Wielki król małego miasta

  Wielki król małego miasta

  Piotr Ciesielski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Rok 2009 należy do Pruszcza Gdańskiego - przynajmniej jeśli brać pod uwagę rankingi i plebiscyty organizowane przez redakcje dzienników, czy magazynów. Miasto otrzymało właśnie kolejną nagrodę - statuetkę Kazimierza Wielkiego, przyznawaną przez miesięcznik samorządowy "Wspólnota".
  Wręczana jest samorządom, które wydają najwięcej pieniędzy na poprawę infrastruktury technicznej. Pruszcz Gdański zdobył ten laur już trzeci raz.

  - W zestawieniu brano pod uwagę wyłącznie inwestycje w rozwój infrastruktury technicznej w latach 2005-2007 - mówi Bartosz Gondek, rzecznik pruszczańskiego magistratu. - Należą do nich m.in. wydatki na remonty oraz budowę dróg, gospodarkę komunalną i mieszkaniową.

  Pruszcz Gdański zajął w tym roku trzecią pozycję w kategorii miast powiatowych. Wyprzedziły go Piaseczno i Międzyrzecz. Czwartą lokatę zdobyła Kościerzyna. Ranking obejmował 260 miast.

  Pruszczański magistrat na inwestycje związane z infrastrukturą techniczną tylko w ubiegłym roku wydał ponad 30 mln zł. Same projekty związane z rozwojem społeczeństwa informatycznego (m.in. bezpłatny internet w mieście, czy tzw. e-urząd) kosztowały ponad 600 tys. zł, a samorząd złożył już kolejny wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie o następne 1 mln 200 tys. zł na ten cel.

  Nie wykluczone, że w kolejnych latach Pruszcz będzie piął się coraz wyżej w tego typu syntetycznych rankingach, opracowywanych na podstawie liczb i nie uwzględniających komfortu życia mieszkańców (pruszczanie większość życia spędzają w ulicznych korkach), jako że jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa obwodnicy miasta i drugiego wiaduktu nad torami kolejowymi. Koszt obu inwestycji jest szacowany na około 100 milionów złotych.

  Samorząd całkiem innowacyjny


  Statuetka Kazimierza Wielkiego to nie pierwsza tegoroczna nagroda dla Pruszcza Gdańskiego.
  Za budowę obszaru wolnego dostępu do internetu miastu przyznano trzecią pozycję w rankingu "Najbardziej innowacyjny samorząd" dziennika "Rzeczpospolita". Jurorzy docenili tym samym pierwszy etap realizacji projektu zapewnienia bezpłatnego dostępu do sieci wszystkim mieszkańcom Pruszcza.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo