Wnioskuj o alimenty z funduszu!

  Wnioskuj o alimenty z funduszu!

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na pytania Czytelników odpowiada Sylwia Ressel, rzecznik prasowy MOPS w Gdańsku
  Dochodami za który rok powinna wylegitymować się moja rodzina, abym mogła starać się o pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego? Czy dokumenty w sprawie alimentów muszę złożyć u komornika, czy może od razu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej? Słyszałam, że coś się zmieniło w tej sprawie.

  W nowym okresie zasiłkowym 2008/2009 obowiązuje zaświadczenie o dochodach za 2007 rok. Osoba zainteresowana powinna zaznaczyć w urzędzie skarbowym, że potrzebuje zaświadczenia, aby starać się o alimenty z funduszu, ponieważ zawartość merytoryczna tego druku różni się nieco od tej, wymaganej podczas ubiegania się o zasiłek rodzinny. Trzeba przy tym pamiętać, że wszelkie dokumenty w sprawie składa się bezpośrednio do organu realizującego (np. w Gdańsku do MOPS), bez pośrednictwa komornika.

  Mam zasądzone alimenty na dwoje dzieci. Ojciec jednak ich nie płaci. Jakie zaświadczenia muszę uzyskać od komornika, żeby starać się potem o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego? Co jeszcze powinnam dołączyć do wniosku w sprawie świadczeń?

  Starając się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, trzeba przedłożyć w MOPS między innymi dwa zaświadczenia od komornika:
  - pierwsze powinno dotyczyć egzekucji alimentów w roku 2007,
  - drugie to dokument potwierdzający nieściągalność zasądzonych alimentów, czyli zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji przez co najmniej dwa miesiące przed datą złożenia wniosku o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

  Do wniosku o świadczenia trzeba też dołączyć m.in. kopie metryk urodzenia dzieci, postanowień sądu o alimentacji, rozwodzie (plus oryginały do wglądu) oraz inne dokumenty niezbędne do nabycia uprawnień z funduszu. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie: www.mops.gda.pl w zakładce: świadczenia rodzinne/alimenty. Uzyskać je można także w Wydziale Świadczeń Rodzinnych MOPS przy ul. Powstańców Warszawskich 25 w Gdańsku, tel. 058 305 48 68 lub 305 48 69.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo