Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wody Polskie zapowiadają przeciwpowodziowe inwestycje na Pomorzu. Konsultacje dwóch programów

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Wody Polskie planują kolejne inwestycje przeciwpowodziowe, m.in. by chronić okolice Gdańska i Żuławy.
Wody Polskie planują kolejne inwestycje przeciwpowodziowe, m.in. by chronić okolice Gdańska i Żuławy. Przemyslaw Swiderski
160 inwestycji w infrastrukturę przeciwpowodziową na Pomorzu zapowiedzieli przedstawiciele Wód Polskich. Zabezpieczenia mają być częścią nowego Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. - Liczymy, że inwestycje ruszą już w przyszłym roku - mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Przeciwpowodziowe inwestycje na Pomorzu

Przebudowane wały przeciwpowodziowe Raduni i innych rzek na Pomorzu, zmodernizowany stopień wodny w Przegalinie, nowe ostrogi na Wiśle - to tylko część planowanych inwestycji w nowym Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym przygotowanym w Wodach Polskich (plany powstają w 6-letnich cyklach planistycznych).

Łącznie w planie jest 160 działań przeciwpowodziowych o wartości co najmniej kilkuset mln zł, z czego 106 to będzie kontynuacja już zaplanowanych i realizowanych inwestycji.

- Należy do nich m.in. przebudowa śluzy w Przegalinie, która jest jednym z najważniejszych elementów powstrzymujących powódź odmorską (tzw. cofkę - red.) w regionie - mówi Andrzej Winiarski, dyrektor Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku (część Wód Polskich). - Planujemy również kontynuować projekt budowy nowych lodołamaczy, których zadaniem będzie kruszenie barier lodowych na Wiśle, mogących skutkować zalaniem okolicznych terenów.

Inwestycje przeciwpowodziowe na Pomorzu za 23 mln zł. Ochronią Żuławy i Trójmiasto. Wody Polskie podpisały umowy z wykonawcami

Przemysław Daca, prezes Wód Polskich i Przemysław Daca podkreślili, że w PZRP Gdańsk i Żuławy na Pomorzu zajmują szczególne miejsce.

- To region depresyjny, w którym występowały wszystkie rodzaje powodzi - tłumaczył Daca.
- Ważnym elementem systemu przeciwpowodziowego będą wrota przeciwsztormowe w powiecie nowodworskim (powstają na styku rzek Szkarpawa i Tuga i mają chronić żuławskie miejscowości, w tym Nowy Dwór Gdański, przed cofką - red.) - dodawał Winiarski. - Ta inwestycja jest realizowana, wykonano już prace przygotowawcze, w roku 2022 przewidziany jest koniec zadania.

Gróbarczyk dodał, że zabezpieczyć Pomorze i Deltę Wisły pomoże także planowany stopień wodny w Siarzewie (są poważne zastrzeżenia ekologów do tej inwestycji). Wg Anny Trzeciakowskiej, dyrektor RZGW w Warszawie, dzięki tej inwestycji będzie możliwe lepsze "kontrolowanie" wzbierających wód Wisły. Obecnie trwa wybór projektanta konstrukcji.

Kartuska

Ulewy na Pomorzu. Dwie ofiary śmiertelne w Gdańsku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wg zapowiedzi wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka, do października tego roku potrwają konsultacje społeczne PZRP. Chodzi m.in. o uzgodnienia planów zagospodarowania przestrzennego z samorządami, omówienie planowanych inwestycji - Chcielibyśmy, by do końca roku zostały przyjęte odpowiednie akty prawne, rozporządzenia, by w przyszłym roku rozpoczęła się faza inwestycyjna - tłumaczył Gróbarczyk.

- Są gotowe zaktualizowane mapy ryzyka powodziowego, wiemy gdzie woda zazwyczaj występuje z brzegów, jaki to jest rodzaj powodzi, o jakim zasięgu. Dzięki temu wiemy, jak możemy jej zapobiec lub zminimalizować jej skutki - mówił Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. Szef WP potwierdził pytany, czy obecnie grozi w Polsce powódź. - Wiemy, że powodzie, podtopienia, są bardzo często zjawiskiem cyklicznym, np na przełomie maja i czerwca występują w południowych częściach kraju. Musimy się z wystąpieniem powodzi liczyć, nie budować np. domów na terenach zalewowych, choć być może, po realizacji części inwestycji, w niektórych miejscach będzie to w przyszłości bezpieczne - mówił Daca.

Również do października potrwają konsultacje zaktualizowanego Planu Gospodarowania Wodami. - Skupiamy się na polepszaniu jakości wód podziemnych i śródlądowych, pod kątem zanieczyszczeń i zagrożenia eutroficznego. Musimy mieć kontrolę nad procesem oczyszczania ścieków - podkreślił Marek Gróbarczyk.


Zagrożenie suszą nie minęło. Sprawą zajmuje się specjalny minister

Wicemnister infrastruktury i szef Wód Polskich podkreślili, że w porównaniu do rekordowo suchego roku 2020, obecna sytuacja jest znacznie lepsza, m.in. dzięki śnieżnej zimie (to topiący się śnieg zasila podziemne wody).

- Na pewno nie chcemy, by ceny wody były zbyt obciążające dla mieszkańców Polski. Z drugiej strony woda nie może być też zbyt tania - chcemy by społeczeństwo ją szanowało - podkreślił Marek Gróbarczyk.

Plany dla Dolnej Wisły
• ochrona przed wodami powodziowymi dolnego odcinka Wisły od Włocławka do jej ujścia do Zatoki Gdańskiej poprzez przebudowę tzw. ostróg na rzece
• przebudowa stopnia wodnego Przegalina na rzece Martwa Wisła
• przebudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Raduni, Kłodawy, Bielawy, m.in. w Gdańsku i Pruszczu Gdańskim
• odbudowa lewego wału przeciwpowodziowego i budowa nowego odcinka obwałowań rzeki Redy w gm. Puck
• odbudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Motławy na terenie Gdańska oraz remont lewego i prawego odcinka wałów rzeki Fiszewki w gm. Elbląg i Gronowo Elbląskie
• budowa wału Wisły dla ochrony osiedla Zawiśle we Włocławku
• przystosowanie koryta rzeki Drwęcy do przeprowadzenia wód powodziowych
• odbudowa koryta rzeki Liwa oraz lewego wału przeciwpowodziowego na tej rzece w gm. Ryjewo i Kwidzyn
• budowa zrzutu z Kanału Raduni do rzeki Motławy na wysokości ul. Serbskiej w Gdańsku i budowa zbiorników Jaśkowy Młyn i Dolny Młyn na potoku Strzyża
• koncepcja retencji wód powodziowych powyżej miasta Słupsk oraz wdrożenie wynikających z niej rozwiązań

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki