Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Post 2021. Kiedy w tym roku Środa Popielcowa? Od kiedy? Ile potrwa? Kogo obowiązuje ścisły post?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Wielki Post 2021. Kiedy wypada i ile potrwa? Czego nie można robić w trakcie trwania postu wielkanocnego? Odpowiadamy.
Wielki Post 2021. Kiedy wypada i ile potrwa? Czego nie można robić w trakcie trwania postu wielkanocnego? Odpowiadamy. Pixabay
Co roku po hucznych karnawałowych zabawach i swawolach następuje 40-dniowy okres Wielkiego Postu, czyli czas pokuty i nawrócenia. Dla wiernych Kościoła katolickiego jest to czas na przygotowanie się do świąt wielkanocnych. Po raz drugi w historii okres zadumy przed Wielkanocą będziemy obchodzić w dosyć nietypowej sytuacji - podczas pandemii koronawirusa. Wiązać się to może z pewnymi ograniczeniami. Kiedy w 2021 roku rozpoczyna się Wielki Post? Do kiedy potrwa? Na kim spoczywa obowiązek zachowania ścisłego postu? No i najważniejsze - kiedy Wielkanoc? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym tekście.

Wielki Post 2021. Czym jest?

Wielkim Postem nazywa się czas pokuty i nawrócenia przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. Rozpoczyna się w środę przed I Niedzielą wielkiego postu.

Data i czas trwania Wielkiego Postu co roku są inne ze względu na ruchomość świąt, które wyznaczają jego granice. Mowa o Środzie Popielcowej i Wielkim Czwartku.

Początek Wielkiego Postu 2021. Środa Popielcowa

Dniem który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty jest święto ruchome - Środa Popielcowa, która w tym roku wypada 17 lutego. Jest ona uznawana za jedno z najważniejszych dni w Kościele Katolickim. W środę popielcową obowiązuje ścisły post jakościowy i ilościowy. Należy powstrzymać się od spożywania mięsa, a liczba posiłków powinna ograniczyć się do trzech, w tym tylko jednego do syta.

W Popielec wierni udają się na mszę świętą, podczas której ksiądz posypuje ich głowy popiołem. Jest to znak mówiący o tym, że każdy człowiek jest śmiertelny i kiedyś obróci się w proch.

Post Wielkanocny. Ile i do kiedy trwa?

Wielki Post trwa symboliczne 40 dni. W Biblii liczba ta pojawia się kilkukrotnie. Przykładem może być 40-dniowy potop, 40-letni czas panowania Dawida czy 40-dniowa wędrówka proroka Eliasza przez pustynię. Przez 40 dni pobytu na pustyni Chrystus przygotowuje się do działalności, rozpoczynając od ogłoszenia orędzia: „Nawracajcie się”. Kolejnym fragmentem, w którym pojawia się liczba 40 jest zmartwychwstanie Jezusa, które nastąpiło po 40 godzinach.

W 2021 roku Wielki Post rozpocznie się w Środę Popielcową, 17 lutego i będzie trwał aż do Wielkiego Czwartku, który w tym roku wypada 1 kwietnia. Post potrwa łącznie 43 dni.

Wielki Post. Na czym polega?

Wielki Post trwa przez około 40 dni, jednakże tylko w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, w trakcie którego należy spożyć jeden posiłek, dzięki któremu najemy się do syta i dwa posiłki niepełne. Warto pamiętać, że obowiązuje przy tym wstrzemięźliwość od potraw mięsnych (w tym także zup). Na ścisły post składają się:

  • post ilościowy - polega na spożywaniu jednego posiłku do sytości w ciągu dnia
  • post jakościowy - polega na wstrzymaniu się od pokarmów mięsnych

Post ma na celu wesprzeć rozwój duchowy, przywrócić spokój i równowagę. Niekiedy ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a wszystko to za sprawą ograniczenia liczby kalorii.

Czego nie wolno w Wielkim Poście?

Podczas Wielkiego Postu wierni nie powinni:

  • urządzać hucznych zabaw,
  • uczestniczyć w imprezach i uroczystościach,

Zaleca się z kolei przygotowanie postanowień, np. odmówienie sobie słodyczy czy fastfoodów. Pamiętajmy, że Wielki Post to czas pokuty i przygotowań do świąt wielkanocnych. W trakcie postu zaleca się częstą modlitwę oraz udział w nabożeństwach kościelnych.

Kogo obowiązuje ścisły post w Kościele katolickim?

Ścisły post obowiązuje wszystkich pełnoletnich wiernych do momentu rozpoczęcia 60. roku życia. Episkopau i ordynariusze mają prawo wydać własne zarządzenia w sprawie zachowania postu.

Symbole Wielkiego Postu

Za nieodzowne symbole tego okresu uznaje się:

  • 40 dni postu,
  • sypanie głowy popiołem,
  • fioletowy kolor szat - kolor pokuty,
  • Drogę Krzyżową

Co po Wielkim Poście?

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek, 1 kwietnia kiedy to katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego, które jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym katolików. Istotą Triduum Paschalnego jest celebracja misterium paschalnego, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Triduum rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami w Niedzielę Wielkanocną.

Wielkanoc 2021. Kiedy wypada?

W 2021 roku Wielkanoc przypada na niedzielę, 4 kwietnia. Lany poniedziałek będzie zaś 5 kwietnia.

Przypominamy, że Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że nie ma w kalendarzu swojej stałej daty. Wypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, przypadającej po 21 marca.

ZOBACZ TAKŻE: Ostatki 2020. Skąd wywodzi się nazwa "karnawał"? Kiedy kończy się tegoroczny karnawał? Co nastąpi po ostatkach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki