Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Gdańska chcą uhonorować Brunona Zwarrę, wielkiego gdańskiego pisarza. Czy wystarczą tablica pamiątkowa i nazwa dla nowego tramwaju?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Brunon Zwarra w 2010 r.
Brunon Zwarra w 2010 r. Fot. Grzegorz Mehring / archiwum
Jak upamiętnić człowieka, który należy do najważniejszych gdańskich pisarzy, a równolegle całe swoje życie nie szukał poklasku? Trwa dyskusja nad uhonorowaniem Brunona Zwarry, autora słynnych „Wspomnień gdańskiego bówki”. Czy wystarczą tablica pamiątkowa i nazwa dla nowego tramwaju?

W przyszłym tygodniu będziemy obchodzić pierwszą rocznicę śmierci, a w październiku setną rocznicę urodzin Brunona Zwarry - wielkiej postaci gdańskiej literatury, która całe swoje życie poświęciła miastu.

Na uwagę zasługuje zresztą nie tylko jego twórczość pisarska, w tym takie publikacje, jak „Gdańsk 1939” i „Wspomnienia gdańskiego bówki”. Brunon Zwarra urodził się w momencie, w którym formowała się koncepcja Wolnego Miasta Gdańska. Tutaj kształcił się w Gimnazjum Polskim, a także działał w przedwojennych organizacjach polonijnych. Pisarz doświadczył piekła obozów koncentracyjnych, a po wojnie włączył się w odbudowę miasta.

21.08.2018 Gdańsk. Cmentarz Oliwski. Pogrzeb Brunona Zwarry

Pogrzeb Brunona Zwarry w Gdańsku, [21.08.2018] Wspomnienie g...

- Dla mnie Brunon Zwarra był głosem i sumieniem grupy marginalizowanej, później szykanowanej w Wolnym Mieście Gdańsku, eksterminowanej w czasie II wojny światowej, brutalnie represjonowanej w rzeczywistości Polski Ludowej. Był przedstawicielem pokolenia polskich patriotów, które po 1945 roku musiało - niestety - „tłumaczyć się” ze swojej tożsamości - mówi Jan Hlebowicz, rzecznik gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Władze miasta zapowiedziały na razie co najmniej dwie formy uhonorowania pisarza.

- Tak zasłużony człowiek dla naszego miasta i mieszkańców zasługuje na godne upamiętnienie. W rocznicę urodzin odsłonimy tablicę pamiątkową, nadamy także imię Brunona Zwarry jednemu z nowych tramwajów - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Wspomniana tablica zostanie umieszczona na elewacji kamienicy przy ul. Biskupiej 4, obok nieistniejącego już budynku, w którym mieszkał pisarz. - Cieszę się, że ten pomysł połączył tak różne środowiska w gdańskiej radzie miasta - powiedział Bogdan Oleszek, radny Wszystko dla Gdańska, i wieloletni przewodniczący rady miasta.

Ponadto trwają rozmowy z rodziną dotyczące innych działań. Znawcy dorobku literackiego Zwarry podkreślają, że symboliczne tablice to jedno, jednak miasto powinno zaangażować się w promowanie twórczości pisarza i edukowanie przyszłych pokoleń gdańszczan.

Takie głosy pojawiają się również ze względu na dysproporcje w upamiętnieniu innego pisarza, który opisywał przedwojenny Gdańsk. Postać Güntera Grassa - autora m.in. „Blaszanego Bębenka” czy „Idąc Rakiem” - doczekała się wielu aktywności przypominających o dorobku pisarza, natomiast twórczość Zwarry cały czas pozostaje trochę na uboczu. Warto tymczasem pamiętać, że jego dzieła są świadectwem Polaków żyjących w Wolnym Mieście Gdańsku.

Brunon Zwarra wielokrotnie podkreślał, że nie zależy mu na upamiętnieniu jego osoby, ale Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Dlatego konsekwentnie odmawiał przyjmowania zaszczytów, z najważniejszymi odznaczeniami włącznie. Chciał, aby jego książki „Gdańsk 1939” i „Wspomnienia gdańskiego bówki” były znane powszechnie, jako świadectwo walki i męczeństwa miejscowych Polaków.

- Brunon Zwarra wielokrotnie podkreślał, że nie zależy mu na upamiętnieniu jego osoby, ale Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Dlatego konsekwentnie odmawiał przyjmowania zaszczytów, z najważniejszymi odznaczeniami włącznie. Chciał, aby jego książki „Gdańsk 1939” i „Wspomnienia gdańskiego bówki” były znane powszechnie, jako świadectwo walki i męczeństwa miejscowych Polaków - tłumaczy Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej - oddział Muzeum Gdańska. - Spełniając to życzenie, Muzeum Gdańska przygotowuje nowe edycje wszystkich książek pana Brunona. Mamy nadzieję, że staną się one podstawą do opracowania Miejskiego Programu Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska - zaznacza Marek Adamkowicz.

Z kolei Stowarzyszenie Biskupia Górka zapowiada, że w tym roku również odbędą się symboliczne obchody urodzin. Mieszkańcy tej dzielnicy apelują również o powstanie specjalnej strefy pamięci, która byłaby dostępna nie tylko gdańszczanom, ale także przyjezdnym turystom.

- Postać zasługuje na uznanie i upamiętnienie nie tylko jako pisarz, ale także jako prawy człowiek i patriota. Brunon Zwarra pozostawił po sobie wiele pamiątek i z pewnością powstanie muzeum byłoby dobrym pomysłem. Wiele osób zwraca uwagę na powstanie ławeczki Zwarry na Biskupiej Górce - powiedziała Krystyna Ejsmont, prezes stowarzyszenia.

Choć od wielu już lat Brunon Zwarra żyje w cieniu, to wciąż daje się zauważyć zainteresowanie jego osobą oraz twórczością.  Widać to było na imprezie urodzinowej na Biskupiej Górce, która zgromadziła liczną publiczność

Na Biskupiej Górce świętowano 95. urodziny Brunona Zwarry [ZDJĘCIA]

Do dyskusji włączyło się także Stowarzyszenia "Gdańsk Tworzą Mieszkańcy", a radny dzielnicy Nowy Port Łukasz Hamadyk i Rafał Kulaszewicz, złożyli inicjatywę o nadanie imienia pisarza budowanemu ️wiaduktowi „Biskupia Górka”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki