Wiecha na dachu św. Katarzyny

  Wiecha na dachu św. Katarzyny

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Konstrukcja więźby dachowej kościoła św. Katarzyny jest gotowa i niedługo rozpocznie się pokrywanie jej dachówką typu mnich-mniszka! W sobotę uroczyście zawieszono wiechę. Na tę chwilę czekano ponad dwa i pół roku. W maju 2006 świątynia straciła dach w wyniku tragicznego pożaru.
  Odbudowa dachu pochłonie w sumie 3,5 mln zł. Całość pochodzić będzie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Ale to tylko część prac i nakładów. W wyniku pożaru poważnie ucierpiała także wieża świątyni. Na zakończenie konserwacji jej elewacji trzeba będzie poczekać do połowy przyszłego roku. Renowacja wykonanej z blachy miedzianej kopuły wieży zostanie zakończona pół roku później.
  Potem przyjdzie czas na osuszanie murów wnętrza kościoła, które podczas gaszenia pożaru wchłonęły znaczne ilości wody, wykonanie izolacji fundamentów oraz tynków. A na wszystkie prace potrzeba jeszcze ok. 10 mln zł.

  - To, kiedy prace zostaną wykonane i kiedy św. Katarzyna odzyska swoją formę, będzie zależało od środków finansowych, które uda nam się pozyskać - przyznaje Maciej Szczepkowski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

  Kto chce wspomóc odbudowę tego cennego dla polskiej i europejskiej kultury zabytku, może wpłacać pieniądze na nr konta: 98 1020 1811 0000 0102 0111 4065, z dopiskiem "Odbudowa kościoła - darowizna".

  Przed gdańskim sądem toczy się proces w sprawie ustalenia przyczyn pożaru. O jego nieumyślne spowodowanie oskarżono właściciela firmy, która w maju 2006 r. wykonywała prace remontowe na dachu świątyni.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo