Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wniosek PGE o zgodę na zakup Energi

Jacek Klein
PGE Polska Grupa Energetyczna złożyła dzisiaj wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wyrażenie zgody na zakup od ministra Skarbu Państwa 4,2 mln akcji spółki Energa SA, czyli 84 proc. jej kapitału zakładowego.

- Wierzymy, że otrzymamy zgodę na realizację tej transakcji. Nasz wniosek jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa, oparty na rzetelnych analizach. Wierzymy, że nasz sposób rozumienia integrującego się rynku energetycznego w Europie oraz związane z tym plany rozwojowe grupy przekonają urząd - powiedział Tomasz Zadroga, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Nie wiadomo, czy wniosek został złożony o tzw. zgodę warunkową. - Ze względu na charakter i wagę transakcji szczegóły wniosku nie będą podane do wiadomości publicznej do czasu wystąpienia adekwatnych okoliczności - czytamy w komunikacie PGE.

Spór o Energę

Wniosek o tzw. zgodę warunkową przewidywałby, że PGE w zamian za przejęcie Energi pozbędzie się części swoich aktywów, aby ograniczyć swoją dominującą pozycję na rynku energetycznym.

UOKiK ma teraz dwa miesiące na zapoznanie się z treścią wniosku i sporządzenie odpowiedzi. Jego prezes Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wielokrotnie zapowiadała, że zgody, nawet warunkowej, na przejęcie Energi nie wyda, ponieważ powstałby podmiot mający prawie połowę udziałów w rynku wytwarzania i sprzedaży energii.

Doprowadziłoby to do zachwiania konkurencji, a dominująca pozycja PGE-Energi pozwoliłaby na dyktowanie cen. Ostateczną decyzję prezes UOKiK podejmie po zapoznaniu się z wnioskiem.

PGE zadeklarowała w umowie, że od przyszłego roku cały handel energią będzie się odbywał na giełdzie, na zasadach rynkowych, a Energa będzie miała wolną rękę w wyborze dostawcy mocy energetycznych. Według PGE, dzięki temu nie ma zagrożenia wzrostu cen prądu. Uspokaja także pomorskich samorządowców i przedsiębiorców, że region nie straci na transakcji.

W umowie sprzedaży PGE zadeklarowała, że Energa zachowa swoją podmiotowość w grupie kapitałowej i siedzibę w Gdańsku. O budowie narodowego koncernu energetycznego przekonuje rząd. Połączone PGE i Energa mają odpowiadać za rozwój polskiej energetyki jądrowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki