Wielka ekologiczna akcja! [GALERIA, WIDEO]

Joanna Surażyńska-Bączkowska
Udostępnij:
Nasi Czytelnicy przynosili makulaturę i kupony wycięte z gazety. W zamian otrzymywali sadzonki m.in. sosny czy jarzębiny. Chętnych do udziału w akcji „Drzewko za makulaturę” nie brakowało.

W ogródku jordanowskim w Kościerzynie rozdawaliśmy sadzonki naszym Czytelnikom. Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz przygotowały sadzonki takich drzewek jak sosna, świerk, jarzębina i sosna czarna. Chętnych nie brakowało.

- Od lat uczestniczę w tej akcji - mówi Karolina Nowak z Kościerzyny. - To ciekawa, ekologiczna inicjatywa. Dzięki niej mogę pozbyć się z domu makulatury, niepotrzebnych gazet, starych książek i innych papierów. W zamian dostałam kilka sadzonek, które przydadzą mi się na działce. Jestem bardzo zadowolona.

Odbiorem makulatury zajęła się firma Kazimierza Borowickiego z Kościerzyny. Podczas imprezy można było zapoznać się z dwiema ekologicznymi prezentacjami, których tematem było pozyskiwanie energii ze słońca, a także elektryczne ogrzewanie podłogowe. Prezentacje przygotowała firma Diana - Marka Kaczmarka.

Partnerami akcji byli: Nadleśnictwo Lipusz, Nadleśnictwo Kościerzyna, firma Kazimierza Borowickiego zajmująca się skupem złomu i makulatury, kasacją pojazdów, sprzedażą nawozów i artykułów ogrodniczych z siedzibą przy ul. Przemysłowej 4 w Kościerzy-nie, Liga Ochrony Przyrody oraz Urząd Miasta w Kościerzynie.

Akcja odbywała się w ramach Dnia Ziemi pod hasłem: „Pilny temat - niska emisja”. Uczestnicy przeszli ulicami miasta barwnym korowodem. Na wszystkich czekało wiele atrakcji - scenka ekologiczna, piękne tańce, pieśni i wierszyki w wykonaniu przedszkolaków z Happy Kids, przedstawienie pt. „Z życia Ziemi chwil kilka” - pantomima w wykonaniu uczniów klas gimnazjalnych ze Starych Polaszek.

- Każdego roku obchody Dnia Ziemi koncentrują się wokół jednego, ważnego problemu - mówi Teresa Preis, organizatorka imprezy. - Hasło przewodnie „Pilny temat - niska emisja” dotyczy ochrony powietrza i przeciwdziałania emisji zanieczyszczeń. Jest to temat ważny, szczególnie w kontekście coraz gorszej jakości powietrza w Kościerzynie wynikającej z zanieczyszczeń komunikacyjnych i tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń powietrza przez gospodarstwa indywidualne - spalanie różnych odpadów (plastików, opon itp.).

Uczestnicy Dnia Ziemi brali udział w wielu warsztatach, grach, prezentacjach, konkursach na różnych stanowiskach. Uczniowie ZSP nr 1 w Kościerzynie przedstawili wyniki zbiórki elektrośmieci, badanie wód rzeki Bibrowej, Jeziora Gałęźnego, Kaplicznego i Wierzyska. Leśnicy z Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz przygotowali wiele atrakcji nt. ekosystemu lasu, gry, zabawy, różne konkursy sprawnościowe nt. ptaków, przyrody. Przedstawiciele LOP przeprowadzili konkursy: koło fortuny, przedmiot z odpadów, warsztaty „przez glinę do poznania Kaszub”, kwiaty z bibuły, wykorzystanie surowców wtórnych - papier czerpany, układanie puzzli ekologicznych, minimalizacja objętości odpadów, skały i minerały, gospodarka odpadami, warsztaty regionalne - kwiaty z bibuły itp. Zorganizowano wystawy i konkursy na temat odnawialnych źródeł energii, gospodarki odpadami, segregacji odpadów, odzysku surowców wtórnych. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się wszystkie konkursy, gdzie czekały atrakcyjne nagrody (za przebranie grupy i hasła ekologiczne związane z Dniem Ziemi, układanie puzzli - tematyka związana z oszczędzaniem energii, wody, odnawialne źródła energii, minimalizacja objętości wytwarzanych odpadów). Zachwyt wzbudził żaglowiec z makulatury wykonany przez Natalię Gołuńską.

- Naszym celem jest propagowanie ekologicznego stylu życia, uświadamianie zagrożeń związanych ze wzrostem emisji dwutlenku węgla - dodaje Teresa Preis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie