MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2020 w kościele. Wielki Tydzień bez wiernych. Bez drogi krzyżowej, święcenia pokarmów i procesji. Jak będą wyglądały święta?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Wielkanoc 2020 w kościołach. Wielki Tydzień bez wiernych
Wielkanoc 2020 w kościołach. Wielki Tydzień bez wiernych Konrad Kozłowski/Polskapress
Wielkanoc 2020 w kościołach - jak będzie wyglądał Wielki Tydzień? Msze święte w kościołach, również w czasie wielkanocnym, będą się odbywać, ale może w nich uczestniczyć do 5 osób.

Wielkanoc 2020 w kościele. Wielki Tydzień bez wiernych

W kościołach wprowadzono wiele ograniczeń ze względu na pandemię koronawirusa. Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret, w którym informuje, że nie ma możliwości przeniesienia terminu Wielkanocy, bo jest ona centrum Roku Liturgicznego. Msze w kościołach będą się odbywać, ale papież i biskupi zalecają pozostawanie wiernych w domach i wzięcie udziału w liturgiach transmitowanych przez internet, radio czy telewizję. To dotyczy również czasu wielkanocnego.

Przypomnijmy, że biskupi udzielili dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach w kościele. W swoich diecezjach wydali szczegółowe instrukcje, które na ogół pokrywają się z wytycznymi watykańskimi.

Wielki Tydzień 2020. Bez procesji i obrzędu obmycia nóg

W Wielkim Tygodniu nie odbędą się uroczystości i obrzędy, w których wierni uczestniczyli licznie - np. zrezygnowano z procesji w Niedzielę Palmową. W Wielki Czwartek nie odbędzie się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, a także obrzęd obmycia nóg (dodajmy, że nie wszędzie go praktykowano).

Wielkanoc 2020. Odwołane drogi krzyżowe i święcenie pokarmów

W podobny sposób będzie wyglądała liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz Liturgia Wigilii Paschalnej. Nie odbędą się celebracje poza kościołami, np. drogi krzyżowe ulicami wsi i miast czy ekstremalne drogi krzyżowe. Zrezygnowano z adoracji krzyża przez ucałowanie oraz procesji do Grobu Pańskiego. Opuszczone ma być poświęcenie ognia, a także święcenie pokarmów, nie odbędzie się procesja rezurekcyjna.

Nabożeństwa w kościele. Chrzty i pogrzeby

Co z innymi uroczystościami ważnymi dla parafian? Nie odbywają się teraz chrzty. Biskup pelpliński zaleca, aby zostały przełożone na czas po 11 kwietnia. Natomiast jeśli byłoby to niemożliwe np. ze względu na stan zdrowia dziecka lub inne trudności, należy sprawować chrzest w czasie ustalonym z rodzicami.

Ograniczenia dotyczą też pogrzebów. Może w nich uczestniczyć do 5 osób (poza służbą liturgiczną i firmą pogrzebową). Msza pogrzebowa jest celebrowana bez wprowadzania trumny do kościoła, ksiądz uczestniczy w obrzędzie na cmentarzu, ale nie wchodzi do kaplicy cmentarnej.

Pierwsze komunie na Pomorzu

Sprawą otwartą pozostaje kwestia pierwszych komunii. Najczęściej są one w parafiach organizowane w maju. Episkopat nie wypowiedział się jednoznacznie, czy uroczystości mają zostać przeniesione. Te decyzje należą do biskupów diecezjalnych. A oni najczęściej czekają na rozwój wypadków związanych z epidemią.

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna w komunikacie stwierdził, że nie należy obecnie podejmować decyzji o odwoływaniu uroczystości pierwszokomunijnych lub zmianie ich daty. Wskazał, że planowanie i organizowanie uroczystości na terenie diecezji będzie uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej oraz wytycznych władz państwowych i kościelnych.

- O pierwszych komuniach świętych w tym roku nie można jeszcze ostatecznie nic powiedzieć, gdyż zależy to od dalszego przebiegu epidemii. Do maja i czerwca może jeszcze wiele się zmienić albo może wrócić normalny rytm życia. Pamiętajmy, że przygotowanie dzieci do pierwszej spowiedzi świętej i pierwszej komunii świętej jest procesem długotrwałym i odbywa się od początku roku szkolnego - przypomina ks. prałat dr Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego.

Pierwsze komunie święte. Gdzie będzie zmiana terminu?

Metropolita gdański nie wydał wytycznych co do pierwszych komunii. W niektórych innych diecezjach już wiadomo, że ich nie będzie - np. w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej poinformowano, że nie ma możliwości ich organizacji w maju. Na Pomorzu Zachodnim mają one zostać zorganizowane dopiero wtedy, gdy zostanie zniesiony zakaz dotyczący zgromadzeń.

Z kolei biskup elbląski zdecydował, że pierwsza komunia i bierzmowanie będą udzielane dopiero po przejściu głównej fali epidemii. Na razie biskup nie podaje terminu, na który zostaną przeniesione. Wiadomo również, że w diecezji toruńskiej pierwsze komunie nie odbędą się zgodnie z pierwotnym planem.

- Ze względu na obecny brak możliwości przygotowania dzieci, to znaczy brak katechezy parafialnej i spotkań liturgicznych, a także możliwości przeprowadzenia pierwszej spowiedzi świętej, biskup toruński zalecił proboszczom przesunięcie jej terminu. Decyzje o nowych terminach pierwszych komunii podejmują proboszczowie parafii - wyjaśnia ks. Paweł Borowski, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej decyzje dotyczące pierwszych komunii zostaną podjęte po Wielkanocy.
"Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (telefonicznym lub e-mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich opinie" - napisał w komunikacie biskup koszalińsko-kołobrzeski.

WIRUSY I BAKTERIE – ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE >> Sprawdź w naszym sklepie <<

ARTYKUŁY DLA DZIECI I MAM - POMOCNE PODCZAS WIOSENNYCH INFEKCJI >> Sprawdź w naszym sklepie co może się przydać <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki