Więcej firm skorzysta z tarczy antykryzysowej. Pomoc m.in. dla branż beauty i handlowej

MT
07.11.2020 gdansk.galeria metropolia. pierwszy dzien czesciowego lockdownu. zamknieta czesc sklepow.  fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
07.11.2020 gdansk.galeria metropolia. pierwszy dzien czesciowego lockdownu. zamknieta czesc sklepow. fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
Rząd przedłuża działanie tarczy antykryzysowej i włącza do niej nowe branże. 30 mld złotych przeznaczy na ochronę miejsc pracy i pomoc dla przedsiębiorców w II kwartale tego roku.

Najważniejsze elementy wsparcia to: poszerzenie listy branż, które ubiegają się o pomoc z Tarczy Branżowej, pomoc w zakresie regulacji czynszowych dla najemców, umorzenie 100 proc. subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0, dofinansowanie środków dezynfekcji dla gastronomii, fitness i hoteli.

Pomoc dla przedsiębiorców w II kwartale osiągnie ok. 30 mld złotych.

- Od wybuchu pandemii, od roku nasze priorytety nie zmieniły się. To walka o zdrowie i życie Polaków, ale też walka o miejsca pracy. Rozpościeramy parasol ochronny przede wszystkim nad miejscami pracy - mówił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. - Do tej pory wsparliśmy już ok. 6,5 mln pracowników. Uruchomiona przez polski rząd Tarcza Antykryzysowa to ochrona przedsiębiorców, którzy z powodu pandemii musieli zamknąć lub ograniczyć działalność. Przedłużamy jej działanie - pomoc będzie udzielana także w kwietniu.

Od kwietnia ponad 60 branż znajdzie się na liście firm objętych Tarczą Branżową. Wsparcie otrzyma dodatkowo 16 nowych sektorów, m.in. branża beauty czy branża handlowa (sklepy sportowe, meblowe, budowlane, kosmetyczne, fryzjerzy i kosmetyczki, sklepy ze sprzętem RTV-AGD, grami i zabawkami, czy zegarkami i biżuterią, sprzedaż komputerów w sklepach wyspecjalizowanych.). Wartość tej pomocy to 7 mld złotych.

Przedsiębiorstwa chronione Tarczą Branżową mogą liczyć na: bezzwrotną dotację w kwocie do 5 000 złotych, zwolnienie ze składek ZUS dla firm do 49 zatrudnionych oraz dla jednoosobowych działalności gospodarczych, postojowe w kwocie 2 080 złotych dla jednoosobowych działalności gospodarczych, dofinansowanie miejsc pracy pracowników.

Rząd zdecydował także o umorzeniu 100 proc. subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0. Dla firm to oszczędność rzędu 7 mld złotych.

Zmodyfikowana zostaał Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla dużych firm, zatrudniających ponad 249 pracowników. Przedsiębiorstwa te będą mogły skorzystać z programu pożyczek na pokrycie 75 proc. poniesionych strat w okresie od listopada 2020 do kwietnia 2021 r. Rząd przeznaczy na ten cel 17,5 mld złotych.

Firmy mogą też liczyć na pomoc w zakresie kosztów najmu powierzchni. W czasie zakazów prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni pow. 2000 m kw. otrzymają obniżkę czynszu. Zapłacą o 80 proc. mniej, a przez pierwsze trzy miesiące po ustaniu zakazu kwota opłat najmu będzie zmniejszona o 50 proc..

- Proponujemy nowe regulacje dla przedsiębiorców, którzy borykają się trudnościami z zapłatą czynszu najmu powierzchni w różnych miejscach - informował premier RP. - To bardzo często są galerie, które mają mocną pozycję negocjacyjną względem polskich przedsiębiorców, którzy sprzedają tam swoje towary.

Planowane są zmiany w prawie, które zniosą obowiązek wydłużenia umowy najmu o 6 miesięcy za każde uzyskanie zwolnienia z czynszu w okresie zamknięcia. Firmy będą mogły liczyć również na pomoc prawną w zakresie obowiązujących rozwiązań prawnych umożliwiających uzyskanie obniżki czynszu. Polski Fundusz Rozwoju uruchomi program doradztwa i szkoleń.

Wsparcie dal branż gastronomicznej i hotelarskiej zostaje utrzymane. A po zniesieniu zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią i uruchomieniu działalności przedsiębiorcy będą mogli ubiegac się o dofiansowanie zakupu środków sanitarnych.

Do tej pory, dzięki tarczom do polskich firm trafiło 202 mld złotych. Według danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w Polsce mamy 2,540 mln aktywnych działalności gospodarczych. W marcu tego roku wpłynęło ponad 38 tys. wniosków o wznowienie/założenie działalności.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie