Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witamina D - zimą potrzebuje jej każdy człowiek. Suplementuj, by zmniejszyć ryzyko rozwoju raka

Imo
123RF
Nie bez powodu nazywa się ją witaminą życia. Najnowsze badania wykazują, że ponad 90 procent Polaków ma niedobory witaminy D.

ZOBACZ TAKŻE: Witamina D ma u sportowców olbrzymie znaczenie. Sprawdź, dlaczego warto ją przyjmować

(Źródło:Agencja TVN, Dostawca: x-news)

Słowo „suplementacja” budzi bardzo różne reakcje. Jedni mówią, że jest bezwzględnie szkodliwa, inni, że pomaga dostarczyć organizmowi brakujących składników. Tymczasem suplementacja niektórych witamin, szczególnie teraz - zimą, jest zalecana także przez lekarzy.

Mowa oczywiście o witaminie D, której nie jesteśmy w stanie dostarczyć w odpowiedniej ilości w pożywieniu, ponadto jest ona syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych, a tych zimą nam po prostu brakuje. W okresie od października do marca słońce nie znajduje się wystarczająco wysoko na niebie, żeby zaopatrzyć nasze organizmy w witaminę D. Wpływ na to ma też wiele innych czynników. Żyjemy w takiej szerokości geograficznej, gdzie występuje znaczna liczba pochmurnych dni, stosujemy filtry przeciwsłoneczne, zmienia się nasz styl życia - coraz rzadziej przebywamy na świeżym powietrzu, jeździmy samochodem zamiast spacerować i przebywamy w dużej mierze w zamkniętych pomieszczeniach. To wszystko sprawia, że nasza skóra nie syntetyzuje odpowiedniej ilości tej witaminy… Najnowsze badania wykazują, że ponad 90 procent Polaków ma niedobory tej witaminy, więc jesienią i zimą powinniśmy suplementować ten niezbędny dla naszego zdrowia składnik.

Warto zaznaczyć, że suplementy są dla ludzi zdrowych. Nie są to leki. Suplement to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, nie zaś leczenie konkretnych dolegliwości.

Suplementy w przeciwieństwie do leków nie są zatwierdzane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, natomiast są kontrolowane przez inspekcje sanitarne. To jest bardzo ważna różnica. Jeżeli pacjent czuje, że coś jest nie tak z jego organizmem, odczuwa zmęczenie, osłabienie, wypadają mu włosy, skóra jest sucha, wzrok ulega osłabieniu, pojawiają się bóle głowy, bóle stawów, mięśni, problemy z trawieniem lub inne niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza. Lekarz stwierdzi, czy objawy są przyczyną tylko niedoborów substancji odżywczych, witamin, czy też są to objawy choroby.

Jednak witaminę D powinien suplementować niemal każdy. Ta pomaga nam utrzymać mocne kości i zdrowe zęby. Ponadto jej właściwy poziom przekłada się na sprawne działanie układu krążenia, mniejsze ryzyko rozwoju raka oraz szczupłą sylwetkę. Zbyt mała ilość witaminy D może prowadzić do osteoporozy, osłabienia mięśni, rozwoju otyłości, a także przyspieszyć proces starzenia się.

Z powodu przedawkowania mogą pojawić się niepożądane skutki. Nadmiar witaminy A objawia się ociężałością i osłabieniem siły mięśniowej, może zakłócić pracę wątroby, może nasilić choroby skóry, wywołać migrenę. Zbyt duża ilość beta-karotenu powoduje senność. Zbyt duże dawki witaminy D mogą zachwiać równowagę wapniowo-fosforanową. Witamina C w zbyt dużej ilości wywołuje dolegliwości żołądkowe i osłabia pracę nerek w skrajnych przypadkach. Nadmiar witaminy E powoduje uczucie osłabienia mięśni, natomiast przedawkowanie witaminy K może spowodować zmiany w obrazie krwi, alergiczne zmiany skórne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Witamina D - zimą potrzebuje jej każdy człowiek. Suplementuj, by zmniejszyć ryzyko rozwoju raka - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki