Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się z pomorskimi przedsiębiorcami [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Wicepremier Waldemar Pawlak zajmie się wyjaśnieniem braku solidnych połączeń sieci przesyłowych prądu na terenie woj. pomorskiego z systemem krajowym tych sieci. Tak zapewnił w poniedziałek, podczas spotkania z przedsiębiorcami, zorganizowanego z inicjatywy Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza (RIGP) w Gdańskim Parku Technologicznym.

Odpowiadając na pytanie Adama Protasiuka, prezesa RIGP, zwracającego uwagę na zbyt opieszałe działania Polskich Sieci Elektroenergetycznych w tym zakresie, wicepremier poprosił o przedstawienie tego problemu na piśmie.

Sprawa ta jest bardzo ważna dla mieszkańców i firm z naszego regionu. Po pierwsze, brak wydajnego wkomponowania województwa pomorskiego w ogólnopolski układ przesyłu energii sprawia, że w razie awarii możemy zostać odcięci od dostaw prądu. Po drugie, gdy powstaną u nas elektrownie: atomowa, gazowe, a także zasilane z odnawialnych źródeł energii, Pomorskie może stać się eksporterem mocy. To zaś będzie niemożliwe, bez systemu przesyłu o wystarczającej przepustowości.

Wicepremier Waldemar Pawlak potwierdził, że elektrownia atomowa może powstać za około 10 lat. Powiedział też, że wskazanie lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej w Gąskach odbyło się bez konsultacji z mieszkańcami gminy Mielno w woj. zachodniopomorskim. Po prostu, ktoś postawił kropkę na mapie...

Dla przedsiębiorców bardzo ważne były wiadomości, dotyczące uregulowania problemów związanych z zatorami płatniczymi. Chodzi o to, że solidny właściciel firmy musi płacić VAT także od kwot, których jeszcze nie uzyskał od nieuczciwych kontrahentów. Zdaniem biznesmenów, podatek ten powinien być uiszczany dopiero wówczas, gdy zapłata na konto przedsiębiorcy wpłynie.

O uregulowanie tego systemu, apelował już kilka miesięcy wcześniej Business Centre Club. Jak na razie, sprawa ta jest w sferze analiz. Potrzebne są uzgodnienia resortów gospodarki oraz finansów. Waldemar Pawlak zapewnił, że zostanie stworzony taki system, w którym po jednej stronie będą i uczciwi przedsiębiorcy, i urzędy skarbowe.

- Potrzebne są ułatwienia prawne dla firm innowacyjnych, zwłaszcza dla tych, które mają siedziby w parkach technologicznych - apelowała Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przykładem może być producent urządzeń, pozwalających oszczędzać nawet 40 procent energii w oświetleniu ulicznym. Łatwiej mu swe produkty sprzedawać za granicą niż w kraju.

Waldemar Pawlak zapewnił, że firmy innowacyjne będą miały łatwiejsze życie. Specjalne strefy ekonomiczne będą przekształcane w inicjatywy o charakterze klastrowym.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki