„Wielki Projekt” w Zamku Królewskim - Transmisja LIVE

Materiał informacyjny Polska Wielki Projekt

Wideo

Zobacz galerię (0 zdjęć)

W dniach 28-29 maja Zamek Królewski w Warszawie wypełni się uczestnikami kolejnej, XI już edycji Kongresu „Polska Wielki Projekt”. Tym razem hasłem przewodnim spotkania jest: „XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura”.

Ideą główną organizatorów spotkań z cyklu „Polska Wielki Projekt” jest budowanie pomostów łączących rzeczywistości, traktowane zbyt często rozdzielnie: sztuki, ekonomii i polityki. Przełamywanie schematycznego myślenia i działania, szufladkowanego na dyscypliny, departamenty i resorty. Tymczasem sztuka, ekonomia i polityką łączą się w jednym wielkim projekcie: Polska, czyli… nasza tożsamość.

Naszej tożsamości, tożsamości Polski nie ma zaś bez polskiej kultury. Dlatego głównym punktem każdego kongresu jest wyróżnienie ludzi, którzy ją tworzą. Patronem nagrody Kongresu „Polska Wielki Projekt jest prezydent Lech Kaczyński, wspiera ją polski biznes, a otrzymują ją „twórcy prawi i sprawiedliwi”. Ponownie wręczenie tej wyjątkowej nagrody będzie zwieńczeniem także tej edycji Kongresu. Wcześniej jednak uczestnicy kolejnych spotkań poszukają odpowiedzi na pytanie, jak należy definiować bezpieczeństwo w nowej, postpandemicznej rzeczywistości.

Bezpieczeństwo zdrowotne
Koronawirus uzmysłowił bowiem nam wszystkim, z jak kruchym i ulotnym, a zarazem niezbędnym dobrem mamy do czynienia. Dlatego Kongres rozpocznie się 28 maja od debaty poświęconej bezpieczeństwu zdrowotnemu. Paradoksalnie pierwszy globalny indeks bezpieczeństwa zdrowotnego, GHS Index. Global Health Security Index, został przygotowany w październiku 2019 r., tuż przed wybuchem pandemii. Centrum Bezpieczeństwa Zdrowotnego Uniwersytetu Johns Hopkins stworzyło rozbudowany kwestionariusz, który oceniał przygotowanie 195 państw na wypadek epidemii. Dziś te dane pokazują, jak bardzo nas wszystkich pandemia zaskoczyła, choć wszyscy wiedzieli, że jej nadejście jest nieuchronne. Niezależnie, czy państwa zostały ocenione najwyżej jako przygotowane na taką ewentualność, tak jak Stany Zjednoczone, które zajęły pierwsze miejsce, uzyskując 83,5 punktów na 100 możliwych, czy też znalazły się w połowie stawki (jak Niemcy z 66 punktami czy Polska z 55,2) - wszystkie zmierzyły się z przekraczającymi je wyzwaniami. W końcu, jak się okazało, to umiejętność szybkiego i elastycznego reagowania ze strony elit i społeczeństw pozwoliły przetrwać ten trudny czas. Jakie wnioski z tego doświadczenia wyciągniemy?

 • 28 maja, godz.11:00 – 12:30
  „Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków”
  Paneliści: Aleksandra Agatowska
  Prof. Grzegorz Gielerak
  Prof. Jan Walewski
  Filip Nowak
  Moderator: Adam Giza

Różne aspekty bezpieczeństwa
Pandemia zadała potężny cios naszym gospodarkom, instytucjom politycznym i globalnej solidarności. Z tego powodu Kongres poświęci kolejne panele bezpieczeństwu monetarnemu, energetycznemu i bezpieczeństwu łańcuchów dostaw, które zostały przerwane przez koronawirusa. Świat, który nadchodzi, wcale nie musi być światem mniej stabilnym i mniej solidarnym. Przeciwnie, może pojawić się przed nami kolejna szansa na wzmocnienie odpowiedzialności i sprawności państwa oraz zbudowania nowego strategicznego aliansu, który połączy kraje Trójmorza.

 • 28 maja, godz. 12:30 – 14:00
  Bezpieczeństwo energetyczne
  Paneliści: Tomasz Teluk
  Paweł Turowski
  Tomasz Szulc
  Marcin Chludziński
  Moderator: Grzegorz Górny

 • 28 maja, godz. 15:00 – 16:30
  Bezpieczeństwo logistyczne
  Paneliści: Przemysław Sypniewski
  Bogusław Cichoń
  Michał Kuczmierowski
  Moderator: Prof. Krzysztof Szczerski

 • 16:30 – 18:00
  Bezpieczeństwo finansowe
  Paneliści: Paweł Szałamacha
  Leszek Skiba
  Szymon Sypniewicz
  Moderator: Marek Dietl

Dzień dla królewskiego zamku
W kontekście bezpieczeństwa po doświadczeniach pandemii, symboliczne jest miejsce debat Kongresu: Zamek Królewski, symbol Warszawy, czyli serca od zawsze niespokojnej przestrzeni „między Rosją a Niemcami”. Zamek przez lata gościł kolejne Kongresy, poświęcone różnym tematom, a w tym roku drugi dzień Kongresu zostanie poświęcony właśnie Zamkowi Królewskiemu. W ten sposób organizatorzy chcą uczcić pięćdziesięciolecie jego odbudowy.

Wersja angielska

Obrady Kongresu można śledzić online pod adresem: polskawielkiprojekt.pl

Dodaj ogłoszenie