MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Wodne Ogrody" w Wejherowie. Tak kierownik z Urzędu Miasta został ukarany w związku z wycinką drzew

Tomasz Smuga
Tak kierownik z Urzędu Miasta został ukarany w związku z wycinką drzew
Tak kierownik z Urzędu Miasta został ukarany w związku z wycinką drzew Tomasz Smuga
Wejherowo. Za dopuszczenie do wycinki drzew bez wymaganego zezwolenia, na terenie prowadzonej miejskiej inwestycji "Wodne Ogrody" został, przez miejscowy Sąd Rejonowy, ukarany kierownik Wydziału Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Urzędnik ma zapłacić 5 tys. zł grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

"Wodne Ogrody" w Wejherowie. Tak kierownik z Urzędu Miasta został ukarany w związku z wycinką drzew

W Wejherowie między ulicami Kalwaryjską, a Strzelecką istniał basen miejski. Obiekt został zamknięty w 1990 roku. Miasto postanowiło go reaktywować. Obecnie w tym miejscu powstaje kompleks otwartych basenów kąpielowych "Wodne Ogrody". Żeby ta inwestycja mogła zostać zrealizowana, to inwestor, czyli miasto, uznał, że trzeba wyciąć 200 drzew.

- Kilka lat przed wycinką była przeprowadzona inwentaryzacja przyrodnicza, podczas której stwierdzono występowanie siedlisk ptaków pod ochroną. W takim przypadku inwestor (miasto Wejherowo) powinien zwrócić się przed rozpoczęciem budowy o zezwolenie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na zniszczenie siedlisk. Tego nie zrobiono, co jest złamaniem art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody - mówi Waldemar Jastrzębowski, mieszkaniec Wejherowa i lokalny działacz społeczny.

Miasto miało nie wystąpić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o takie zezwolenie. Na wycinkę drzew decyzję 8 lipca 2019 roku wydał Miejski Konserwator Zabytków, reprezentujący Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W związku z tym Waldemar Jastrzębowski o wycince zawiadomił RDOŚ. Sprawa trafiła też na policję.

- Sprawę Wodnych Ogrodów zgłosiłem na policję i do RDOŚ już w dniu wycinki drzew, czyli 7 grudnia 2020 r. Wyrok w Sądzie Rejonowym zapadł 8 listopada 2022 roku, czyli prawie po 2 latach od wycinki drzew - poinformował mieszkaniec Wejherowa.

Odpowiedzialność ma ponieść konkretna osoba fizyczna, która podjęła decyzję o wycięciu drzew bez dochowania należytej staranności. Chodzi o kierownika Wydziału Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Przez Sąd Rejonowy w Wejherowie został ukarany grzywną w wysokości 5 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.

- Osobiście uważam, że kierownik WIGKIOŚ nie ponosi całkowitej winy, a może nawet większą ponosi wiceprezydent Rutkiewicz i prezydent Hildebrandt, którzy na mocy prawa są odpowiedzialni za ochronę przyrody w mieście. Oczywiście, jak zwykle władze Wejherowa twierdziły wcześniej, że wszystko było w porządku, ale ten wyrok i uzasadnienie pokazują dobitnie, że ochrona przyrody w Wejherowie to często fikcja, a jedynie w propagandzie ratusza jest super - uważa Jastrzębowski, który dodaje - Mam nadzieję, że ten wyrok będzie nauczką dla władz miasta i może spowoduje pozytywne zmiany w działaniach wejherowskich decydentów, co będzie z korzyścią dla wejherowskiej przyrody.

ZOBACZ TEŻ:

Wejherowo szuka nowego wykonawcy Parku Kaszubskiego. Z poprzednim rozwiązano umowę

"Urzędowi nie wypada komentować wyroku sądu" - komentarz miasta

O komentarz poprosiliśmy władze Wejherowa. Otrzymaliśmy w tej sprawie odpowiedź przesłaną przez Urząd Miejski w Wejherowie.

- Całość sprawy dotycząca przewinienia Kierownika Wydziału Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wejherowie jest opisana w wyroku sądu rejonowego dotyczącym grzywny i tylko w tym zakresie należy oceniać tę sprawę. Urzędowi nie wypada komentować wyroku sądu. Podkreślamy jedynie, że nie ma żadnych dowodów na to, że jakiekolwiek siedliska ptaków zostały zniszczone i nastąpiła jakakolwiek strata dla środowiska naturalnego i przyrody w Wejherowie, zarówno podczas budowy Wodnych Ogród jak i innych miejskich inwestycji. Wyrok w ogóle tego nie dotyczył, zaś grzywna została nałożona na kierownika, zgodnie z zakresem jego obowiązków przy realizacji inwestycji, wyłącznie za przewinienia proceduralne. Wszelkie inne sugestie są zwykłą manipulacją i pomówieniem. Różne zarzuty czy stwierdzenia pana Waldemara Jastrzębowskiego, który od lat toczy wojnę z urzędem, są jego punktem widzenia - czytamy w odpowiedzi.

Kompleks "Wodne Ogrody" ma zostać otwarty w 2023 roku. Podzielony będzie na część basenową i wypoczynkową. W ramach inwestycji powstanie m.in. basen rekreacyjny, basen dla dzieci, wodny plac zabaw oraz tzw. „dzika rzeka”. Woda będzie podgrzewana, a atrakcją będą także trzy zjeżdżalnie, w tym jedna ponad 80-metrowa oraz wanny z hydromasażem. Wybudowany zostanie budynek administracyjno – techniczny oraz szatniowy, w którym oprócz szatni znajdzie się m.in. lokal gastronomiczny podzielony na tzw. część mokrą (dla gości obiektu) i suchą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki