Władze Sopotu apelują o zakaz pozyskiwania drewna z lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Ewa Andruszkiewicz
04 02 2017 Gdynia. Wycinka drzew na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdyni w okolicy dawnej jednostki wojskowej na Grabówku Piotr Hukało
Sopoccy radni chcą zakazu pozyskiwania drewna do celów gospodarczych z lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Rezolucję w tej sprawie przyjęto jednogłośnie na ostatniej, majowej sesji. Stosowne pismo zostało już też wysłane do dyrekcji Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

- W związku z rozpoczęciem prac nad przygotowaniem Planu Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, zwracamy się do dyrektora Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz do radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego o uwzględnienie w jego zapisach zakazu prowadzenia gospodarki leśnej, mającej na celu pozyskanie drewna, dla obszaru leśnego otaczającego aglomerację trójmiejską. Położenie aglomeracji trójmiejskiej bezpośrednio na styku z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym stanowi dla niej niebagatelną wartość. Nie do przecenienia jest rekreacyjne znaczenie parku. Ale jeszcze większe jest jego znaczenie dla klimatu naszej metropolii. Tereny te zatrzymują duże ilości wody opadowej w glebie, w istotny sposób zmniejszają dobowe wahania temperatury powietrza i znacznie ograniczają uciążliwości związane ze zmiennością podmuchów wiatru” - czytamy w przyjętej przez sopockich radnych rezolucji.

Zdaniem władz nadmorskiego kurortu, w Planie Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego powinny znaleźć się zapisy „preferujące naturalne procesy odtwarzania środowiska przyrodniczego”.

- W naszej ocenie wycinka drzew na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w obrębie aglomeracji narusza w sposób istotny walory retencyjne ekosystemów lasu i zakłóca gospodarkę wodną, co sprawia, że nawet krótkotrwałe ulewy stają się zagrożeniem - tłumaczą radni z Sopotu.

Wielka wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Mieszkańcy oburzeni

Jeszcze przed przyjęciem oficjalnej rezolucji, o wprowadzenie zakazu wycinki drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym zaapelował do Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych wiceprezydent Sopotu, Marcin Skwierawski.

- Prowadzona w ostatnim okresie tego typu działalność spowodowała zniszczenie wielu ścieżek i tras turystycznych - wskazuje wiceprezydent Marcin Skwierawski.

- Trójmiejski Park Krajobrazowy powstał w 1979 roku. 92 proc. jego powierzchni zajmują lasy. Lasy te mają trzy funkcje: społeczną (rekreacyjną, turystyczną), przyrodniczą i gospodarczą. Nie chcemy, aby powtórzyła się u nas sytuacja taka, jak miała miejsce w Puszczy Białowieskiej czy na Mierzei Wiślanej - mówi Tomasz Lipiński, radny Platformy Sopocian. - W naszej części parku mamy 800 gatunków roślin, 800 gatunków grzybów i 150 gatunków ptaków. Niepokoją nas dosyć duże wyręby, prowadzone na terenie parku. Jak wynika z ostatnich badań, przeciwko nim opowiada się ok. 40 proc. mieszkańców aglomeracji. Wycinki są tak duże ze względu na wzrost założonego wskaźnika pozyskanego drewna. Naszym zdaniem wyrąb powinien być jeśli nie zakazany, to na pewno ograniczony do minimum - dodaje.

Mierzeja Wiślana. Wycinka drzew w miejscu gdzie powstanie przekop

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Znowu zaczęły się wyreby i wywózki drewna z sopockiego lasu. W okolicy Wielkiej Gwiazdy - masakra. Sopocki las stał się fabryką drewna! Ratunku!

a
as

bywam w lesie w Sopocie co kilka dni od paru ładnych lat lat i jest naprawdę przetrzebione. miejsca w którym był las są teraz polanami / zaroślami niskich krzaczków a gęstość lasu wszędzie zmalała co najmniej o 60-70%

G
Gość
2019-06-11T14:43:24 02:00, Malina:

Leśnicy nie oddadzą swojego drewna przenigdy!

To miasto czy leśnicy?

M
Malina

Leśnicy nie oddadzą swojego drewna przenigdy!

Dodaj ogłoszenie