Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna w gdańskim zoo

Kazimierz Netka
03.10.2015 gdanskgdanski ogrod zoologiczny . prezentacja trzech malych lwiatek . zwierzeta urodzily sie w gdanskim ogrodzie . dodatkowo odbyla sie prezentacja figurki lwafot. przemyslaw swiderski / polska press / dziennik baltycki
03.10.2015 gdanskgdanski ogrod zoologiczny . prezentacja trzech malych lwiatek . zwierzeta urodzily sie w gdanskim ogrodzie . dodatkowo odbyla sie prezentacja figurki lwafot. przemyslaw swiderski / polska press / dziennik baltycki Przemyslaw Swiderski
Nadchodzi wiosna, może warto się wybrać do gdańskiego zoo. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają na nas na miejscu.

Jak na safari w Afryce można poczuć się w gdańskim zoo, jednocześnie witając wiosnę - w unikatowym miejscu, bo na obszarze, gdzie kiedyś istniał dom kuracyjny. Klimat jest tam więc niezwykły; sprzyja ludziom i zwierzętom! Lwy czują się tam równie dobrze jak w dzikim środowisku. Już dziewięć tych kotów biega po terenie liczącym około hektara. Troje dorosłych oraz sześcioro młodych pokazuje się zwiedzającym także w lwiarni. Ujrzymy tam również myszy zebrowate - za szybą kuloodporną.

Na wybiegu obok terenu lwów spacerują dostojne żyrafy - najwyższe lądowe ssaki świata. A pośrodku, między tymi terytoriami, na ścieżce dla zwiedzających, pokazuje się polski bociek! Nie odleciał, bo nie otrzymał paszportu do Afryki - żartują pracownicy gdańskiego zoo.

Z bliska w pawilonach będzie można podziwiać dzieci antylop sitatung oraz liczi. Pingwiniątek jeszcze nie ma, bo ptaki te dopiero wysiadują jaja, a pisklęta dopiero zaczną się z nich kluć. Na słońce wychodzą słonie. Na gości czekają małpy - gibbony nawet popisują się przed ludźmi. W pawilonie gadów i ptaków niedawno zamieszkała heloderma - mówi Grażyna Naczyk pracująca w zoo.

Helorerma to jadowita jaszczurka. Przybyła do Gdańska z ogrodu zoologicznego w Marwell, w Anglii. Ma około 40 centymetrów długości, eksponowana jest w pawilonie gadów i ptaków. Gdańskie zoo nie miało wcześniej tego zwierzęcia.

Oprócz tej jaszczurki, dziko żyjącej m.in. w Ameryce Środkowej, warto odwiedzić też wilczki grzywiaste, mające swe dzikie środowisko w Ameryce Południowej.

Na zewnątrz można już zobaczyć pszczoły miodne, słychać śpiew pełzaczy. Kwitną krokusy, przebiśniegi, lepiężniki, ziarnopłony...

- 20 marca rozpoczyna się astronomiczna wiosna i z tej to okazji przygotowaliśmy wiele atrakcji - zachęca Grażyna Naczyk, kierownik Działu Dydaktycznego Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku Oliwie. - Obchodzimy ten dzień na rozmaite i raczej nietypowe sposoby. Wcale nie będzie „topienia marzanny”, ale ekoedukacja, rekreacja, warsztaty, konkursiki, poszukiwanie oznak wiosny i niespodzianki. Niesprzyjającej aury wcale się nie boimy. Znany od dawna ze zdrowotnych walorów mikroklimat terenu ogrodu zoologicznego winien wszystkim gościom siły witalne odnowić. Malowniczo położona, prawie w lesie, chatka Góralka i wiata edukacyjna dadzą schronienie. Zalecamy zabranie lornetek do podglądania przyrody. Odsłonimy co nieco tajemnic o florze i faunie Doliny Leśnego Młyna, w której to położone jest oliwskie zoo.

Zabawy, konkursy odbędą się blisko miejsca, gdzie mieszka dziko żyjący puszczyk. Nie ma on w dzikim środowisku łatwego życia. Gdy tylko ukaże się w powietrzu, natychmiast atakowany jest przez wrony i sroki. Mniejsze dziko żyjące na terenie zoo nasze ptaki otrzymały nowe mieszkania - budki. Wykonano je w Gimnazjum w Bolszewie, a budki rozwieszali pracujący w zoo ornitolodzy: Sabina Kaszak i Adam Kmieć. Gdy kończono montaż ostatniej, pierwsza już była zajęta. Wprowadziły się do niej mazurki, ale na to lokum mają ochotę również modraszki. Niewykluczone, że o tę siedzibę będzie walka... Poszukiwanie budek w gdańskim zoo będzie jednym z zadań konkursowych dla uczestników witania wiosny w niedzielę.

Tegoroczne powitanie wiosny w gdańskim zoo odbędzie się w niedzielę, 20 marca, pod tytułem: „Co w trawie piszczy”. Początek - o godz. 11, w sali dydaktycznej. Tam nastąpi powitanie gości, prezentacja „Co w trawie piszczy”. Pół godziny później - wycieczka z przystankami edukacyjnymi - kierunek Góralka. W godz. 12-14.30 - niedaleko Góralki (wejście przy wolierze kondorów i terytorium jeleni) gościom udostępnione będą kąciki edukacyjne z puzzlami, zagadkami, konkursami itp. Odbędą się warsztaty rękodzieła, m.in. origami. Przygotowano też gry terenowe pt.: poszukiwanie oznak wiosny; poznajmy tajemnice rodzimej flory i fauny. Miło będą widziani goście za Panią Wiosnę przebrani. Wystarczy tylko kupić marcowe bilety wstępu do zoo: 5 zł - ulgowy, 10 zł - pełnopłatny.

W gdańskim zoo mieszka ponad tysiąc zwierząt, z różnych kontynentów, razem około 200 gatunków. Są tam również nasze polskie wilki i żubry. Więcej wiadomości znajduje się na stronie internetowej: **

www.zoo.gda.pl

**.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki