Wielki sukces florecisty z Gdańska Radosława Glonka

Waldemar GabisZaktualizowano
Gdańszczanin wygrał zawody Pucharu Świata w Tokio. Pokonał m.in. mistrza i wicemistrza olimpijskiego z Pekinu

- Moim celem w tym roku jest awans do czołowej ósemki świata i zdobycie indywidualnego medalu na mistrzostwach świata i Europy - mówił nam w styczniu podczas uroczystej gali na najlepszych sportowców Pomorza w plebiscycie "Polski Dziennika Bałtyckiego" Radosław Glonek.

Florecista Sietom AZS AWFiS Gdańsk znalazł się w plebiscytowej dziesiątce po tym, jak w 2008 roku z kolegami z reprezentacyjnej drużyny zdobył tytuł mistrza Europy i brąz mistrzostw świata.
- Rywale zaczynają się ze mną coraz bardziej liczyć - mówił Glonek trzy miesiące temu po zajęciu drugiego miejsca w turnieju Pucharu Świata w Wenecji.

Ten respekt od minionej soboty będzie jeszcze większy. Niespełna 26-letni "Glonczas", który jest wychowankiem toruńskich Budowlanych a od trzech lat trenuje w Gdańsku pod okiem fechmistrza Stanisława Szymańskiego, wygrał w Tokio zawody Pucharu Świata! To największy indywidualny sukces gdańszczanina w dotychczasowej karierze. Tym wartościowszy, że w drodze do zwycięstwa pokonał m.in. wicemistrza olimpijskiego z Pekinu Japończyka Yuki Ota (w ćwierćfinale 15:9) i złotego medalistę ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich Niemca Benjamina Kleibrinka (w finale 15:14).
Pozostali Polacy zostali sklasyfikowani poza czołową dwudziestką: Tomasz Ciepły (AZS AWF Poznań) - 22. miejsce, Sławomir Mocek (IKS Jamalex Leszno) - 38, Marcin Zawada (AZS AWF Warszawa) - 46 i Paweł Osmański (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - 75.

We wtorek polscy floreciści wracają do kraju. W dniach 25-27 maja wystartują w kolejnych zawodach Pucharu Świata, tym razem w Sankt Petersburgu. W lipcu w bułgarskim Płowdiw odbędą się mistrzostwa Europy, na przełomie września i października w tureckiej Antalayi - mistrzostwa świata. W tych właśnie imprezach Glonek liczy na indywidualne sukcesy.