Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te ptaki zwiastują wiosnę i właśnie się pojawiły w Polsce. Nie tylko bociany zapowiadają nadejście ciepłych dni

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Zdobysław Czarnowski
Wiosna nadeszła, a jej zwiastunem są nie tylko pierwsze kwiaty, które zachwycają kolorami po długiej, szarej zimie, ale także powracające ptaki. Na spacerze już słychać ich głośne trele. Leśniczy Zdobysław Czarnowski opowiada, kto już do nas zawitał. Zobaczcie, czy rozpoznajecie te gatunki.

Wiosenne ptaki przyleciały do Polski. Te gatunki już pojawiły się w naszym kraju

Jesienią żegnamy je ze łzą w oku, natomiast teraz uśmiechamy się szeroko, gdy obserwujemy ich powrót. Wiosenne ptaki już dają się nam usłyszeć.

Okazuje się, że jedne z pierwszych powracających ptaków to żurawie, którym zdarza się nawet skracać mocno trasy migracji. Spowodowane to jest lżejszymi zimami.

- I coraz częściej można, zamiast budzika mieć poranne budzenie klangorem żurawi — mówi Zdobysław Czarnowski, leśniczy z Podrąbionej w Nadleśnictwie Kościerzyna. - Tak samo jak bohaterowie „Lata leśnych ludzi” Rodziewiczówny, którzy ranek i wieczór oznaczali odgłosami tych ptaków.

Razem z żurawiami pojawiają się skowronki, które zawieszone wysoko na niebie ogłaszają swoim trelem zbliżającą się wiosnę.

- Także obok kluczy żurawi możemy obserwować i usłyszeć klucze powracających gęsi gęgaw — dodaje leśniczy. - Ci przodkowie naszych gęsi domowych charakteryzują się jedną z najmocniejszych wierności. Raz zaakceptowany partner pozostaje nim do końca życia, a po śmierci jednego ptaka, drugi bardzo rzadko wiąże się z innym ptakiem.

Owoc tej wierności już niedługo będzie kroczył obok rodziców i podskubywał źdźbła traw.

Te ptaki zwiastują wiosnę i właśnie się pojawiły w Polsce. N...

- Osobiście dla mnie wiosna zaczyna się w momencie powrotu moich najbliższych sąsiadów - szpaków - przyznaje Zdobysław Czarnowski. - W obrębie leśniczówki gniazduje zawsze ok. 10 par tych bardzo gadatliwych ptaków. Oprócz swoich tradycyjnych melodii potrafią naśladować inne ptaki czy nawet odgłosy cywilizacji.

Zdaniem leśniczego, ten rok jest bardzo nietypowy, ponieważ jeszcze żaden ze szpaków nie zawitał do Podrąbionej.

- Bywały lata, gdy już 22 lutego pojawiali się pierwsi zwiadowcy — mówi Zdobysław Czarnowski. - Potem pojawia się reszta podrąbiońskiej populacji. „Komisja mieszkaniowa” rozdziela budki i dziuple i zaczyna się rejwach przy zachwalaniu swoich walorów jako samiec. Te ptaki nie są tak wierne jak gęgawy. Gdy mieszkają w większych skupiskach, często u samców dochodzi do bigamii. Cóż, nie każdy jest tak doskonały jak gęgawa...

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki