Właściciele posesji muszą odśnieżać chodniki przed swoimi domami. Co grozi niedopełnienie obowiązku?

nieZaktualizowano 
Artur Banaś/ Archiwum
Do której godziny należy odgarnąć śnieg przed domem? Co grozi za nieodśnieżenie terenu wokół domu? Te sprawy reguluje ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a także regulaminy miejskie.

W Gdańsku regulamin przyjęto w 2012 roku. Według jego zapisów, właściciele nieruchomości muszą uprzątnąć chodniki wzdłuż posesji do godziny 8 rano, a w przypadku intensywnych opadów śniegu – wciągu 6 godzin od ustania opadów.

Należy pamiętać, aby uprzątnięty śnieg i błoto nie znajdowało się na jezdni. Pod drzewami nie można pozostawić śniegu odu, błota pośniegowego zawierających środki chemiczne.

Co grozi, za nieodśnieżenie chodnika?

- Niedopełnienie obowiązku ciążącego na właścicielach nieruchomości zagrożone jest karą grzywny w postępowaniu mandatowym w wysokości 100 zł. Ponadto osoba, która poślizgnie i dozna uszczerbku na zdrowiu może żądać rekompensaty na drodze cywilnej - wyjaśnia Miłosz Jurgielewicz, rzecznik gdańskiej Straży Miejskiej.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zenon

Odśnieżyłem wczoraj przed domem chodnik. Przyjechała odśnieżarka zbierając śnieg z ulicy. Zgarnięty śnieg zasypał cały chodnik. Czy panie Jurgielewicz taka firma też dostanie mandat 100 złotych od ulicy, posesji. Proszę to nam wyjaśnić. Bo straż miejska sprawdza tylko chodniki domków. A wczoraj rano wszystkie ulice w śródmieściu Gdańska były nieodśnieżone. To kto dostanie mandat. Nie kpij Pan z ludzi, tylko weźcie się za faktyczne egzekwowanie porządków w mieście.

w
wacek

i odśnieżał nie będę!! niech cwele odśnieżają, robota w sam raz dla nich!! mnie mogą naskoczyć!!

?

A co zrobić jak odśnieżanie nic nie daje, bo Spółdzielnia "Przymorze" poobkładała śliskimi kaflami schody wejściowe do klatek schodowych np. w budynku przy ul. Dąbrowszczaków 6 i odśnieżanie nic nie da - ludzie się ślizgają na tych kaflach jak na lodowisku. Czy musi ktoś się zabić, zostać kaleką, żeby w PSM "Przymorze" zaczęli myśleć?! Te kafle powinny być zmienione, bo grożą utratą zdrowia lub życia. Śnieg pod klatką, to nic w porównaniu z nieszczęsnymi śliskimi kaflami na schodach, które jak pada śnieg czy deszcz lub jest lód, to są koszmarem. A tak na marginesie, to śniegu pod klatkami nie ma, bo pani sprzątająca dobrze dba o teren. Przynajmniej ona dobrze pracuje.

N
Nairam

Jeżeli śnieg nie może znajdować się na jezdni, pod drzewami ... itd,
to powinien być wywieziony za miasto przez Zakład Oczyszczania Miasta - przecież za to zdrowo płacimy!

K
Krytyk

Pozwalam sobie wyręczyć Redakcję Dz. Bałtyckiego i zacytuję fragment przedmiotowej ustawy:
Ustawa z dnia 13 września 1996 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
...... .........
mówi:
"4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości;"
Zwracam uwagę na słowa:
"położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości"
jeżeli bezpośredniości tej nie ma to obowiązek sprzątania chodnika
spoczywa jednak na barkach władz lokalnych.
Szkoda, że Redakcja sama nie pofatygowała się przeczytać ową ustawę i objaśnić swoich czytelników o co na prawdę chodzi.

s
slawek

a dlaczego miasto nie odśnieża chodników przy budynkach komunalnych? czy wtedy karze się prezydenta? czy kogos innego? czy moze straz miejska powinna to zrobic?

b
bbb

A kto ukarze debili ktorzy jada maszynami i szufla zapieprzy swiezo odsniezony chodnik blotem do polowy jego szerokosci ??????

a
a.

Gdzie usuwać śnieg, jeśli przy chodniku nie ma trawnika, klepiska, czy ogrodu, skoro nie na ulicę?

w
właściciel

Co znaczy "wzdłuż nieruchomości" ? Czy w ustawie jest tak napisane?

Dodaj ogłoszenie