Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenne porządki w ogrodzie. Co trzeba zrobić, aby przygotować ogród na sezon. Poznaj wyjątkowy ogród w Nowej Karczmie [ZDJĘCIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Piękny ogród to marzenie wielu osób, jednak, żeby można było cieszyć nim oko, najpierw trzeba włożyć trochę wysiłku. Wiosenne porządki w ogrodzie to czas, kiedy przygotowujemy się do nowego sezonu. Co zrobić, by Twój ogród rozkwitł razem z wiosną i latem? Zajrzyjcie też do naszej galerii zdjęć i zobaczcie jak wyjątkowy ogród w Nowej Karczmie stworzyła Hanna Smuczyńska, florystka freelancerka.

Gdy minie okres mrozów, zabieramy się za porządki w ogrodzie. Jednym słowem przycinamy, grabimy i nawozimy. Oczywiście, jak podkreślają eksperci, każdy rok i każda roślina rządzi się swoimi prawami. Tegoroczny kwiecień jest, póki co, wyjątkowo chłodny, marzec nie był lepszy. Dlatego też nie wszystkie prace można wykonać.

Warto zajrzeć w rabaty. To czas, kiedy trzeba usunąć suche części roślin oraz uprzątnąć, jeśli rośliny za bardzo się rozprzestrzeniły. Nie zapomnij o trawniku. Najlepiej dokładnie wszystko wygrabić. Po zimie może być dużo zbitych źdźbeł trawy, które może być problem wygrabić. W takim przypadku najlepiej przeprowadzić wertykulację i dopiero później zabrać się za grabienie.

Nie można zapomnieć o przycinaniu krzewów. Warto usunąć zainfekowane gałęzie, z łuszczącą się korą, suche i przemarznięte. Pamiętaj, że krzewy, które rosną wiosną i wczesnym latem na ubiegłorocznych pędach tnie się oszczędnie (np. pigwowce, jaśminowce czy porzeczki ozdobne, a także agrest i aronia). Krzewy kwitnące latem, które tworzą pąki na tegorocznych pędach można ciąć intensywniej (np. lawenda czy hortensja bukietowa).

Można także już powoli wysiewać nasiona warzyw i kwiatów na nadchodzący sezon. Oczywiście jest jeden warunek. Trzeba mieć do tego odpowiednio ciepłe pomieszczenie jak np. szklarnię, tunel czy po prostu na domowych parapetach. Rozsady wysadzamy na zewnątrz po zahartowaniu. Musi minąć także okres przymrozków. Zakłada się, że ma to miejsce po 15 maja, ale trzeba obserwować pogodę, bo niestety bywa, że i po tzw. Zimnych Ogrodnikach wciąż jeszcze mrozi.

Niektóre kwiaty możemy wysiewać już pod koniec kwietnia i to prosto do gruntu, ale ziemia musi być już nieco nagrzana. To np. chabry, nagietki, kosmosy czy maciejka.

- Wiosna to bardzo intensywny czas pracy dla wszystkich miłośników ogrodów - mówi Hanna Smuczyńska, florystka freelancerka z Nowej Karczmy. - Jednak im bardziej się teraz do tego przyłożymy, tym piękniejsze efekty osiągniemy latem.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki