Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większy Park Południowy oraz więcej funduszy na zieleń, w tym rozwój Działu Zieleni w GZDiZ

Karol Uliczny
Karol Uliczny
mat. prasowe
Park Południowy o powierzchni 77 ha, powiększony o wcześniejsze tereny inwestycyjne, czy partycypacja mieszkańców południa Gdańska w tworzeniu nowej, zielonej enklawy - to niektóre z postulatów zaproponowane przez władze miasta w ramach tzw. Gdańskich rewolucji.

Pierwsza z cyklu konferencji pod hasłem "Gdańskie rewolucje" odbyła się w poniedziałek, 13 września, przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska. Miejscy urzędnicy zaprezentowali na niej wstępne założenia przyszłego Parku Południowego, który będzie zlokalizowany po sąsiedzku ze zbiornikiem, po jego północnej i wschodniej stronie.

- Epidemia pokazała, że jedna z tych wartości, która jest dla nas tak wielu kluczowa, to potrzeba bliskiego dostępu do zieleni. Dlatego też chce państwu zakomunikować o trzech decyzjach, które podjęłam - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Tworzymy Park Południowy. Park, który w istniejących planach zagospodarowania przestrzennego miał powierzchnię 51 hektarów, zwiększamy o dodatkowe 26 hektarów zieleni, która właśnie tutaj, w południowych dzielnicach Gdańska jest i zostanie zachowana. Nie powstaną tu nowe mieszkania. Powstanie drugi największy park w Gdańsku.

Zieleń zamiast mieszkań

Park Reagana ma ok. 90 ha, gdański Park Południowy będzie mieć ponad 77 ha. Wstępne założenia zakładają wykreowanie serca dzielnicy - przyjaznej i tętniącej życiem przestrzeni, w której mieszkańcy będą chcieli spędzać czas. Obszar, na którym powstanie zieleń, ma zostać maksymalnie powiększony, co pozwoli na wykorzystanie walorów niezagospodarowanych terenów zieleni naturalnej. Koncepcja zagospodarowania ma zostać wypracowana podczas warsztatów z mieszkańcami, którym będzie patronować miejski architekt, prof. Piotr Lorens.

- Park Południowy to nasz flagowy projekt, nie tylko na tę, ale także przyszłą kadencję samorządu. Żeby realizować codzienne potrzeby związane nie tylko z ochroną zieleni, ale także planowaniem nowych nasadzeń, zdecydowałam o zmianie struktury w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Nowy Dział Zieleni zostanie wzmocniony personalnie. Stawiamy na zieleń - dodała prezydent.

- Dotychczas 26,5 hektara w planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczone było pod budownictwo mieszkaniowe. To przede wszystkim obszar związany z TBS, które chcieliśmy rozwijać w tym kierunku, ale będziemy szukać dla nich innego miejsca – tłumaczył Piotr Grzelak, zastępca prezydenta. - Tereny, które będą zaplanowane jako park, to centrum Gdańska Południe, obszar w tej chwili procedowanego planu Dulina i ten przy zbiorniku Świętokrzyska. Na tych terenach miała w przyszłości powstać, zgodnie z uchwalonymi planami, zabudowa mieszkaniowa. Dzisiaj są inne potrzeby i ta decyzja ma charakter strategiczny porównywalny do decyzji podjętej w latach 90., co do przeznaczenia działek pod tereny Parku Reagana.

Urząd zapyta mieszkańców

Władze miasta przekonują, że poprzez powiększenie terenów zieleni, zbudowanie zbiorników oraz parku retencyjnego wzmocniony zostanie również potencjał retencyjny obszaru. Przypomnijmy, że potrzeba powiększenia terenów Parku Południowego została wyrażona podczas warsztatów Quo Vadis już w 2015 r. Był to projekt, który zrzeszał mieszkańców, studentów, radnych dzielnic, specjalistów, przedstawicieli pozarządowych organizacji i urzędników. Ostatecznie, wypracowane pomysły zostały odwzorowane w dokumentach strategicznych, które są doprecyzowane i uściślane planami miejscowymi.

- Obecnie procedujemy cztery plany miejscowe na tym terenie. Zieleń będzie stanowiła jeden z głównych elementów, na którym będziemy budować centrum dzielnicy Południe - mówiła Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. - Najbardziej zaawansowany jest plan dla zajezdni autobusowo-tramwajowej. Zaawansowane są również prace nad tzw. planem Dulina, gdzie połowa terenu jest przeznaczona pod park, a część pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Kolejne plany, które procedujemy to teren TBS-ów, gdzie również część terenów została przeznaczona pod zieleń. Kolejne plany to ścisłe centrum.

- Jedną z decyzji pani prezydent jest to, żeby zanim przystąpimy do procedowania tego planu, zapytać tych najbardziej zainteresowanych przekształceniami tego obszaru, czyli przede wszystkim mieszkańców trzech dzielnic, na terenie których park będzie się znajdował, jakie są ich oczekiwania, potrzeby - dodawał prof. Lorens. - Przewidujemy trzy etapy tego procesu. Pierwszym będzie pytanie o oczekiwania. Odbędzie się to w formie ankiet, punktów konsultacyjnych oraz spacerów studialnych. Ten proces przewidujemy do końca października. Drugim etapem będzie wypracowanie owej koncepcji urbanistycznej, następnie sprawdzenie raz jeszcze czy to, co zostało opracowane, faktycznie jest zgodne z oczekiwaniami.

Magiczne kolory jesieni w Parku Oruńskim w Gdańsku! W takiej...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki