Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włochy: Parlament odchudza swój skład i to znacznie. Izba Deputowanych będzie liczyć 400 osób, Senat - 200. Czy inne kraje pójdą tym śladem?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News
Ruch Pięciu Gwiazd, współrządzący Włochami postawił na swoim i przeforsował ustawę, która ogranicza liczbę posłów i senatorów.

Włoski parlament przeforsował prawo, które poważnie odchudza swoje szeregi. Izba Deputowanych, niższa izba będzie liczyć nie 630 osób, jak obecnie, ale 400. Z kolei skład Senatu ulegnie zmniejszeniu z 310 do 200.

Tylko kilkunastu deputowanych było przeciwnikami zmiany ustawy zasadniczej. Inicjatywa wyszła od współrządzącego obecnie krajem Ruchu Pięciu Gwiazd. Szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio określił ten krok, jako „historyczny”i wielkie zwycięstwo obywateli Italii.

Decyzja ma przynieść w skali dekady prawie miliard euro oszczędności oraz, jak twierdzą pomysłodawcy, usprawni pracę parlamentu.

- To konkretny krok, by dokonywać reformy naszych instytucji publicznych- napisał na Twitterze premier Włoch Giuseppe Conte. I dodał, że to historyczny dzień dla kraju, który rozpoczyna nową erę polityczną.

Riccardo Fraccaru, szef Urzędu Rady Ministrów przypomniał, że o takim pomyśle mówiono w Italii od trzech dekad, ale dopiero teraz inicjatywa Ruchu Pięciu Gwiazd staje się prawem. Redukcja posłów i senatorów sprawi, że włoski parlament będzie jednym z najmniejszych w krajach wspólnoty europejskiej.

Reforma ograniczenia przedstawicieli w obu izbach parlamentu była obietnicą manifestu populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd, głównej partii we włoskiej koalicji rządzącej. Usprawni pracę parlamentu i pozwoli zaoszczędzić setki milionów euro na wynagrodzeniach i wydatkach. Jednak krytycy twierdzą, że to posunięcie osłabi demokrację i zwiększy wpływ lobbystów. Nowe prawo może zostać poddane potwierdzającemu referendum, ponieważ wprowadza zmiany do włoskiej konstytucji.

-Wykonano! Obietnica spełniona- odnotowano na blogu Ruchu Pięciu Gwiazd.

-To dzień, na który czekamy od zawsze - powiedział agencji Ansa, Riccardo Fraccaro. Rozpoczyna się nowy okres polityczny, teraz w jego centrum są obywatele.

Agencja informacyjna AGI obliczyła, że utrzymanie włoskiego posła kosztuje 230 tys. euro rocznie, a senatora 249,6 tys. euro. Cięcia w izbie niższej zaoszczędzą 52,9 mln euro rocznie, a w Senacie 28,7 mln euro.

Nowe prawo powinno wejść w życie po kolejnych wyborach, które mają się odbyć w 2023 r.

Poprzednia koalicja rządząca złożona z Ruchu Pięciu Gwiazd ze skrajnie prawicową partią Liga Północna załamała się w sierpniu. W ubiegłym miesiącu Ruch Pięciu Gwiazd zawarł nową koalicję z centroprawicową PD i jako jeden z warunków umowy zrobiono uchwalenie prawa ograniczającego skład osobowy włoskiego parlamentu. Drugim warunkiem jest uchwalenie budżetu blokującego wzrost podatku VAT z początkiem przyszłego roku.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Włochy: Parlament odchudza swój skład i to znacznie. Izba Deputowanych będzie liczyć 400 osób, Senat - 200. Czy inne kraje pójdą tym śladem? - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki