Witamina D - zimą potrzebuje jej każdy człowiek....

  Witamina D - zimą potrzebuje jej każdy człowiek. Suplementuj, by zmniejszyć ryzyko rozwoju raka

  Imo

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Witamina D - zimą potrzebuje jej każdy człowiek. Suplementuj, by zmniejszyć ryzyko rozwoju raka

  ©123RF

  Nie bez powodu nazywa się ją witaminą życia. Najnowsze badania wykazują, że ponad 90 procent Polaków ma niedobory witaminy D.
  Witamina D - zimą potrzebuje jej każdy człowiek. Suplementuj, by zmniejszyć ryzyko rozwoju raka

  ©123RF

  ZOBACZ TAKŻE: Witamina D ma u sportowców olbrzymie znaczenie. Sprawdź, dlaczego warto ją przyjmować

  (Źródło:Agencja TVN, Dostawca: x-news)

  Słowo „suplementacja” budzi bardzo różne reakcje. Jedni mówią, że jest bezwzględnie szkodliwa, inni, że pomaga dostarczyć organizmowi brakujących składników. Tymczasem suplementacja niektórych witamin, szczególnie teraz - zimą, jest zalecana także przez lekarzy.

  Mowa oczywiście o witaminie D, której nie jesteśmy w stanie dostarczyć w odpowiedniej ilości w pożywieniu, ponadto jest ona syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych, a tych zimą nam po prostu brakuje. W okresie od października do marca słońce nie znajduje się wystarczająco wysoko na niebie, żeby zaopatrzyć nasze organizmy w witaminę D. Wpływ na to ma też wiele innych czynników. Żyjemy w takiej szerokości geograficznej, gdzie występuje znaczna liczba pochmurnych dni, stosujemy filtry przeciwsłoneczne, zmienia się nasz styl życia - coraz rzadziej przebywamy na świeżym powietrzu, jeździmy samochodem zamiast spacerować i przebywamy w dużej mierze w zamkniętych pomieszczeniach. To wszystko sprawia, że nasza skóra nie syntetyzuje odpowiedniej ilości tej witaminy… Najnowsze badania wykazują, że ponad 90 procent Polaków ma niedobory tej witaminy, więc jesienią i zimą powinniśmy suplementować ten niezbędny dla naszego zdrowia składnik.

  Warto zaznaczyć, że suplementy są dla ludzi zdrowych. Nie są to leki. Suplement to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, nie zaś leczenie konkretnych dolegliwości.

  Suplementy w przeciwieństwie do leków nie są zatwierdzane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, natomiast są kontrolowane przez inspekcje sanitarne. To jest bardzo ważna różnica. Jeżeli pacjent czuje, że coś jest nie tak z jego organizmem, odczuwa zmęczenie, osłabienie, wypadają mu włosy, skóra jest sucha, wzrok ulega osłabieniu, pojawiają się bóle głowy, bóle stawów, mięśni, problemy z trawieniem lub inne niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza. Lekarz stwierdzi, czy objawy są przyczyną tylko niedoborów substancji odżywczych, witamin, czy też są to objawy choroby.

  Jednak witaminę D powinien suplementować niemal każdy. Ta pomaga nam utrzymać mocne kości i zdrowe zęby. Ponadto jej właściwy poziom przekłada się na sprawne działanie układu krążenia, mniejsze ryzyko rozwoju raka oraz szczupłą sylwetkę. Zbyt mała ilość witaminy D może prowadzić do osteoporozy, osłabienia mięśni, rozwoju otyłości, a także przyspieszyć proces starzenia się.

  Z powodu przedawkowania mogą pojawić się niepożądane skutki. Nadmiar witaminy A objawia się ociężałością i osłabieniem siły mięśniowej, może zakłócić pracę wątroby, może nasilić choroby skóry, wywołać migrenę. Zbyt duża ilość beta-karotenu powoduje senność. Zbyt duże dawki witaminy D mogą zachwiać równowagę wapniowo-fosforanową. Witamina C w zbyt dużej ilości wywołuje dolegliwości żołądkowe i osłabia pracę nerek w skrajnych przypadkach. Nadmiar witaminy E powoduje uczucie osłabienia mięśni, natomiast przedawkowanie witaminy K może spowodować zmiany w obrazie krwi, alergiczne zmiany skórne.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Suplementacja Witaminami i Minerałami

  ank (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Nawet w kilkakrotnie większych dawkach leczniczych Witamin i Minerałów branych razem nic nam nie grozi. Na początku mogą być sensacje z przewodem pokarmowym (bo on się leczy i zmienia się flora...rozwiń całość

  Nawet w kilkakrotnie większych dawkach leczniczych Witamin i Minerałów branych razem nic nam nie grozi. Na początku mogą być sensacje z przewodem pokarmowym (bo on się leczy i zmienia się flora bakteryjna na lepsze). Ale trzeba sprawdzać poziomy Witamin i Minerałów w organizmie (we krwi to nie wszystko) i odpowiednio dawkować w stosunku do wysycenia naszego ciała nimi. Można to zrobić za pomocą "Analizatora QUANTUM" (do dostania na portalu aukcyjnym). Mierzy bardzo dużo parametrów organizmu (w tym Witaminy i Minerały). Można się badać co kilka minut po kupieniu go (najlepiej co 4 tygodnie, bo widać dość dobrze zmiany w parametrach). Kosztował mnie 899zł, ale można go kupić w porywach za 800zł. Działa tylko pod Windows, pod Linuxem nie. Jeżeli komuś nie chce się chodzić po Lekarzach i Przychodniach (chce być niezależny od Służby Zdrowia), na dodatek musi płacić za wizytę i badania laboratoryjne, to mu się ten zakup szybko zwróci. Tak jest po prostu taniej. Tle tylko, że troszkę trzeba mieć pojęcia o Medycynie, Naturalnej i Niekonwencjonalnej również.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trasa 81

  spec20021@wp.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  zamiast trasy 81 otworzyła się ta strona, " wesoły pan, nagie siostry, Vit. D" wcześniej był rozkład jazdy z 2013 r.? Czy to jest archiwum MPK? Chcę aktualny rozkład jazdy, ale chcieć można, co?

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 26 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »