Więcej miejsc pracy w Trójmieście. Morskie farmy szansą przemysłu stoczniowego

Maja Czech
Maja Czech
Przemysław Świderski
Udostępnij:
Najwięksi gracze polskiego przemysłu morskiego zebrali się w piątek 10 grudnia, aby przedyskutować przyszłość sektora stoczniowego. "Sala Akwen" w Gdańsku wypełniła się po brzegi i chwilę po godzinie 12.00 ruszyła konferencja, podczas której padły słowa pocieszające nie tylko pomorskich związkowców Przemysłu Okrętowego.

Konferencja w Gdańsku - kto się pojawił

W obradach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich największych inwestorów energetycznych w kraju, oraz osoby odpowiedzialne za rozwój energetyki wiatrowej.

Inicjatorem zebrania był Minister Karol Rabenda. To właśnie on wpadł na pomysł zorganizowania spotkania z prezesami i ekspertami branży, po jego listopadowym spotkaniu z przedstawicielami "Solidarności". Ci bowiem wyrazili obawy i niepewność w związku z nadchodzącymi inwestycjami. Piątkowe spotkanie miało na celu rozwianie tych wątpliwości.

Obecni na konferencji „Morskie farmy wiatrowe szansą polskiego przemysłu stoczniowego” przedstawiciele Związku Pracodawców Forum Okrętowego oraz związkowcy z Krajowej Sekcji Przemysłu Okrętowego NSZZ „Solidarność” mieli szansę otrzymać odpowiedzi na podstawowe pytania, oraz ewentualne rozwianie obaw związanych z przyszłością.

Związkowcy od lat oczekują wsparcia sektora stoczniowego ze strony przedsiębiorstw i inwestorów. Tym bardziej, że potencjał regionu w kontekście nadchodzącej rewolucji w sposobie pozyskiwania energii jest ogromny.

Morskie farmy wiatrowe

Dziś większa część energii w Polsce importowana jest z zachodu, ze względu na niewystarczającą samodzielną moc wytwórczą.

Potencjał Morza Bałtyckiego został jednak wszechstronnie przebadany i przeanalizowany. Wiadomo już z całą pewnością, że wiatr morski może zapewnić energetykę dla całego kraju. Zaczęły więc tworzyć się coraz śmielsze plany zainwestowania w energetykę wiatrową również w Polsce.

Jak poinformował wiceprezes ds. finansowych ze spółki PGE Baltica Grzegorz Wysocki, na Bałtyku powstaną aż trzy farmy wiatrowe Baltica.

Przemysł wiatrowy na Pomorzu - konferencja

Spotkanie rozpoczął Mirosław Piórek, przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Okrętowego NSZZ „Solidarność”. Wyraził on swój niepokój i obawę o przyszłość zarówno polskiego pracownika, jak i pracodawcy.

Przemysł wiatrowy to szansa dla polskiego pracodawcy, przez co też szansa dla polskiego pracownika. - rozpoczął Piórek - Czy polskie firmy będą uczestniczyły w pracach wykonawczych budowy farm wiatrowych?

Przewodniczący pytał również o harmonogram wykonawczy dla polskich przedsiębiorców sektora morskiego jednocześnie zapewniając, że kompetencje pracowników przemysłu stoczniowego stale rosną.

Przyszłość polskiego przemysłu

Głos w sprawie zajęli reprezentanci grupy PGE Baltica - Grzegorz Wysocki oraz Energi OZE - Sebastian Kowalczyk. Jak wynika z ich wypowiedzi, przyszłość polskich regionów nadmorskich kształtuje się wyjątkowo dobrze.

Jak mówi Grzegorz Wysocki, do 2050 roku nie będzie już kopalni w Turowie i Bełchatowie. Ich miejsce do tego czasu mają całkowicie zająć trzy farmy Baltica.

W całym kraju zmieni się sposób zyskiwania energetyki. Jej źródło do 2050 roku zapewni w 100% północ Polski. Łopaty zostały już wbite - mówi Wysocki

Wiceprezes PGE uspokaja polskich pracodawców. Według jego prognoz, do 2040 roku w rejonie Bałtyku powstanie 24,5 tysiąca nowych miejsc pracy.

Zarówno Baltica, jak i Energa podjęły już współprace z największymi uczelniami w Trójmieście. Wspólnie otworzą nowe kierunki studiów, które wykształcą przyszłych wytwórców energii wiatrowej.

Jak dodaje Sebastian Kowalczyk z Energi OZE, zapotrzebowanie na pracowników będzie wręcz trudno zaspokoić. Potrzebnych jest jak najwięcej nowych polskich techników, magistrów i inżynierów. To oni będą przecierać szlaki dla przyszłych pokoleń w polskim przemyśle wytwarzania energii wiatrowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie