Wieś Sławęcin najpiękniejsza

  Wieś Sławęcin najpiękniejsza

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  - To dla nas jak wygrana w totolotka - mówi Kazimierz Sikora, sołtys wsi Sławęcin w gminie Chojnice, odebrawszy najwyższy laur w konkursie "Piękna Wieś 2008". Dla niewielkiej pomorskiej "perełki", liczącej kilkaset mieszkańców, każde wsparcie pieniężne ma duże znaczenie. Tym razem jest to 35 tysięcy złotych.
  Tyle bowiem wynosi nagroda w tym konkurs, organizowanym już po raz 15. przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.

  To nie jedyne docenienie ciężkiej pracy. Na laureatów posypał się "deszcz" nagród, a wręczali je m.in. Jan Kozłowski - marszałek województwa oraz Michał Owczarczak - wicewojewoda pomorski, a także liczni sponsorzy. Uroczystość uhonorowania zwycięzców zorganizowano w Dworze Artusa w Gdańsku - jednym z najbardziej prestiżowych salonów Europy.

  - O nagrody walczyło prawie sto wsi z całego województwa - mówi Aldona Łoś, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. - Przyjezdni pytają, dlaczego nasze wioski są takie schludne, czyste - mówiła pani dyrektor, wspominając rozmowę z kierowcą samochodu, mającego obcą rejestrację.

  Na drugim miejscu w tym konkursie znalazły się Koźliny z gminy Suchy Dąb, na trzecim - Łebno z gminy Szemud. Na uroki pomorskiej wsi składają się też najpiękniejsze zagrody (do konkursu zgłoszono ich prawie 1170).

  W kategorii: posesje nierolnicze, na pierwszym miejscu znaleźli się Maria i Jan Brunka z Nowej Cerkwi gmina Chojnice. Na drugim - Teresa i Egon Holzke z Konarzyn, gmina Stara Kiszewa. Na trzecim - Janina i Kazimierz Myszke z Bolszewa, gmina Wejherowo.

  Wśród właścicieli zagród rolniczych pierwsze miejsce zdobyli Anna i Marian Stenzel z Pępowa, gmina Żukowo. Następnymi w kolejności są: Maria Głowienke z Kosakowa gmina Kosakowo oraz Stanisława i Józef Kurowscy z Osieka, gmina Osiek.

  Agroturystyka


  Rozstrzygnięto po raz pierwszy Pomorski Konkurs Agroturystyczny 2008. Startowało w nim blisko 30 gospodarstw. Za najlepszą kwaterę uznano "Wczasy u Rolnika", prowadzoną przez Łukasza Dejka w Zaworach, gmina Chmielno. Kwatera ta była jedną z pierwszych powstałych nie tylko na Pomorzu, ale też w kraju. Stała się wzorem dla innych, podejmujących działalność gospodarczą tej branży turystycznej.

  - Wydaje mi się, że komisja doceniła fakt, że prawie wszystko dla turystów przygotowujemy we własnym gospodarstwie - mówi Łukasz Dejk. - Robimy dla nich masło, wędliny. Zapewniamy przejażdżki bryczkami, a także urządziliśmy plaże nad jeziorami.

  Na drugim miejscu znalazło się "Grzybowo" Elżbiety Hryszkiewicz, w Polnicy, gmina Człuchów. Trzecią pozycję zajęła "Wędrowna Barć", należąca do Grażyny i Leszka Onisiewiczów w Krzemienicy, gmina Słupsk.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo