Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Post 2024. Kiedy się zaczyna? Ile trwa? Skąd wzięła się ta tradycja? Sprawdź

OPRAC.:
Maria Miliszewska
Maria Miliszewska
Wielki Post 2024 - sprawdź szczegóły
Wielki Post 2024 - sprawdź szczegóły Karolina Misztal
Wielki Post w roku 2024 zaczyna się w Środę Popielcową 14 lutego, a kończy w Wielką Sobotę 30 marca. Ile trwa Wielki Post? Czym się kończy? Jakie nabożeństwa są wtedy odprawiane? Sprawdźcie.

Spis treści

Wielki Post 2024. Czym jest Środa Popielcowa?

Wielki Post jest ruchomy, ponieważ jego początek zależy od tego, kiedy w danym roku obchodzimy Wielkanoc. W 2024 roku Popielec, a więc początek Wielkiego Postu, jest obchodzony 14 lutego.

W Środę Popielcową katolicy udają się na Mszę Świętą, w trakcie której kapłan posypuje im głowy popiołem. Obrzęd ten zastępuje akt pokuty. Ksiądz podczas posypywania głów wiernych popiołem wypowiada słowa "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "prochem jesteś i w proch się obrócisz". W Popielec katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy.

Dzień ten ma przygotować wiernych do czterdziestodniowego okresu pokuty oraz Misterium Paschalnego Chrystusa.

Skąd pochodzi popiół, który posypywane są głowy wiernych podczas mszy w Środę Popielcową?

Mity na ten temat od samego początku były makabryczne. Sądzono, że to starte na proch ludzkie kości znalezione na cmentarzu. Na początku XI wieku posypywanie głów popiołem wprowadził w Kościele papież Urban II. Wówczas również ustalono, że popiół ma być efektem spalenia palm święconych w poprzednią Niedzielę Palmową.


ZOBACZ TAKŻE: Środa Popielcowa w 2024 roku. Czy to jest dzień wolny od szkoły? Przypominamy, kiedy wypada Popielec i co to za święto

Wielki Post 2024. Ile trwa?

Wielki Post to okres pokuty poprzedzający Świętowanie Wielkanocy - czyli Zmartwychwstania Pańskiego. Rozpoczyna się 46 dni wcześniej i kończy w Wielką Sobotę, która poprzedza Wielkanoc.

Czas trwania wielkiego postu ma odniesienie do trwającego 40 dni postu samego Chrystusa. Liczba „40” ma w Biblii znaczenie symboliczne. Tyle dni miał trwać potop, który miał oczyszczać Ziemię z grzechów. Czterdzieści lat trwała wędrówka narodu wybranego po wyjściu z Egiptu, nim dotarł do Ziemi Obiecanej. 40 dni trwał także biblijny pobyt Mojżesza na górze Synaj (Horeb) w obecności Boga, od którego otrzymał Dekalog.

Za każdym razem okres 40 dni lub 40 lat jest czasem pokuty i nawrócenia. 40-dniowy post ma stanowić dla chrześcijan czas przygotowania na najważniejsze święto - Zmartwychwstania Chrystusa.

Wielkopostne postanowienia

Wielu wierzących na czas postu przyjmuje różne wyrzeczenia, które mają jeszcze lepiej przygotować ich na nadchodzące Święta Wielkanocne. Postanowienia najczęściej polegają na zrezygnowaniu z czegoś lub rozpoczęciu jakiejś dodatkowej czynności. Mają pomóc w dobrym wykorzystaniu wielkiego postu, rozwoju mocnych stron lub walce z wadami.

Niektórzy rezygnują z mięsa, słodyczy lub alkoholu. Inni unikają hucznych imprez. Dzieci postanawiają na przykład, że będą więcej pomagać rodzicom lub spędzać mniej czasu przed komputerem.

Nabożeństwa odprawiane podczas wielkiego postu

Wielki post to bardzo ważny czas dla chrześcijan, dlatego też w tym czasie odprawiane są dodatkowe nabożeństwa. Co piątek wierni Kościoła Katolickiego uczestniczą w drodze krzyżowej. Polega ona na na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Najbardziej uroczysta droga krzyżowa jest odprawiana w Wielki Piątek.

W Polsce w niedziele wielkiego postu odprawiane jest także nabożeństwo pasyjne, czyli gorzkie żale. Po raz pierwszy zostało odprawione na początku XVIII wieku. Jego struktura opiera się na konstrukcji dawnej Jutrzni. Składa się z tzw. „zachęty” i trzech części. W każdą niedzielę wielkiego postu odprawia się jedną część.

CZYTAJ TEŻ: Środa Popielcowa 2024. Kiedy wypada i jakie ma znaczenie? Czy w Środę Popielcową można jeść mięso?

W większości parafii wierni uczestniczą także w rekolekcjach wielkopostnych, podczas których słuchają nauk przygotowujących ich do Świąt Wielkanocnych. Nauki powinny nawiązywać do Pisma Świętego, Tradycji Kościoła, liturgii Kościoła, zasad wiary i moralności podawanych do wierzenia przez Urząd Nauczycielski Kościoła (kan. 760 KPK).

Wielki Post 2024 - Triduum Paschalne

Wielki post kończy się Wielkim Tygodniem. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa, a kończą nieszpory Wielkiej Niedzieli, zamykające Triduum Paschalne.

Istotą Triduum Paschalnego jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Rozpoczyna się ono wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (msza Wieczerzy Pańskiej). W tym dniu może być sprawowana tylko jedna ofiara eucharystyczna, msza krzyżma świętego, celebrowana w kościele katedralnym przez biskupa i prezbiterów danej diecezji. Podczas tej mszy biskup konsekruje oleje chorych, katechumenów i krzyżmo. Kapłani zabierają nowe oleje do swoich parafii, stare zaś się spala. Wieczorna Msza Święta odprawiana jest na pamiątkę ostatniej wieczerzy.

Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Od rana trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji. Odprawia się drogę krzyżową. Wieczorem pod przewodnictwem papieża odbywa się droga krzyżowa w Koloseum. Centrum tego dnia jest liturgia Męki Pańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Oto niedziele, w które zrobisz zakupy w 2024 roku. Sprawdź kalendarz niedziel handlowych. Zobacz, kiedy sklepy będą czynne

W Wielką Sobotę Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważając mękę. Ołtarz pozostaje obnażony. Popularny jest też zwyczaj odwiedzania symbolicznych grobów Pańskich w kościołach, a także grobów bliskich osób na cmentarzach. Formalnie Wielka Sobota posiada tylko teksty liturgii godzin, nie ma natomiast formularza mszy, a liturgia wigilii paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Podczas wigilii paschalnej święcone są woda i ogień oraz ponownie rozbrzmiewają dzwony i organy.

W Polsce i niektórych sąsiednich krajach tradycyjnie wierni przynoszą w tym dniu w koszach potrawy wielkanocne, czyli święconkę, aby je poświęcić.

Wigilia Paschalna to czas świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Kończy ona okres wielkiego postu.

Co to jest post ścisły?

Trzy posiłki w ciągu dnia i tylko jeden do syta. Oczywiście bez mięsa. Na tym polega post ścisły. Obowiązuje on w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

W czasie Wielkiego Postu dawniej zmieniała się dieta: na wiele dni głównym posiłkiem stawał się żur postny. Jedzono również kartofle, kapustę brukiew, śledzie. Zamiast zwierzęcych tłuszczów nasi przodkowie używali oleju lnianego. Było inaczej niż dziś, kiedy to poza dwoma wspomnianymi dniami postu ścisłego mało kto unika jedzenia mięsa (oczywiście jeśli nie jest weganinem lub wegetarianinem). Post ułatwiało również to, że na przednówku zazwyczaj zapasy były już mocno skurczone po długiej zimie.

Co to jest śródpoście?

Dziś nieco zapomniany dzień, ale kiedyś obchodzony pieczołowicie. Szczególnie na wsi. Na ten jeden dzień zawieszano wszystkie postne zwyczaje, z postnym menu włącznie. Bawiono się i radowano. W Kościele to IV Niedziela Wielkiego Postu zwana Niedzielą Radości. Radość tę powoduje świadomość, że poprzez post i pokutę kroczymy ku zbawieniu.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki