Wielkanoc 2016. Gdzie najtaniej zrobić zakupy? [CENY ŻYWNOŚCI]

RedakcjaZaktualizowano 
Gdzie najtaniej zrobić zakupy na Wielkanoc? Sprawdź! Zestawienie przygotował portal dlahandlu.pl >>>
Portal dlahandlu.pl przygotował zestawienie cen w pomorskich sieciach handlowych. Warto się z nim zapoznać, ponieważ koszyk pięćdziesięciu tych samych produktów kosztuje - w zależności od sklepu, w którym zrobimy zakupy - od 241,90 zł do 325,27 zł.

- Porównywanie cen w czasie zakupów daje szansę wyrobienia sobie własnego zdania o tym, czy dany sklep jest drogi czy tani, bez względu na to,  do czego próbują nas przekonać reklamy - mówi Edyta Kochlewska z portalu dlahandlu.pl. Przypomina przy  tym, że sklepy także porównują swoje ceny do konkurencji i starają się przebić ofertę np. o 1 grosz. - Dla takiej różnicy nie warto nadkładać drogi do dalszego, ale „tańszego” sklepu - doradza.

Wielkanoc 2016. Sprawdź, jak będą otwarte sklepy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Aby przygotować zestawienie, portal sprawdził ceny w naszych sklepach, tworząc koszyk standardowych 50 produktów z 12 grup towarów, takich jak: pieczywo, używki, alkohol, słodycze, produkty tłuszczowe, nabiał, napoje, produkty sypkie, mięso, wędliny, ryby, owoce, warzywa, dodatki oraz chemia domowa i kosmetyki (listę publikujemy obok). Są wśród nich w większości markowe produkty. W badaniu chodziło jednak o to, aby móc porównać identyczne towary - od tego samego producenta, tej samej jakości i o tej samej masie. - Robiąc zakupy, warto zwrócić uwagę, czy niska cena nie jest powiązana np. z obniżoną gramaturą czy niską zawartością mięsa w produkcie - podkreśla Kochlewska. - Aby wywołać w nas przekonanie taniości, sklepy sprzedają masło w kostce 170 g, margarynę 450 g, olej w butelce 0,9 l czy pasztet z zająca z zawartością mięsa zajęczego na poziomie 1 proc.

Dobra wiadomość dla kupujących jest natomiast taka, że - jak podają ekonomiści - w tym roku o drastycznym podnoszeniu cen na święta nie ma mowy.

- Ceny są stabilne. Nie mamy do czynienia ze zjawiskami inflacyjnymi - przeciwnie, jest leciutka tendencja deflacyjna artykułów żywnościowych - mówi prof. Henryk Ćwikliński z Uniwersytetu Gdańskiego. - Najważniejsze to nie kupować jednak jedzenia na zapas, by potem nie lądowało w śmietniku.

Anna Mizera-Nowicka, WSP.  Sławomir Cichy

50 badanych produktów

Pieczywo:

  • chleb 1 kg,
  • bułka kajzerka 50 g 1 szt.

Używki, alkohol:

  • herbata Lipton Yellow Label 100, Żywiec puszka 0,5 l,
  • kawa Tchibo Family 250 g.

Słodycze:

  • dżem Łowicz 280 g różne smaki,
  • czekolada mleczna Wedel 100 g,
  • płatki kukurydziane Nestle 250 g.

Produkty tłuszczowe:

  • olej Kujawski 1 l,
  • masło extra 200 g,
  • Rama Classic 500 g.

Nabiał:

  • serek wiejski Piątnica naturalny 200 g,
  • śmietana Piątnica 18 proc. 200 g, 10 jaj - najtańsze,
  • ser żółty gouda 1 kg.
  • Mleko Łowickie 1 l 3,2%, jogurt
  • Zott Jogobella 150 g.

Dodatki:

  • ketchup Pudliszki 430 g,
  • musztarda Kamis 185 g.

Napoje:

  • sok pomarańczowy Tymbark 1 l karton,
  • woda niegazowana Żywiec 1,5 l,
  • napój Tymbark 1 l (karton) jabłko-wiśnia.

Sypkie:

  • makaron Lubella nitki cięte opak.,
  • makaron Lubella spaghetti 1 opak.,
  • mąka pszenna poznańska typ 500 1 kg,
  • cukier biały kryształ
  • 1 kg, sól 1 kg najtańsza.

Mięso, wędliny, ryby:

  • parówki Berlinki opak. 250 g,
  • kiełbasa podwawelska - 80 proc. mięsa 1 kg,
  • kurczak cały 1 kg,
  • schab bez kości 1 kg,
  • matjas filety śledziowe w oleju 1 kg,
  • polędwica sopocka plastry, pak. próżniowo
  • 1 kg, szynka wiejska plastry, opak. próżniowe 1 kg.

Owoce:

  • banany 1 kg na wagę,
  • jabłka polskie 1 kg na wagę,
  • cytryny 1 kg na wagę,
  • pomarańcze 1 kg na wagę.

Warzywa:

  • ziemniaki na wagę 1 kg,
  • pomidory na wagę 1 kg,
  • papryka czerwona na wagę 1 kg,
  • pieczarki na wagę 1 kg.

Chemia domowa

- kosmetyki:

  • płyn do naczyń Ludwik 1 l miętowy,
  • pasta do zębów Colgate Herbal 125 ml,
  • mydło Dove - kostka 100 g,
  • Domestos do toalet 750 ml,
  • szampon Timotei 250 ml,
  • proszek Vizir 400 g,
  • ręczniki papierowe (opak. 2 rolki) - najtańsze,
  • papier toaletowy (opak. 8 rolek) najtańszy.

Poniżej w galerii zdjęć podajemy ceny koszyka 50 produktów z 12 grup towarów w poszczególnych sieciach handlowych:

 

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3