podwale Grodzkie 1 uruchomiono Punkt informacyjny. Dyżury pracowników Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku odbywają się codziennie w godz. 8-20.

Funkcjonuje także całodobowa specjalna infolinia dla uchodźców - można dzwonić pod nr: 734 117 307 lub wysłać e-mail: [email protected].

Również w Gdańsku, w hostelu Domu Harcerza (ul. Za Murami 2/10), działa uruchomiony przez marszałka województwa pomorskiego punkt recepcyjny.

Przybywający tu obywatele Ukrainy mogą otrzymać doraźną pomoc, m.in. informacje dotyczące pobytu czy zakwaterowania. Punkt dysponuje także kilkudziesięcioma miejscami noclegowymi.

Wszystkie pomorskie powiaty na bieżąco informują o sytuacji, oferując pomoc i organizując gościom miejsca do życia. To, co najważniejsze, przetłumaczono na język ukraiński. Są też szczegółowe wskazówki dla firm, które będą chciały zatrudniać wojennych uchodźców.

Jak możemy wspierać wojennych uchodźców

Koordynatorzy akcji pomocowych radzą

  • Jeśli chcesz przekazać dary rzeczowe, koniecznie skontaktuj się z wybranym punktem zbiórki i dopytaj, co aktualnie jest potrzebne. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Pamiętaj też, że nie wszystkie organizacje zajmujące się pomocą zbierają np. ubrania. A jeśli te są potrzebne, nie przywoź rzeczy zużytych, których sam nie chcesz nosić. Wszystko powinno być czyste i estetyczne. Dowiedz się, czy dołączyć ubrania dla dzieci - dopytaj o konkrety. Nie każdy punkt przyjmuje materiały medyczne, tu też trzeba szczegółowo wszystko omówić.
  • Gdy już się dowiesz, co jest niezbędne, przygotuj paczkę i nie zapomnij jej opisać. Spisz, co i w jakiej ilości zostało spakowane. Kartkę przyklej na opakowaniu - to znacznie ułatwi wolontariuszom segregację darów.
  • Nie organizuj własnych zbiórek, nie zawoź darów samodzielnie na granicę - organizacje koordynujące punkty zbiórek na Pomorzu doskonale znają bieżące potrzeby i zapewniają profesjonalną pomoc uchodźcom, dzięki czemu przekazywanie darów odbywa się sprawnie.
  • Jeśli chcesz pomóc finansowo, pamiętaj, by przed przekazaniem pieniędzy na daną zbiórkę zweryfikować dane jej założyciela. Wpłać pieniądze na konta organizacji, które od lat profesjonalnie zajmują się pomocą.
  • Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość, a nie umiesz sprawdzić prawdziwości zbiórki - nie rób żadnych przelewów!

Skorzystaj z pośrednictwa:
www.pomagamukrainie.gov.pl
www.pck.pl
www.pah.org.pl
www.caritas.pl
www.unicef.pl
www.wioskisos.org
www.ocalenie.org.pl

  • Osoby, które chcą zapewnić uchodźcom zakwaterowanie, powinny być w kontakcie z lokalnym samorządem lub organizacjami pozarządowymi. Na stronach internetowych często udostępniane są formularze - należy wypełnić takie zgłoszenie i czekać na kontakt. Można także ogłosić się w grupach pomocowych w social mediach.
  • Jeśli chcesz przetransportować uchodźców z granicy, nie działaj na własną rękę - pamiętaj, by nie zabierać ze sobą osób, które nie zostały zarejestrowane w punkcie recepcyjnym. Przed wyjazdem upewnij się, gdzie potrzeba pomocy w transporcie, by nie jechać bez celu.
  • Można też udzielić wsparcia w inny sposób - często potrzebni są wolontariusze, prawnicy, tłumacze i np. animatorzy kultury. Przyjmujemy w naszym regionie ludzi narażonych na ogromny stres, dlatego ważne jest wypełnienie czasu, zaangażowanie dzieci w zabawę, bycie obok.

Źródło informacji dla Pomorza:
gdansk.uw.gov.pl
pomocukrainie.pomorskie.eu

Zatrudnienie i szkoła

Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić obywatela Ukrainy, ofertę powinni zgłosić w powiatowym urzędzie pracy. Formalności związane z rejestracją można załatwić przez internet, wchodząc na stronę www.praca.gov.pl. Jeśli cudzoziemiec nie ma możliwości podpisania dokumentu za pomocą odpowiedniego certyfikatu lub profilu zaufanego, musi podać nr telefonu, a urzędnicy skontaktują się z nim. Wiele samorządów proponuje takie rozwiązanie.
Obywatele Ukrainy mogą szukać zatrudnienia, korzystając z rządowego serwisu oferty.praca.gov.pl - tam znajduje się baza, także w języku ukraińskim. Listy firm, które chciałyby stworzyć miejsca pracy, powstają również na poziomie samorządów.

Pierwsze dzieci uchodźców z Ukrainy (7-18 lat) pojawiły się już w polskich szkołach. W wielu działają klasy przygotowawcze. Chcąc zapisać dziecko do szkoły, należy złożyć wniosek u dyrektora.

Bezpłatne przejazdy

Specjalna oferta przewoźnika dalekobieżnego PKP Intercity oraz kilku przewoźników w ruchu regionalnym i miejskim.
Gminy zrzeszone w Metropolitalnym Związku Komunikacji Zatoki Gdańskiej: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo, Pruszcz Gdański, gmina Kolbudy, gmina Kosakowo, gmina Luzino, gmina Pruszcz Gdański, gmina Szemud, gmina Wejherowo i gmina Żukowo do końca marca zapewniają obywatelom Ukrainy bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.
Uchodźcy mogą bezpłatnie korzystać z pociągów PKP SKM Trójmiasto i Polregio. Podczas kontroli wystarczy paszport lub inny dokument tożsamości.

Obywatele Ukrainy, po przekroczeniu granicy, mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski, mogą się też przesiadać. Podróżni otrzymają bezpłatny bilet, powinni okazać dowolny dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie.

Zdrowie i pomoc prawna

Uchodźcy mogą bezpłatnie skorzystać z opieki medycznej w Polsce. Przysługują im także leki z refundacją.
Każdy obywatel Ukrainy, bez względu na to, czy wymaga hospitalizacji, leczenia specjalistycznego, ambulatoryjnego lub porady lekarza rodzinnego, może bezpłatnie skorzystać z pomocy. Wsparcia udzielają placówki, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Za darmo można się również zaszczepić przeciw COVID-19. By to zrobić, należy - po okazaniu dokumentu tożsamości - uzyskać od lekarza skierowanie do przyjęcia szczepionki.

Bezpłatną pomoc prawną uruchomiła Pomorska Izba Adwokacka, powołując osoby, które będą koordynować niezbędne działania pomocowe. Wskazane osoby to:

  • adw. Adriana Duks-Taniewska ([email protected], nr tel. 602 711 486)
  • adw. Antoni Koprowski ([email protected], nr tel. 502 031 149).
  • Szczegóły na stronie: www.adwokatura.gdansk.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki