Wigilia i Wielki Piątek wolne od pracy? Jest projekt ustawy!

Ustawa miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy trafił do Sejmu na początku grudnia.

Jak czytamy w uzasadnieniu propozycji zmian, projektodawcy proponują wprowadzić dzień wolny od pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię Bożego Narodzenia.

Kolejne dni wolne od pracy? Dlaczego w Wielki Piątek?

Jak pomysł argumentują pomysłodawcy?

- Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego, dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan. Wigilia to dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia. Istotą Wigilii Bożego Narodzenia jest przyjście na świat Chrystusa jako człowieka, dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny - czytamy w uzasadnieniu propozycji zmian.

Dni wolne 2019: kiedy wziąć wolne, by mieć dłuższy urlop?

Dwa nowe dni wolne od pracy? Dlaczego w Wigilię?

Pomysłodawcy zauważają, że "szczególnie w odniesieniu do Wigilii niektórzy pracodawcy wprowadzają skrócony dzień pracy, umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta."

- Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech. Z kolei drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej, tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi. Z badania ankietowego przeprowadzonego przez serwis pracy Praca.pl wynika, że 24 proc. pracowników będzie mogło wyjść w dniu Wigilii nieco wcześniej. 11 proc. Polaków skończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 proc. o 3-4 godziny - wskazują pomysłodawcy.

Wigilia i Wielki Piątek wolne od pracy? Będzie więcej dni wolnych w roku? Grupa posłów złożyła do Sejmu projekt ustawy Archiwum

Wigilia i Wielki Piątek wolne od pracy? Z troski o pracowników!

Jak twierdzą posłowie, "z powyższych danych wynika, że zdecydowana większość polskich pracowników nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy w dniu Wigilii."

- Należy ponadto zauważyć, że według badań CBOS aż 56 proc. Polaków uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii. Obecnie obowiązująca ustawa o dniach wolnych od pracy stanowi, że dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - 2 - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia oraz niedziele - czytamy w projekcie.

NIEDZIELE HANDLOWE 2019. KLIKNIJ I ZOBACZ KALENDARZ ONLINE

Co więcej, jak piszą w uzasadnieniu posłowie, "w związku z tym iż zarówno Wielki Piątek, jak również Wigilia Bożego Narodzenia nie są świętami katolickimi w ścisłym tego słowa znaczeniu, lecz dniami bezpośrednio wprowadzającymi do 2 najważniejszych świąt, jakimi są Wielkanoc oraz Boże Narodzenie, dlatego też art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej nie wymaga w tym przypadku stosownej nowelizacji."

- Projekt ustawy nie jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej. Projektowana ustawa nie wpłynie na budżety jednostek samorządu terytorialnego, może jednak skutkować obniżeniem dochodów budżetu Państwa. W opinii wnioskodawców możliwe jest wystąpienie zmniejszenia wartości z podatku VAT o około 600 mln złotych. Trudno jednakże tak do końca w pełni oszacować koszty jakie przyniesie ustanowienie dni wolnych od pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię Bożego Narodzenia - wskazują pomysłodawcy.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: