Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiele kapliczek ma niezwykłą historię

Edyta Okoniewska
Przybycie zgromadzenia księży Zmartwychwstańców do Kościerzyny 4 lipca 1947 r. dało początek powstaniu parafii Zmartwychwstania Pańskiego.

Księża objęli w zarząd dawny kościół ewangelicki, po czym ten zaś stał się kościołem szkolnym. Księża zamieszkali w domu pastora. Wcześniej przebywali tam wikariusz parafii Św. Trójcy - ks. Franciszek Muller oraz organista Jan Serożyński. Osiedlenie się w tym miejscu księży zgromadzenia Zmartwychwstańców było możliwe dzięki wsparciu ks. Władysława Landowskiego, proboszcza parafii Św. Trójcy. Zajmowali się oni katechizacją w szkołach, a także posługą chorym w szpitalu. Parafia rozwijała się z każdym rokiem. W 1995 roku liczyła 4200 osób, a w 2007 r., 6000.

Liczne krzyże przydrożne i kapliczki to znak wielu kaszubskich dróg i posesji. Zaczynając od sołectwa Kościerzyna Wybudowanie warto wspomnieć o kapliczce Matki Bożej Niepokalanej, której fundatorem był Marek Piotrzkowski. Z powstaniem tego niezwykłego miejsca wiąże się tragiczna historia. W 1999 roku Marek Piotrzkowski przeżył groźny wypadek i wówczas za uratowanie życia postanowił wybudować kapliczkę.

W tym celu wykupił ziemię, a wykonanie obiektu sakralnego powierzył Janowi Graszowi. Poświęcenie nastąpiło w 2005 r.

Tuż za tym miejscem, także na trasie Kościerzyna-Skorzewo znajduje się krzyż, który powstał w 1950 r. Utworzyła go Joanna Betcher. Stoi pośród dwóch lip. Na pionowej belce znajduje się napis „Jezu Ufam Tobie”. Krzyż ten zastąpił poprzedni, powstały przed II wojną światową.

Na terenie tego sołectwa znajduje się także krzyż przy ul. Jaśminowej. W 1990 roku postawił go Alfons Żynda. W całości jest on wykonany z metalu. Idąc dalej ulicą Jaśminową, można zobaczyć krzyż Jaźwińskich.

W niewielkiej miejscowości Częstkowo znajduje się Boża Męka przy skrzyżowaniu dróg Wieprznica – Gostomie i Owśnice – Częstkowo. Krzyż postawił Augustyn Cyrzan w 1936 roku.

W tej wsi znajduje się także pomnik Serca Jezusowego. Powstał on w 1961 r., w ramach wdzięczności za wyzdrowienie z zawału serca Dominika Kulaszewicza, mieszkańca tej miejscowości.

Kolejną kapliczką w Cząstkowie jest ta Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Stoi ona przy ogrodzie Edmunda Kubisza. Powstała w 1901 r. i została ufundowana przez rodzinę Jażdzewskich, dawnych właścicieli gospodarstwa. Tymczasem w ogrodzie państwa Pellowskich, w 1927 roku powstał drewniany krzyż. Jednak nie uchronił się on przed działaniem czasu i w 2009 roku rodzina Pellowskich postawiła nowy krzyż.

Informacje i zdjęcia pochodzą z książki ks. Leszka Jażdżewskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki