Włoszczowska spółka ZPUE otworzyła w Pszczynie Centrum Elektromobilności. Będą tu produkować stacje ładowania aut. Zobacz zdjęcia i film

Materiał informacyjny - ZPUE SPÓŁKA AKCYJNA
Krajowy lider elektroenergetyki - włoszczowska firma ZPUE, podbija nowe rynki. W poniedziałek, 12 września oficjalnie otwarto Centrum Elektromobilności - zakład produkcyjny w Pszczynie w województwie śląskim. To właśnie tutaj będą produkowane stacje ładowania pojazdów elektrycznych, a także magazyny energii. W ciągu roku, firma planuje wyprodukować tysiąc stacji ładowania, a docelowo w kolejnych latach - nawet 5 tysięcy rocznie.

ZPUE Spółka Akcyjna otworzyło Centrum Elektromobilności, będą tu powstawać stacje ładowania aut i magazyny energii

Działająca od prawie 35 lat włoszczowska ZPUE Spółka Akcyjna, od samego początku podąża drogą innowacji i poszukiwań nowych rozwiązań dla elektroenergetyki.

W poniedziałek, 12 września w obecności pracowników firmy, kontrahentów, współpracowników i zaproszonych gości, w Pszczynie w województwie śląskim, spółka ZPUE otworzyła Centrum Elektromobilności - zakład, w którym będą produkowane najnowocześniejsze stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz magazyny energii.

Tak relacjonowaliśmy na żywo dla państwa to wydarzenie:

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/wloszczowska-spolka-zpue-bedzie-produkowac-stacje-ladowania-pojazdow-w-pszczynie-otworzyla-centrum-elektromobilnosci-zapis/ar/c3-16858821

Jak podkreśla prezes Michał Wypychewicz, Pszczyna jest świetnie zlokalizowana zarówno dla wymogów logistyki krajowej jak i międzynarodowej.

- W Pszczynie, na Śląsku otwieramy Centrum Elektromobilności. To tutaj, będziemy produkować stacje ładowania pojazdów elektrycznych od 50 kilowatów do 150 kilowatów, a także magazyny energii. ZPUE jest firmą, w której od zawsze kładliśmy nacisk na engineering. Firma zatrudnia prawie trzy tysiące pracowników, kilkuset inżynierów. Głęboko wierzymy, że w elektrotechnice każde rozwiązanie musi być dedykowane klientowi, jego potrzebom, oczekiwaniom, a także dedykowane dla konkretnej aplikacji i zastosowań urządzenia - mówił na wstępie Michał Wypychewicz, prezes Zarządu ZPUE Spółka Akcyjna.

W poniedziałek uroczyście zainaugurowano pierwszy z trzech etapów budowy Centrum Elektromobilności.

Zobaczcie galerię zdjęć z otwarcia

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/wloszczowska-spolka-zpue-otworzyla-w-pszczynie-centrum-elektromobilnosci-beda-tu-produkowac-stacje-ladowania-aut-zobacz-zdjecia/ga/c3-16863803/zd/61076523

- W ciągu pierwszego roku, planujemy wyprodukować tysiąc stacji. Docelowo, w drugim etapie chcemy dojść do 5 tysięcy stacji ładowania tutaj na Śląsku. Te urządzenia będą produkowane również w innych naszych fabrykach – dodał prezes zarządu.

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych z ZPUE - jak działa?

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych EV-C wyposażona jest w trzy złącza: dwa typu DC (prąd stały) oraz jedno AC (prąd zmienny), które umożliwiają ładowanie mocą do 150 kilowatów prądu stałego oraz 22 kilowatów prądu przemiennego. Dzięki temu pasuje do niemalże wszystkich dostępnych na rynku europejskich modeli pojazdów elektrycznych. Zastosowanie nowoczesnej technologii dynamicznego podziału mocy, zapewnia ładowanie nawet trzech samochodów jednocześnie, dając możliwość maksymalnego wykorzystania potencjału stacji ładowania. Ponadto ładowarkę można rozbudować wedle indywidualnych potrzeb klienta. Całkowita moc ładowania prądem stałym wynosi 50 kilowatów, 100 kilowatów lub 150 kilowatów. Ze złącza prądu przemiennego dostępne są 22 kilowaty mocy.

Ta elastyczność zastosowań ma niebagatelne znaczenie przy stale rozwijającym się rynku samochodów elektrycznych.

- Zazwyczaj rozwiązania, które najbardziej cieszą klientów to rozwiązania, w których możemy ładować jednocześnie dwa pojazdy elektryczne, ale ZPUE posiada w swojej ofercie tak zwane HUB-y (centra ładowania samochodów elektrycznych - red.), w których jesteśmy w stanie podłączyć do ładowania nawet 10-20 pojazdów jednocześnie - mówił prezes Michał Wypychewicz i dodał: - Te produkty mają nie tylko przewagę technologiczną. ZPUE postawiła także na nowoczesny, estetyczny design, wpisujący się w aktualne trendy architektoniczne. Stacje ładowania są wykonane z trwałych materiałów, z interfejsem przyjaznym dla użytkownika.

Stacje ładowania pojazdów to przyszłość w energetyce.

Otwierając Centrum Elektromobilności w Pszczynie prezes ZPUE Spółka Akcyjna Michał Wypychewicz podkreślał, że firma zdecydowała się na otwarcie nowej fabryki, ponieważ jest ekspertem w dziedzinie zasilania i europejskim liderem zarówno, jeśli chodzi o technologię, jakość stacji ładowania, ale także ich ilość, pozwalającą zaspokoić potrzeby infrastruktury ładowania. To pierwszy krok na długiej drodze ku elektromobilności.

- Wszyscy wiemy, że Unia Europejska podjęła decyzję, że w trzeciej dekadzie tego wieku odchodzimy od aut spalinowych. Wiemy też, że technologie wodorowe nie są gotowe do komercjalizacji na szeroką skalę. (...) Jeśli nie chcemy walczyć o ropę, węgiel i inne surowce, musimy jako biznes i społeczeństwo znaleźć odpowiedź na te wyzwania. ZPUE jako firma elektroenergetyczna nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów, ale jesteśmy w stanie rozwiązać jeden z kilku. To jest mobilność. Jako ludzie, którzy dedykują swoją pracę i czas dla rozwiązań technologicznych, chcemy, żeby z tej fabryki w przyszłości wyjeżdżały tysiące stacji ładowania.

- To kolejny przełom w rozwoju ZPUE. E-mobility, stacje ładowania - to przyszłość, nie tylko w motoryzacji, ale w samej energetyce. Należy pamiętać, że tutaj będą potrzebne potężne moce, aby te samochody można było naładować i eksploatować. I tu jest nasze miejsce. Do tej pory, byliśmy bardzo czynnym graczem na rynku energetycznym i chcemy być nim nadal. Teraz pragniemy zająć bardzo znaczące miejsce jako dostawca stacji ładowania samochodów elektrycznych. To dla nas wspaniałe uczucie - uczucie dumy z możliwości uczestniczenia w czymś nowym, w czymś co się tworzy i buduje w XXI wieku - zaznaczył założyciel firmy ZPUE Spółka Akcyjna Bogusław Wypychewicz, ojciec obecnego prezesa Michała Wypychewicza.

Prezes zarządu ZPUE Spółka Akcyjna Michał Wypychewicz nie ukrywał, że zapotrzebowanie na tego typu urządzenia jest coraz większe.

- Zapotrzebowanie jest ogromne. Największym zainteresowaniem cieszą się duże miasta. Mówimy tu głównie o centrach handlowych, MOP-ach, restauracjach i miejscach, które chcą przyciągnąć klientów, właśnie przez to, że mają możliwość naładowania pojazdów elektrycznych. Patrząc na dzisiejszy rynek, wyzwaniem staje się nie pozyskanie klienta, ponieważ zapotrzebowanie jest bardzo duże, ale dostarczenie produktu. Żyjemy w świecie ograniczonych zasobów, mamy bardzo duży kryzys na rynku półprzewodników, a takie urządzenia zbudowane są z elektroniki, oprogramowania, sterowników i to właśnie ich dostępność, staje się największym wyzwaniem na rynku.

Produkty ZPUE trafiają zarówno do odbiorców krajowych jak i zagranicznych. Firma ma silną ekspozycję między innymi na rynkach zachodnich: w Niemczech, Holandii czy we Włoszech.

- Dostarczaliśmy produkty także na Ukrainę i do Rosji, ale po wybuchu wojny z rosyjskiego rynku się wycofaliśmy. Do działalności na rynku ukraińskim, mamy nadzieję jak najszybciej powrócić, kiedy już będzie tylko taka możliwość - dodał prezes.

W planach ZPUE jest nieustanny rozwój i praca nad ulepszaniem swoich produktów.

- Dzisiaj największym wyzwaniem dla energetyki jest infrastruktura i zasilanie. Żeby zasilić jedną stację ładowania potrzebujemy równowartość mocy, która obecnie zasila kilkanaście domków jednorodzinnych. To właśnie podaż energetyczny będzie w przyszłości wyzwaniem, a rozwiązaniem na lukę podażową będzie magazynowanie energii, ładowanie magazynów energii w nocy i dostarczanie taniej energii elektrycznej do stacji ładowania z magazynu energii - powiedział na koniec prezes zarządu ZPUE Spółka Akcyjna Michał Wypychewicz.

Zobaczcie fotogalerię z otwarcia Centrum Mobilności w Pszczynie

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/wloszczowska-spolka-zpue-otworzyla-w-pszczynie-centrum-elektromobilnosci-beda-tu-produkowac-stacje-ladowania-aut-zobacz-zdjecia/ga/c3-16863803/zd/61076523

O firmie ZPUE Spółka Akcyjna, producent rozwiązań dla elektroenergetyki, z siedzibą we Włoszczowie - ma swój udział w wielkiej technologicznej rewolucji. Na wspólny sukces tej rodzinnej firmy, pracuje kreatywny zespół 2700 specjalistów, którzy na blisko 50 hektarach powierzchni wszystkich zakładów projektują, produkują i dostarczają kontenerowe oraz słupowe stacje transformatorowe, rozdzielnice niskiego (nN) i średniego napięcia (SN), napowietrzną aparaturę łączeniową. Obecnie firma z rozmachem zdobywa rynek nowymi produktami - inteligentnymi i przyjaznymi dla środowiska magazynami energii oraz stacjami ładowania pojazdów elektrycznych. Urządzenia produkowane w pięciu fabrykach na terenie Polski odpowiadają dynamicznie na potrzeby dystrybutorów energii elektrycznej, przemysłu oraz budownictwa i infrastruktury.

ZPUE od lat jest obecna w sektorze dystrybucji energii, ze świetnym zapleczem inżynieryjnym, ma więc wszystkie atuty, żeby na tym rynku zaistnieć. Dlatego paleta jej produktów i usług przed niespełna rokiem zwiększyła się o stacje ładowania pojazdów elektrycznych. W kwietniu 2022 roku spóła zaprezentowała je w Monachium na największych targach nowych rozwiązań w elektroenergetyce – EES EUROPE. Uruchomienie zakładu produkcyjnego w Pszczynie stało się kolejną naturalną potrzebą.

ZPUE Spółka Akcyjna produkuje też wszystko, co jest potrzebne do stworzenia HUB-ów, czyli wielostanowiskowego ładowania samochodów elektrycznych. W skład EV-HUB wchodzi infrastruktura zasilająca, czyli stacja transformatorowa, rozdzielnica SN i nN, magazyn energii oraz stacje ładowania. Prąd do ładowania pochodzi z OZE, jest przechowywany w magazynie energii i pobierany przy „tankowaniu” pojazdu.

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/wloszczowska-spolka-zpue-otworzyla-w-pszczynie-centrum-elektromobilnosci-beda-tu-produkowac-stacje-ladowania-aut-zobacz-zdjecia/ga/c3-16863803/zd/61076523

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie