Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej miejsc pracy w Trójmieście. Morskie farmy szansą przemysłu stoczniowego

Maja Czech
Maja Czech
Przemysław Świderski
Najwięksi gracze polskiego przemysłu morskiego zebrali się w piątek 10 grudnia, aby przedyskutować przyszłość sektora stoczniowego. "Sala Akwen" w Gdańsku wypełniła się po brzegi i chwilę po godzinie 12.00 ruszyła konferencja, podczas której padły słowa pocieszające nie tylko pomorskich związkowców Przemysłu Okrętowego.

Konferencja w Gdańsku - kto się pojawił

W obradach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich największych inwestorów energetycznych w kraju, oraz osoby odpowiedzialne za rozwój energetyki wiatrowej.

Inicjatorem zebrania był Minister Karol Rabenda. To właśnie on wpadł na pomysł zorganizowania spotkania z prezesami i ekspertami branży, po jego listopadowym spotkaniu z przedstawicielami "Solidarności". Ci bowiem wyrazili obawy i niepewność w związku z nadchodzącymi inwestycjami. Piątkowe spotkanie miało na celu rozwianie tych wątpliwości.

Obecni na konferencji „Morskie farmy wiatrowe szansą polskiego przemysłu stoczniowego” przedstawiciele Związku Pracodawców Forum Okrętowego oraz związkowcy z Krajowej Sekcji Przemysłu Okrętowego NSZZ „Solidarność” mieli szansę otrzymać odpowiedzi na podstawowe pytania, oraz ewentualne rozwianie obaw związanych z przyszłością.

Związkowcy od lat oczekują wsparcia sektora stoczniowego ze strony przedsiębiorstw i inwestorów. Tym bardziej, że potencjał regionu w kontekście nadchodzącej rewolucji w sposobie pozyskiwania energii jest ogromny.

Morskie farmy wiatrowe

Dziś większa część energii w Polsce importowana jest z zachodu, ze względu na niewystarczającą samodzielną moc wytwórczą.

Potencjał Morza Bałtyckiego został jednak wszechstronnie przebadany i przeanalizowany. Wiadomo już z całą pewnością, że wiatr morski może zapewnić energetykę dla całego kraju. Zaczęły więc tworzyć się coraz śmielsze plany zainwestowania w energetykę wiatrową również w Polsce.

Jak poinformował wiceprezes ds. finansowych ze spółki PGE Baltica Grzegorz Wysocki, na Bałtyku powstaną aż trzy farmy wiatrowe Baltica.

Przemysł wiatrowy na Pomorzu - konferencja

Spotkanie rozpoczął Mirosław Piórek, przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Okrętowego NSZZ „Solidarność”. Wyraził on swój niepokój i obawę o przyszłość zarówno polskiego pracownika, jak i pracodawcy.

Przemysł wiatrowy to szansa dla polskiego pracodawcy, przez co też szansa dla polskiego pracownika. - rozpoczął Piórek - Czy polskie firmy będą uczestniczyły w pracach wykonawczych budowy farm wiatrowych?

Przewodniczący pytał również o harmonogram wykonawczy dla polskich przedsiębiorców sektora morskiego jednocześnie zapewniając, że kompetencje pracowników przemysłu stoczniowego stale rosną.

Przyszłość polskiego przemysłu

Głos w sprawie zajęli reprezentanci grupy PGE Baltica - Grzegorz Wysocki oraz Energi OZE - Sebastian Kowalczyk. Jak wynika z ich wypowiedzi, przyszłość polskich regionów nadmorskich kształtuje się wyjątkowo dobrze.

Jak mówi Grzegorz Wysocki, do 2050 roku nie będzie już kopalni w Turowie i Bełchatowie. Ich miejsce do tego czasu mają całkowicie zająć trzy farmy Baltica.

W całym kraju zmieni się sposób zyskiwania energetyki. Jej źródło do 2050 roku zapewni w 100% północ Polski. Łopaty zostały już wbite - mówi Wysocki

Wiceprezes PGE uspokaja polskich pracodawców. Według jego prognoz, do 2040 roku w rejonie Bałtyku powstanie 24,5 tysiąca nowych miejsc pracy.

Zarówno Baltica, jak i Energa podjęły już współprace z największymi uczelniami w Trójmieście. Wspólnie otworzą nowe kierunki studiów, które wykształcą przyszłych wytwórców energii wiatrowej.

Jak dodaje Sebastian Kowalczyk z Energi OZE, zapotrzebowanie na pracowników będzie wręcz trudno zaspokoić. Potrzebnych jest jak najwięcej nowych polskich techników, magistrów i inżynierów. To oni będą przecierać szlaki dla przyszłych pokoleń w polskim przemyśle wytwarzania energii wiatrowej.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki