Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Tydzień [LINIA CZASU]

Joanna Surażyńska-Bączkowska
Wielki Tydzień w chrześcijaństwie to uroczysty czas upamiętniający najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia. - Cały tydzień który poprzedza Wielkanoc to Wielki Tydzień. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa, która ukazuje opis Męki Pańskiej i wprowadza w tematykę golgoty. Triduum Paschalne, które kończy się drugimi nieszporami po południu w niedzielę wielkanocną to trzy najważniejsze dni w życiu chrześcijanina.

Ks. Jan Flisikowski, proboszcz parafii w Wielu (gm. Karsin)
Jaka jest istota Świąt Zmartwychwstania Pańskiego?
Święta wielkanocne są fundamentem naszej wiary. Fakt zmartwychwstania Chrystusa jest istotą i wprowadzeniem, właściwie integralną częścią Triduum Paschalnego, osadzonego w trzech dniach. Czwartek to dzień Ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii. Piątek jest dniem Misterium Krzyża. Sobota jest Wigilią Paschalną, tego też dnia otrzymujemy błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny.

Co jest symbolem nadchodzących świąt?
Symbolem świąt jest baranek i jajko wielkanocne. Baranek symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego. Jajko to symbol życia. Warto pamiętać o zwyczaju dzielenia się jajkiem przy wielkanocnym stole. Jajko dzielimy na liczbę zebranych osób i składamy sobie życzenia, to piękne dopełnienie świąt.

Dlaczego są to najważniejsze święta?
Fakt Chrystusowego Zmartwychwstania jest podstawą naszej wiary. Ale także zapowiedzią naszego zmartwychwstania, do którego dojdziemy, jeśli przez życie przejdziemy godnie i szczęśliwie.

Jak przygotować się do świąt?
Należy zadać sobie pytanie: „Co chcę świętować?”. Warto w pełni uczestniczyć w tych świętach poprzez wcześniejszą spowiedź, pokutę i pojednanie. Ważny jest także udział w Triduum Paschalnym. Należy zachować przy tym dystans do siebie, aby przygotować się na spotkanie z Chrystusem. Zastanowić się, w jakim kierunku zmierzam. Co z moją miłością do Jezusa. Co robimy w codziennym życiu, aby zbliżyć się do niego. Leopold Staff powiedział kiedyś piękne słowa: „Kto mękę pańską w sercu nosi, z niej wielkie łaski sobie uprosi.”
Dobrym zaproszeniem na przeżywanie świąt Wielkiej Nocy będzie Droga Krzyżowa na Kalwarii Wielewskiej, która odbędzie się w piątek w Wielu o godz. 15:00. Serdecznie zapraszam na wspólne zamyślenie przy krzyżu Chrystusa. W dniach 16-24 kwietnia odbędą się uroczystości odpustowe na Kalwarii, na które również serdecznie zapraszam.

Wielkanocna kuchnia
Kolorowe pisanki, baby gotowane i drożdżowe, mazurki, a także najróżniejsze pieczenie. Kuchnia wielkanocna obfituje w przysmaki. Po długim poście większość biesiadników jest spragniona kulinarnych doznań. Co więcej, wiosenne potrawy przyciągają przede wszystkim kolorem. Warto też pamiętać o kilku wielkanocnych symbolach, których nie powinno zabraknąć na stole. Baranek to z pewnością najważniejszy symbol Wielkiej Nocy, wskazujący na zwycięstwo Chrystusa. Oddany w ofierze, aby odkupić grzechy. Jajko to symbol życia. Dawniej spożywanie jaj podczas Wielkiego Postu było zakazane, a na zjedzenie ich czekało się aż do Wielkanocy. Chleb to symbol ciała Chrystusa, a wędlina dostatku. Chrzan - symbolizuje krzepę i siłę. Sól symbolizuje nieśmiertelność, oczyszczenie, ochronę przed zepsuciem, stałość życia duchowego, a także gościnność gospodarza domu oraz harmonię między Bogiem i człowiekiem.

W wielu domach na wielkanocnym stole króluje biała kiełbasa. Wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie świąt bez tego przysmaku. Warto przygotować ją w nieco innej wersji, mianowicie z jabłkami. Potrzebnych będzie 8 kawałków białej kiełbasy po około 15 dag każdy, 4 duże cebule, 4 jabłka, listek laurowy, 3 ziarenka ziela angielskiego i czarnego pieprzu, szklanka czerwonego półsłodkiego wina, olej, mielony kminek, majeranek, ostra papryka mielona, cukier, sól, pieprz. Sposób wykonania: obraną cebulę pokroić w półplasterki. Zeszklić na oleju i doprawić solą, pieprzem, majerankiem, kminkiem, 1/2 łyżeczki cukru i ostrą papryką. Przełożyć do naczynia żaroodpornego. Do cebuli dodać listek laurowy oraz ziarenka ziela angielskiego i pieprzu. Lekko przemieszać. Na cebuli ułożyć kawałki białej kiełbasy. Posmarować je olejem. Całość zalać czerwonym winem i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec około 30 minut w temperaturze 180 st. Jabłka umyć, osuszyć. Pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne. Następnie pociąć na ćwiartki. Dodać do kiełbasy. Oprószyć majerankiem i kminkiem oraz odrobiną soli. Razem piec jeszcze około 10 minut.

Innym przysmakiem jest kaczka z kiszoną kapustą. Składniki: kaczka, 1 kg kiszonej kapusty, 2 cebule, sól, pieprz, majeranek, czosnek, 1 kg jabłek, 1/2 kostki masła, 2 łyż. oliwy. Kaczkę dobrze wymyć i natrzeć przyprawami. Roztopić masło, dodać oliwę i wrzucić drobno posiekaną cebulkę, zeszklić ja i wrzucić kapustę, prażyć ok.1/2 godziny stale mieszając. W tym czasie kaczkę nafaszerować obranymi ćwiartkami jabłek. Położyć ją na kapuście, obłożyć resztą jabłek i wstawić do piekarnika. Piec do miękkości i zrumienienia.

Babka wielkanocna
według przepisu Haliny Rogińskiej. Składniki: 1 kostka palmy, 1 szklanka cukru, 6 jajek, 1 szklanka mąki tortowej, 1 szklanka kartoflanki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, olejek migdałowy
Wykonanie: palmę utrzeć z cukrem i żółtkami, dodać oba rodzaje mąki wymieszane z proszkiem. Białko ubić na sztywno i delikatnie połączyć z ciastem. Ciasto, natomiast, wlać do specjalnej formy, zamknąć i gotować w garnku z wodą około 60 min.

Babka czekoladowa
120 g czekolady gorzkiej, 3 łyżki mleka, 150 g miękkiego masła, 150 g cukru, 3 jajka, 200 g mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżka kakao
Wykonanie: czekoladę z mlekiem rozpuścić, masło utrzeć z cukrem, dodać jajka. Na koniec czekoladę, mąkę, proszek do pieczenia i kakao Wszystko dokładnie wymieszać. Piec około 40 minut.

Mazurek wielkanocny
Składniki: ciasto kruche: 300 g mąki pszennej, 150 g masła lub margaryny, 80 g cukru pudru, 1 jajko
Dodatkowo: ok. 150g dżemu, najlepiej kwaskowatego, 1 puszka masy krówkowej (400 lub 500g), migdały, czekolada, suszone morele do dekoracji
Sposób przygotowania: z podanych składników na ciasto kruche zagnieść jednolite ciasto. Owinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na co najmniej 1 godz. Ciasto rozwałkować, na papierze do pieczenia, na duży placek i z papierem do pieczenia, włożyć do formy. Z resztek uformować wałeczki i zrobić brzeg.
Dżem rozsmarować na cieście. Piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180°C do zarumienienia, ok. 25 min. Pozostawić do ostygnięcia.
Kolejno rozsmarować masę krówkową i udekorować mazurka według uznania.

Sałatka wiosenna
Składniki: pół główki małej kapusty, mały kalafior, 25 dag sera żółtego, kukurydza w puszce, jajka, mały słoik majonezu, sól i pieprz koperek do dekoracji
Wykonanie: kapustę kroimy i solimy. Mocno ugniatamy i odstawiamy na pół godziny żeby zmiękła. Następnie do kapusty dodajemy drobno pokrojony surowy kalafior, ser żółty pokrojony w kostkę, kukurydzę, jajka pokrojone w ćwiartki i majonez. Wszystko mieszamy, przyprawiamy i dekorujemy koperkiem.
Podobną sałatkę można przygotować z pomidorami. 1 kalafior, 5 ugotowanych jajek, 20 pomidorków koktajlowych, mały słoiczek majonezu, sól i pieprz. Kalafior obgotowujemy, rozdrabniamy. Dodajemy przekrojone na pół pomidorki i ugotowane, pokrojone w ćwiartki jajka i majonez. Wszystko mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki