Prezydent Gdyni laurkę otrzymał m.in. od Komisji Rewizyjnej. Jak zaznaczał jej przewodniczący, Sebastian Jędrzejewski z Samorządności, komisja pozytywnie oceniała obszary działalności Wojciecha Szczurka. Również podczas debaty nad "Raportem o stanie gminy", radni Samorządności podkreślali, że w 2020 roku, miastu udało się przejść suchą stopą przez covidowy kryzys.
- Debata dotyczy 2020 roku, jednak raport nie jest zbiorem punktowych działań, a obrazuje politykę rozwijającą szereg obszarów naszego miasta - mówił Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. - Każdy z nas, zaczynając poprzedni rok nie mógł przypuszczać, że będzie to jedna z najboleśniej dotykających nas kart historii ostatnich lat. Z pandemią walczyliśmy na wielu poziomach. Zadbaliśmy o to, żeby zabezpieczyć osoby najbardziej narażone - seniorów, chorych i osoby z niepełnosprawnościami. Wiele samorządów w 2020 roku wstrzymało swoje inwestycje, my tak nie zrobiliśmy. Chcieliśmy zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Wiele prac zlecaliśmy naszym lokalnym przedsiębiorcom. Gdynia i jej rozwój jest silny aspiracjami jej mieszkańców, wyjątkowych, pełnych determinacji w dążeniu do najwyższych celów, to się również przekłada na to, że taki trudny rok jak ten, mogliśmy przejść.
Przeciwko absolutorium zagłosowali radni Prawa i Sprawiedliwości oraz radni niezależni. Radni PiS krytykowali m.in. gdyńską politykę mieszkaniową, prezydentowi zarzucali brak aktywności na sesjach rady miasta oraz ogólny spadek jakości inwestycji w mieście. Podkreślali, że ze względu na rok 2020, nie mogli poprzeć Wojciecha Szczurka.
- Nie zdecydowaliśmy się na udzielenie panu prezydentowi Szczurkowi absolutorium, ponieważ co roku obserwujemy spadek poziomu zarządzania miastem - mówił Marcin Bełbot, radny miasta z ramienia PiS. - Spada jakość inwestycji, na niektóre z nich mieszkańcy czekają od wielu lat. To np. rewitalizacja zachodniego Witomina, Oksywia, budowa lodowiska, pływalnia, czy tunel na ul. Puckiej. Są to inwestycje po części zawarte w naszych budżetach od wielu lat, a mimo to są przekładane. Na taką politykę po prostu się nie zgadzamy. Kolejną porażką jest Klimatyczne Centrum, miało być mniej betonozy, jest więcej. Zlikwidowano 2 tys. m2 terenów zielonych na ul. Necla, wycięto drzewa na skwerze Plymouth, czy ostatnio drzewa na skwerze Kościuszki. Dodatkowo miasto likwiduje parkingi w kluczowych miejscach Gdyni. Taka polityka absolutnie się nie sprawdza - kończy.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?