Wielka ulewa w Gdańsku w 2016 r. Trzy lata temu deszcz zatopił wiele ulic miasta [ZDJĘCIA, WIDEO]

KM/AZaktualizowano 

Wideo

Źródło: TVN

Zobacz galerię (61 zdjęć)
Ulewa, która przeszła nad Gdańskiem 14 lipca 2016 r., zamieniła ulice w rwące potoki. Dwie osoby straciły życie. Milionowe straty – zniszczone tramwaje, nasypy, budynki, chodniki. Nieprzejezdne ulice – Opacka, Grunwaldzka, Pomorska… Taki krajobraz malował się 15 lipca 2016 r. rano.

Minęły trzy lata od ulewy, która przetoczyła się przez Gdańsk 14 lipca i w nocy 15 lipca 2016 roku. W ciągu 14 godzin na metr kwadratowy spadło 160 litrów wody, czyli tyle, ile wynosi dwumiesięczna norma w regionie. Według ekspertyzy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej były to największe opady od 65 lat.

Czytaj więcej na ten temat: Ulewa w Gdańsku. Takich opadów w mieście nie było od 65 lat!

Zabezpieczenia zbudowane po powodzi w 2001 r. nie uchroniły Gdańska od zalania. Skutki ulewy były tragiczne – zginęły dwie osoby. Prawie 70 osób ucierpiało wskutek nawałnicy.

Akcja usuwania zniszczeń po ulewie w Gdańsku kosztowała miasto ponad 10 mln. Najwięcej, bo aż 3,5 mln poszło na naprawę 6 tramwajów. Milion został przeznaczony na naprawy w placówkach edukacyjnych, kolejny milion na zabezpieczenie zbiornika retencyjnego Subisława 4. Druga połowa funduszy została przeznaczona na naprawę uszkodzonej infrastruktury Gdańska.

Wielka ulewa w Gdańsku w 2016 r. Trzy lata temu deszcz zatop...

Dodatkowo na około 20 mln zł oszacowano straty po ulewie na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Inwestycje po powodzi w Gdańsku

Straty po ulewie byłyby znacznie większe, gdyby nie powódź z 2001 r. Od tamtego czasu wybudowano lub zmodernizowano zbiorniki retencyjne, przebudowano m.in. kanał Raduni.

Ulewy, które co pewien czas przechodzą nad Gdańskiem pokazały, że potrzebne są kolejne inwestycje. W ramach projektu „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich” do 2020 r. na zabezpieczenia przed powodziami miasto planuje wydać łącznie 120 mln złotych.

Powódź w Gdańsku. 9 lipca 2001 r. gwałtowna ulewa zatopiła c...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie