Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wichura na Pomorzu. Ogłoszono pogotowie przeciwsztormowe [WIDEO]

red., Kazimierz Netka, Jacek Wierciński
Wichura zniszczyła molo w Sopocie
Wichura zniszczyła molo w Sopocie Przemek Świderski
Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenie o silnym wietrze, który może występować na terenie województwa pomorskiego aż do czwartku 6 października. Na Bałtyku szaleje sztorm, a strażacy walczą z usuwaniem skutków wichury.

Aktualizacja czwartek godz. 7.50

Noc z środy na czwartek była dużo spokojniejsza niż poprzednia. Pomorscy strażacy interweniowali siedem razy. Głównie chodziło o usuwanie powalonych drzew i konarów.

Aktualizacja, godz. 18.30

Na trasie Stężyca-Kościerzyna doszło w niedługim odstępie czasowym do dwóch poważnych wypadków. Łącznie 7 osób zostało poszkodowanych.

Czytaj więcej: Stężyca-Kościerzyna. Dwa wypadki na drodze wojewódzkiej 214

Aktualizacja, godz. 17.30

Z godziny na godzinę powiększa się liczba interwencji strażaków związanych ze skutkami silnego wiatru. Od północy było ich już 223.

W ciągu ostatniej 1,5 godziny strażacy wyjeżdżali do nadłamanych konarów i połamanych gałęzi drzew. Interweniowali m. in. w Gdyni przy ul. Bohaterów Starówki Warszawskiej, w Liniewie (powiat kartuski), w Mieroszynie (pow. pucki), W Sopocie przy ul. Króla Jana Kazimierza, Piasecznie (pow. tczewski), Stężycy (pow. kartuski) czy w Redzie przy ul. Obwodowej.

Aktualizacja, godz. 16.10

W Gdyni jak do tej pory wiatr nie wyrządził większych szkód. Straż Pożarna interweniowała w nocy 17 razy i były to głównie zadania polegające na usuwaniu zwalonych konarów.

Z powodu tzw. cofki, fale morskie podmyły ujście rzeki Kaczej w Orłowie, spowodowało to osunięcie terenu w okolicy Tawerny Rybackiej. Jednak budynek nie jest bezpośrednio zagrożony. Na miejscu pracują służby Straży Pożarnej, Zarządu Dróg i Zieleni i Urzędu Morskiego.

Aktualizacja, godz. 15.50

Piotr Kowalczuk informuje o utrudnieniach na ulicy Kartuskiej w Gdańsku - "sygnalizator przegrał z wiatrem".

Aktualizacja, godz. 15.05

Do godziny 15.00 pomorscy strażacy odnotowali 191 interwencji. Jeden z najpoważniejszych sygnałów trafił do nich przed godziną 14. Runęło wówczas rusztowanie przy Przychodni na gdańskiej Morenie. Konstrukcja zawaliła się na 6 samochodów osobowych. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Na miejscu operowały 2 zastępy straży pożarnej, jednak przed godziną 15. działania zostały zakończone.

Zobacz pełną galerię zdjęć:

Godz. 15

Ze względu na wysoki stan wody w Zatoce Gdańskiej, wiatr i fale zamknięte zostało wejście na molo w Brzeźnie. Służby zabezpieczyły też wejście na tzw. dolny taras nabrzeża Motławy w centrum Miasta. Nadal obowiązuje zakaz wstępu do parków i na cmentarze.

Godz. 13.55

- Trwa narada Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego. Służby raportują co dzieje się w mieście w związku z bardzo silnym wiatrem. Na razie bilans strat to zerwane dachówki, wybite okna, uszkodzone auta, wywrócone rusztowanie w Gdańsku Wrzeszczu i połamane konary drzew. Prosimy o nie wchodzenie na molo w Brzeźnie i na dolny taras nabrzeża przy Motławie. Oczywiście nie parkujmy aut pod drzewami, jeśli nie musimy nie wychodzimy z domu. Zamknięte dla odwiedzających są parki i cmentarze - napisał na swoim Facebooku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Godz. 13.50

Wichura siała spustoszenie w puckim porcie jachtowym. To tam sztorm o mocy 8 w skali Beauforta zatopił niewielką motorówkę. Jednostka znajduje się niemal całkowicie pod wodą i aby ją wydostać trzeba poczekać aż wiatr osłabnie. Właściciele jachtów i łódek stacjonujących w marinie pośpiesznie je zabezpieczali w obawie przed kolejnym atakiem żywiołu.

- Z powalonymi drzewami i krzakami mieliśmy do czynienia m.in. w Osłoninie, Rekowie, Kłaninie, Jastarni, Mrzezinie, Karwieńskich Błotach II i Starzynie - wylicza mł. asp. Krzysztof Minga z KP PSP Puck. - Wszędzie tam strażacy usuwają bądź już usunęli skutki silnie wiejącego wiatru.

Więcej na puck.naszemiasto.pl

Godz. 13.25

Jak dotąd służby na Pomorzu od północy zarejestrowały 170 interwencji związanych z silnym wiatrem. Na szczęście nikomu nic się nie stało, jednak niepokojących sygnałów przybywa, oficer dyżurny do bilansu strat będącego efektem wichury dodaje drzewo, które runęło na samochód osobowy na ul. Fahrenheita w Gdyni.

Godz. 10.50
Ze względu na nasilający się sztorm i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i gości od godziny 11 nastąpi całkowite zamknięcie sopockiego mola - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

(wideo P. Świderski)

Godz. 10.30
- Od północy zanotowaliśmy łącznie 111 zdarzeń – informuje oficer dyżurny Wojewódzkiego Sztabu Koordynacji Ratownictwa. - Najwięcej na terenie Gdańska - 24, w powiecie puckim czternaście, trzynaście w powiecie gdańskim i dziewięć w Wejherowie – wymienia.

Jak słyszymy, szczęśliwie - jak dotąd - wskutek wichury nikt nie ucierpiał. Rosną jednak straty materialne powodowane przez silny wiatr. Zgłoszenia dotyczą m.in. powalonych drzew i uszkodzonych banerów reklamowych. W pow. puckim ok. godz. 9.30 w miejscowości Pogórze podmuch zerwał dach w budynku gospodarczym powodując zniszczenia 2 samochodów osobowych. Na ul. Mazurskiej w Gdańsku zagrożenie spowodowały z kolei obluzowane deski na jednym z dachów, a na ul. Chylońskiej w Gdyni strażacy usuwali gałęzie blokujące ruch.

Godz. 9.43

Sopocki ZDIZ zdecydował o zamknięciu wejść na sopocki cmentarz komunalny oraz wejść do parków znajdujących się w strefie przybrzeżnej (Park Północy i Południowy).

Godz. 9.40

Komunikat w sprawie molo w Sopocie

Najbardziej ucierpiał dolny pomost, do którego przybijają statki Żeglugi Gdańskiej (to jego widać na zdjęciach i filmach publikowanych w Internecie) oraz połączone z nim przejście na ostrogę - boczny pomost wzdłuż przystani jachtowej. Stosunkowo małe szkody są na dolnych pomostach od strony południowej; być może wynika to z faktu, że ta część byłą już remontowana w tym roku po słynnym sztormie w lipcu, który przyczynił się m.in do zalania Gdańska.

Dolne pomosty mają te niewdzięczną rolę, że zawsze jako pierwsze przyjmują uderzenie fal, które załamują się przy zbliżaniu się do brzegu.

W związku z tym od kilkunastu lat demontujemy je na zimę - co jest mimowolnym nawiązaniem do początków Molo, gdy w pierwszej połowie XIX pierwsza 30-metrowa konstrukcja była właśnie demontowana na zimę. W tym roku prace demontażowe były zaplanowane na połowę października, niestety pogoda pokrzyżowała nasze plany. Zatem obecna sytuacja dla spacerowiczów nie będzie miała żadnego znaczenia, albowiem zejścia na pomosty dolne i tak byłyby zamknięte.

Prace remontowe rozpoczniemy na początku kwietnia, aby cały obiekt był gotowy na otwarcie nowego sezonu turystycznego - 29 kwietnia 2017 r.

Wartość szkód zostanie oszacowana po zakończeniu sztormu.

Godz. 9.15

Stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszono na terenie powiatu nowodworskiego. Zjawisko cofki, wg prognoz, ma się utrzymywać do czwartku rano.

W niektórych miejscach w Nowym Dworze Gd. rzeka Tuga wyszła z brzegów, na Nogacie woda jest na międzywalu (zalany jest częściowo plac budowy mostu S7), pojawiła się także na drodze pod mostem w Jazowej

Stan alarmowy na Żuławach. Cofka się utrzymuje

Godz. 8.30

Nowy komunikat IMGW.

Prognozowany i obserwowany silny wiatr o średniej prędkości od 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 95 km/h, w strefie brzegowej możliwe porywy do 100 km/h, z północy i północnego wschodu. W czwartek rano stopniowe słabnięcie prędkości wiatru.

Pogoda na 5 października. Będzie jeszcze mocniej wiało [WIDEO]

Godz. 8.20

- Z powodu bardzo silnego wiatru, do odwołania, zamknięte są dla odwiedzających wszystkie gdańskie cmentarze komunalne oraz parki - informuje gdański ZDiZ

Aktualizacja, 5.10, godz. 7.15

Jak informuje Wojewódzka Stacja Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku, od wczoraj strażacy odnotowali 73 zdarzenia na terenie całego Pomorza. Głównie chodziło o połamane drzewa i konary. Nikt nie został ranny.

- Najwięcej zgłoszeń mieliśmy do północy. Nowe informacje zaczęły spływać od godziny 6, gdy ludzie idący do pracy zauważyli połamane gałęzie. Od godziny 6 mieliśmy 8 zgłoszeń - mówi Tomasz Szulc z WSKR Gdańsk.

Aktualizacja godz. 21.50

Urząd Morski ogłosił pogotowie przeciwsztormowe. Podwyższono stopnia ostrzeżenia meteorologicznego o sztormie na trzeci, najwyższy stopień.

Przypomnijmy, że gwałtowne fale zniszczyły dolny taras molo w Sopocie.

Aktualizacja godz. 19.30

Zagrożenie przekroczenia stanów alarmowych w rzekach na Żuławach, wiatrołomy na szosach – taka jest obecnie sytuacja w związku z silnym wiatrem. Może być coraz gorzej. Bardzo źle jest na morzu. Polacy ocalili łotewski statek towarowy Rix Star.

Statek borykał się z olbrzymimi kłopotami – dowiedzieliśmy się od Wojciecha Paczkowskiego - inspektora operacyjnego Morskiego Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR w Gdyni. Rix Star „szedł” z Estonii do Obwodu Kaliningradzkiego w Rosji. Zepsuł mu się silnik. Jednostka bez napędu, dryfowała po Bałtyku. Silny wiatr wypchnął ją z rosyjskiej części Bałtyku na nasze terytorium morskie.

Statek niebezpiecznie zbliżał się do brzegu Półwyspu Helskiego. Na pomoc wyruszył holownik Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Udało się wziąć pechowy statek na hol, gdy był zaledwie około 5 mil morskich od brzegu w rejonie Chałup.

Rix Star jest teraz prowadzony do Gdańska. Operację tę wykonuje holownik Agat. W porcie będą za kilka godzin.

Aktualizacja

W ostrzeżeniu IMiGW czytamy:

"Prognozowany silny wiatr o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 80 km/h, w środę przejściowo wzmagający się na 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 90 km/h, z północy i północnego wschodu. W środę możliwe pojedyncze porywy wiatru do 95 km/h". Ostrzeżenie obowiązuje aż do czwartku 6 października, do godziny 15.

Czytaj więcej o pogodzie: Pogoda dla Trójmiasta i Pomorza na 4 października. Wiatr do 80km/h! [WIDEO, TEMPERATURA]

Z powodu wichury podnosi się także woda w żuławskich rzekach. Północny wiatr wywołał tzw. cofkę. Obecnie poziom wody w żuławskich rzekach osiągnął stan ostrzegawczy, służby nie wykluczają, jeszcze we wtorek, ogłoszenie stanu pogotowia przeciwpowodziowego.

Czytaj więcej: Nowy Dwór Gdański. Wysoki poziom żuławskich rzek przez "cofkę" [ZDJĘCIA]

Służby we wtorek interweniowały m.in. w Ustce.
- Odebraliśmy zgłoszenie o godzinie 14.48, chodziło o powalone drzewo. Na miejscu jest jeden zastęp - mówi dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Utrudnienia w ruchu w związku z konarami drzew były również m.in. w Kwidzynie (ul. Sportowa).

Na Bałtyku szaleje sztorm. W związku z nim wydano również ostrzeżenie, które obowiązuje do godziny 22 we wtorek. Wzburzone fale biją o brzeg. Tak sytuacja wygląda we Władysławowie:

Silne fale niszczą między innymi molo w Sopocie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki