MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2020. Jak odnaleźć tajemnice Wielkiego Tygodnia? Rozważania dominikanina o. Piotra Freya - Wielki Piątek [wideo]

red.
Ojciec Piotr Frey
Ojciec Piotr Frey
W tym wyjątkowym czasie, gdy wierni pozbawieni zostali uczestnictwa w liturgii, proponujemy codzienne rozważania na najważniejszy dla chrześcijan tydzień w roku. Gdański dominikanin ojciec Piotr Frey przygotował dla wiernych wprowadzenia w kolejne dni Wielkiego Tygodnia - szczególne, bo będą to propozycje, jak odnaleźć tajemnice każdego dnia nie tylko w liturgii, ale także w życiu i doświadczeniu codziennym.

Rozważania ojca Piotra Freya codziennie od Wielkiego Poniedziałku (6.04.2020) do Niedzieli Zmartwychwstania (12.04.2020)

Dzisiaj stajemy przed wyjątkowym zadaniem. Dzisiaj będzie trudno. Trzeba będzie uwierzyć w coś, co nam się nie łatwo układa w głowie. Trzeba będzie uwierzyć w nieprawdopodobną rzecz.
Jezus przychodzi na świat, żeby objawić miłość. Miłość Boga do człowieka, miłość Ojca do Syna i miłość Syna do Ojca.
Miłość Boga do człowieka łatwo zobaczyć w ofierze samego siebie. Miłość Jezusa – Syna do Ojca widać w jego posłuszeństwie, które mówi: - Bądź wola Twoja.

Ale gdzie ta miłość Ojca do Syna? Wręcz dzisiaj słyszymy Jezusa, który woła: - Eli, Eli Lama Sabachthani?. Boże mój Boże czemuś mnie opuścił? Jakby Ojciec był zupełnie nieobecny. W historii zdarzały się takie sposoby postrzegania tego dnia, że oto dzisiaj, Ojciec musi zwrócić się pełen gniewu przeciwko swojemu Synowi, żeby zaspokoić swoją żądzę krwi i gniewu, aby tylko nie ukarać nas.

Dzisiejszy dzień jest objawieniem w pełni tych wszystkich miłości. Dzisiaj, jest przede wszystkim dzień, kiedy Ojciec objawia swoją miłość do Syna. W jaki sposób? Jezus umiera za swoich przyjaciół. Nie ma większej miłości niż ta.
Największa miłość to jest największe szczęście i największa radość. To jest to, czego my nie potrafimy zrozumieć w tym opisie męki Jezusa. Oto Jezus idzie na Krzyż a ewangelista to opisuje tak, jak gdyby On szedł na tron. Teraz On będzie królował.
To, że Jezus pozwala mu na największą miłość, to jest największe błogosławieństwo, jakie Jezus może otrzymać.
Nie można nikomu życzyć lepiej, niż żeby miał życie podobne do Jezusa. Życie Jezusa jest życiem najszczęśliwszym i najpełniejszym. On otrzymał wszystko od Ojca.
W ostatnie chwile przed tym jak będzie pojmany, w ostatnich słowach jego modlitwy w Ogrójcu Jezus mówi: - Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty mnie umiłowałeś w nich była i Ja w nich.
Dzisiejszy dzień jest o tym, jak bardzo Ojciec ukochał swojego Syna. Tak bardzo, że pozwolił mu na to, żeby On zbawił cały świat. On przez ten Krzyż jest najszczęśliwszym, najbardziej błogosławionym z ludzi. Czy wierzysz w to?
Nie wierzyć w to, to nie wierzyć w wielkość miłości. To wierzyć w to, że cierpienie jest ważniejsze niż miłość.
To znaczy też, nie wierzyć w miłość Ojca.

A jeżeli w to uwierzymy, to nagle okaże się, że mamy niezwykle dużo waluty, którą możemy przemienić w błogosławieństwo. Bo ile w nas jest cierpienia? Ile w nas jest grzechu? Oddaj to Bogu.

Spróbuj tak dzisiaj to Bogu oddać, żeby nie czuć się przy tym źle. W poczuciu niższości, że oto ja robię krzywdę Bogu. Nie.
Bóg na to liczy. Oddając mu swój grzech, oddając mu swoje zło, Bóg na tym zyskuje. Oto jest jego chwała. Oto jest jego szczęście, że On może ciebie zbawić. Im więcej ci odpuści tym bardziej ciebie kocha. On tylko tego szuka. Nie można sobie wyobrazić większego szczęścia. Aniołowie w niebie bardziej radują się, gdy nawraca się ktoś bardziej grzeszny. Bóg woli odpuszczać wiele niż mało. Komu wiele odpuszczono bardziej umiłował. Spróbuj w to uwierzyć.
Spójrz dzisiaj na Krzyż jak na tajemnicę Boga, który jest zadowolony. Boga, który jest szczęśliwy, bo może tak bardzo kochać. Może odpuścić wszystkie twoje winy. Może przyjść ci z pomocą w twoim cierpieniu.
Odważ się dzisiaj tak pomyśleć o swoich grzechach.

Bazylika św. Mikołaja - wirtualna "taca" - wesprzyj klasztor dominikanów

Jeśli ktoś chciałby pomóc gdańskim dominikanom w utrzymaniu klasztoru podajemy numer konta wspólnoty:
Klasztor oo. Dominikanów
ul. Świętojańska 72
80-840 Gdańsk
numer konta klasztoru:
24 1140 1065 0000 3926 9300 1002

Zobacz poprzednie odcinki cyklu "Jak odnaleźć tajemnice Wielkiego Tygodnia? Rozważania na czas utraconej liturgii":

Msza święta w internecie. Transmisje nabożeństw online:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki