Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna zawitała na Pomorze. Zobaczcie ją na zdjęciach Anny Nideckiej [GALERIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wiosna meteorologiczna rozpoczęła się 1 marca. Ale jest jeszcze wiosna fenologiczna, termiczna, astronomiczna i kalendarzowa. Czym się różnią? Kiedy się zaczynają? Zobaczcie budzącą się do życia przyrodę na zdjęciach Anny Nideckiej.

Wiosna zawitała na Pomorze. Zobaczcie zdjęcia

Od 1 marca mamy wiosnę meteorologiczną. Po niej natomiast nadejdzie wiosna astronomiczna, która z kolei zależy od ruchu planet i gwiazd. Rozpocznie się 20 marca, kiedy słońce wejdzie w znak Barana. Wtedy długość dnia zrówna się z długością nocy, a z każdą kolejną dobą noc będzie coraz to krótsza od dnia. Wiosna astronomiczna w roku przestępnym często wypada dzień wcześniej lub później.

Najbardziej znana wiosenna data to oczywiście wiosna kalendarzowa, której początek wyznaczono na 21 marca.

Wiosna fenologiczna związana jest z kwitnieniem niektórych gatunków roślin. To właśnie ona wyznacza budzenie się przyrody do życia. Ma duże znaczenie dla rolników, bo wiąże się z początkiem wegetacji zbóż ozimych.

Wiosna termiczna jak nietrudno się domyślić zależy od temperatury. Zaczyna się wówczas, gdy na danym obszarze średnia temperatura dobowa (z pomiarów w ciągu dnia jak i nocy) waha się od 5 do 15 st. Celsjusza przez co najmniej 5 dni.

Wiosnę widać już w terenie. Przyroda budzi się do życia, jest szansa, że wyższe temperatury odczujemy jeszcze w marcu. Tymczasem zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie wiosenne zdjęcia Anny Nideckiej z powiatu kościerskiego. Co ciekawe, ich autorka w ostatnim dniu lutego uchwyciła także iryzację na chmurach. To zjawisko optyczne polegające na powstawaniu tęczowych barw w wyniku interferencji światła białego odbitego od przezroczystych lub półprzezroczystych ciał składających się z wielu warstw substancji o różnych własnościach optycznych. Występuje m.in. na powierzchni minerałów, macicy perłowej, plamach cieczy (np. benzyny), bańkach mydlanych, a czasem w atmosferze - na chmurach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki