Wiejscy stróże prawa

  Wiejscy stróże prawa

  Piotr Ciesielski, Wawrzyniec Rozenberg

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pruszcz Gdański, jako pierwszy samorząd wiejski w powiecie gdańskim, powołała Straż Gminną. To odpowiednik Straży Miejskiej w Pruszczu Gdańskim czy Gdańsku.
  Siedziba nowej służby mieści się w Łęgowie, największej gminnej wsi. Trwają ostatnie przygotowania i od połowy miesiąca strażnicy rozpoczną regularną służbę. Będzie ich dwanaścioro.

  Do dyspozycji mają mieć dwa radiowozy kupione przez samorząd. W tej chwili załatwiane są ostatnie formalności związane z przejęciem aut i kupnem mundurów. Policyjne pałki gmina już nabyła. Czekają w siedzibie straży.

  Głównym zadaniem funkcjonariuszy będzie dbanie o czystość i porządek na obszarach wiejskich. Mają m.in. kontrolować, czy mieszkańcy, zgodnie z uchwałą Rady Gminy podpisali umowy o wywóz śmieci. Zamierzają organizować wspólne akcje z policjantami, by na ulicach miejscowości gminy Pruszcz było dwa razy więcej patroli.

  - Liczę, że powołanie Straży Gminnej będzie miało znaczący wpływ na porządek wokół naszych miejscowości, gdyż mieszkańcy, bojąc się mandatów, przestaną wyrzucać śmieci do rowów - mówi Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański. - Mam również nadzieję, że dzięki utworzeniu tej służby podniesiemy poziom bezpieczeństwa we wsiach. Wreszcie będzie miał kto egzekwować na przykład zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych czy kontrolować szybkość samochodów na gminnych drogach. Myślę, że duża część mieszkańców będzie z tego zadowolona. Zwłaszcza ci, których pociechy wędrują poboczami ruchliwych ulic do szkół.

  Powołanie Straży Gminnej kosztowało budżet samorządu milion złotych. Za tę kwotę kupiono samochody i sprzęt dla strażników oraz umundurowanie. W przyszłym roku wydatki będą mniejsze, gdyż gmina liczy na spore wpływy z mandatów.

  Siedziba Straży Gminnej mieści się przy ulicy Spacerowej 8 w Łęgowie. Telefon do strażników - 058 692 00 10.

  Zadbają o porządek na ulicach

  Rozmowa z Magdaleną Kołodziejczak, wójtem gminy Pruszcz Gd.

  Nieliczne gminy wiejskie mają własną straż. Warto powołać taką służbę?

  Jestem o tym głęboko przekonana. Mamy 23 miejscowości i wiele kilometrów dróg. Musi istnieć służba dbająca o bezpieczeństwo. Na tych samych zasadach przeznaczamy pieniądze na ochotnicze straże pożarne.

  Czy patrole będą dbały o bezpieczeństwo również wieczorami?

  Wtedy najczęściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń! Strażnicy będą pracować na zmiany, również w wybrane soboty i niedziele.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo