Paweł Adamowicz nie żyje
  Zmarł 14.01.2019

  KSIĘGA KONDOLENCYJNA

  Rozwiń
  Paweł Adamowicz nie żyje
  Zwiń
  Wiceprezydent i urzędnicy blokują opozycję w Gdyni? Zakaz...

  Wiceprezydent i urzędnicy blokują opozycję w Gdyni? Zakaz tylko dla Wspólnej Gdyni

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych.
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©archiwum PP

  Ruch Miejski Wspólna Gdynia w przeciwieństwie do innych stowarzyszeń i organizacji nie będzie mógł korzystać z pomieszczeń Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych.
  Zdaniem jego działaczy jest to zemsta ze strony władz miasta i urzędników za to, że przedstawiciele Wspólnej Gdyni ośmielili się w tegorocznych wyborach wystawić kontrkandydata dla urzędującego prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz listę do Rady Miasta Gdyni.

  Z najważniejszym politykiem Samorządności konkurował jego były, bliski współpracownik, Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski. Przedstawiciele władz Gdyni dementują jednak takie doniesienia, podkreślając, że fakt odmowy dla działaczy Wspólnej Gdyni korzystania z pomieszczeń Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych nie ma pobudek osobistych.
  Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski: Tak właśnie wygląda dialog po gdyńsku - podsumował całą sytuację. archiwum PP


  Przedstawiciele Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia chcieli już po wyborach samorządowych zorganizować w siedzibie GCOP przy ul. 3 Maja spotkanie dla swoich członków. Na wysłaną w tej sprawie prośbę otrzymali jednak odpowiedź odmowną. Jako powód wyszczególniono rzekome prowadzenie agitacji politycznej.

  Ta odpowiedź nas zaskakuje - mówi Przemysław Barszczewski z zarządu stowarzyszenia. - Nie jesteśmy partią polityczną. Stowarzyszenie samo nie brało także udziału w wyborach, a tylko część jego członków tworzyła komitet wyborczy.

  - Nie chcemy na terenie GCOP prowadzić agitacji politycznej, tylko zwykłe spotkania wewnętrzne stowarzyszenia, więc naszym zdaniem nie łamiemy regulaminu Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - dodaje.

  Czytaj także: Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski chce przewietrzyć zatęchłe gabinety w Urzędzie Miasta Gdyni

  Innego zdania jest Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
  Michał Guć: - Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych ma pozostać miejscem wolnym od sporów o charakterze politycznym i około politycznym. archiwum PP


  Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych ma pozostać miejscem wolnym od sporów o charakterze politycznym i około politycznym - tłumaczy Michał Guć. - Stąd odmowy użyczenia przestrzeni dla organizacji, czy partii politycznych, które w swoim choć częściowym, czy pośrednim działaniu biorą aktywny udział w wyborach, czy procesie wyborczym.
  Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych. archiwum PP


  Aktywiści z Ruchu Wspólna Gdynia wskazują jednak na inne stowarzyszenia, które wystawiały w przeszłości swoich kandydatów w wyborach do rady miasta, lub rady dzielnicy, a według ich informacji mogą obecnie korzystać z pomieszczeń Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Jako przykład podają Stowarzyszenie SOS Gdynia. Jednak według wiceprezydenta miasta Michała Gucia także i ten argument jest nietrafiony.

  - Stowarzyszenie SOS Gdynia nie brało udziału w wyborach przynajmniej od ośmiu lat - podkreśla Michał Guć. - Zaś Stowarzyszenie Ruch Miejski Wspólna Gdynia brało aktywny udział w dopiero co zakończonej kampanii wyborczej.

  Wiceprezydent Guć dodaje, że mail z prośbą o udostępnienie pomieszczeń Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych wysłany został jeden dzień po drugiej turze wyborów samorządowych.
  Warto przypomnieć, że to nie pierwsza, podobna sytuacja. Wcześniej problemy ze skorzystaniem z sali w GCOP miał Ruch Narodowy i przeniósł swoje spotkanie.

  Natomiast niesnaski między wiceprezydentem Michałem Guciem, a jego niedawnym, "partyjnym" kolegą, Zygmuntem Zmudą-Trzebiatowskim, narastały jeszcze przed wyborami samorządowymi. Obaj panowie toczyli boje za pośrednictwem mediów społecznościowych. Lider Wspólnej Gdyni zarzucił urzędnikom, że "wygumkowali" jego zasługi dla rozpoczęcia rewitalizacji okolic ul. Zamenhofa i Opata Hackiego w Chyloni z upublicznionego podczas kampanii wyborczej komunikatu na temat tej inwestycji na miejskiej witrynie. W ramach rewanżu Michał Guć zablokował swojego adwersarza na portalu społecznościowym.

  - Tak właśnie wygląda dialog po gdyńsku - podsumował to Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski.

  Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionych dni na Pomorzu


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Guć---miesza ile się da

  Ubawiony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To ten sam Guć co chce zgodnie z poleceniem Merkel zaświnić Gdynię muzułmanami

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!