Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej zawodów będzie musiało składać oświadczenia majątkowe? Projekt wywołał lawinę krytyki

Jacek Wierciński
Rząd chce zwiększenia listy zawodów, które będą zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych
Rząd chce zwiększenia listy zawodów, które będą zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych Piotr Krzyżanowski/archiwum Polskapresse
Rządowy projekt ustawy zakłada wydłużenie listy zobowiązanych do składania oświaczeń majątkowych o ponad 300 tysięcy osób. Wśród grup zawodowych, które miałyby publicznie rozliczać swój dorobek życiowy, znaleźli się m.in. strażacy Państwowej Straży Pożarnej i strażnicy miejscy.

- Intencją projektodawcy jest ujęcie w jednym akcie prawnym i ujednolicenie zasad składania oświadczeń majątkowych przez funkcjonariuszy publicznych oraz osoby zatrudnione w sferze publicznej, których zakres obowiązków lub uprawnień uzasadnia ujawnianie przez te osoby ich stanu majątkowego - informują urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy tłumaczą konieczność przygotowania projektu nowej ustawy zaleceniami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Grupy Państw przeciwko Korupcji (GRECO).
- Wydaje mi się, że to bardzo kontrowersyjny projekt. Podstawowa zasada prawa to równość, więc dlaczego Kowalski, który pracuje w straży, ma dochody ujawniać, a jego sąsiad ochroniarz już nie? - pyta Miłosz Jurgielewicz ze Straży Miejskiej w Gdańsku. - Rozumiem, że polityk często podejmuje decyzje, które mogą przynieść mu olbrzymią korzyść majątkową, ale przeciętny mandat wystawiany w mieście ma wartość około 50 złotych. Jeśli nawet założylibyśmy, że jakiś strażnik byłby skorumpowany, to jak w oświadczeniu majątkowym miałyby być widoczne takie kwoty? Od tego są inne rodzaje kontroli - uważa.

Oświadczenia majątkowe - prezent dla ciekawskich sąsiadów [KOMENTARZ]
Oświadczenia majątkowe Pawła Adamowicza. Prokuratura ma już dokumentację od CBA

"Zdecydowany sprzeciw" w sprawie nowej ustawy w piśmie skierowanym do ministra wyraził wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku sędzia Jacek Pietrzak, który zaznaczył, że rozumie objęcie obowiązkiem polityków i osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie, ale nie pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego napisał z kolei do resortu, że w przypadku wprowadzenia zmian, zamiast dzisiejszych 11 decyzyjnych pracowników, informacje o dochodach zmuszona będzie składać co najmniej połowa z 900 zatrudnionych tam urzędników. "Tylko niewielka ich część zajmuje stanowiska kierownicze lub związane z wydawaniem decyzji administracyjnych" - czytamy.

[email protected]

e-wydanie gazety

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki