reklama

Wielka dotacja Unii Europejskiej dla Pomorzan

Kazimierz Netka
Zarząd Województwa Pomorskiego sprecyzował, na co wyda w bieżącym roku najwięcej pieniędzy pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Unijne dotacje z tej puli otrzymają najlepsze projekty, a także kontynuowanie tych zamierzeń, które przyniosły znaczące osiągnięcia. Razem, do rozdysponowania jest więcej niż 340 milionów złotych - według Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

- Kwota ta będzie przekazana na realizację najlepszych projektów jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, placówek edukacyjnych i szkół, przedsiębiorców, jak również zwiększy aktywność ośrodków pomocy społecznej i powiatowych urzędów pracy - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Wśród wielu rodzajów inicjatyw, jakie w 2012 roku dofinansuje samorząd województwa pomorskiego, warto wymienić np. tworzenie nowych i wspieranie działalności już istniejących przedszkoli, co jest ważne dla pracujących rodziców.

Przeczytaj także: Pomorze: Za dotacje z UE powstała symulacyjna komputerowa gra biznesowa

- Ponad 200 milionów złotych przeznaczonych zostanie na sfinansowanie realizacji projektów, które zostaną wybrane w konkursach - mówi Joanna Witkowska, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

- Na przykład 12 milionów złotych będzie do wykorzystania przez zwycięzców konkursu na prowadzenie szkoleń językowych i komputerowych dla mieszkańców wsi. Konkursy będą przeprowadzać Departament Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Wojewódzki Urząd Pracy.

Pomorscy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie wybranych przez siebie szkoleń i specjalistycznego doradztwa, aby skutecznie poprawiać swoją konkurencyjność. Pracownicy zagrożeni ewentualnymi zwolnieniami w przedsiębiorstwach będą mogli liczyć na pomoc w powracaniu na rynek pracy, dzięki outplacementowi (polegającemu na wspieraniu osób, które tracą pracę).

Przeczytaj także: Dotacje unijne na innowacje czekają na pomorskich przedsiębiorców

- Ponad 140 milionów złotych zostanie przeznaczonych na projekty tzw. systemowe, realizowane przez departamenty Urzędu Marszałkowskiego - dodaje dyrektor Joanna Witkowska. - Po uzgodnieniach z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego kontynuowany będzie projekt pt. "Na pomoc pracy", dotyczący właśnie outplacementu. Na to zamierzenie ma być przeznaczona kwota 9 milionów złotych. Projekt obejmie około 350 osób, a 110 z nich otrzyma dotacje na założenie i prowadzenie własnych firm.

Realizowany też będzie - przez Departament Edukacji - rozwój kompetencji kluczowych, a konkretnie: poprzez edukację o tematyce morskiej w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całego województwa.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie