MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Jarosław Gowin: Członkostwo Polski w UE stwarza gigantyczne szanse rozwojowe ale wiąże się z akceptacją rożnych regulacji

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem wicepremiera część regulacji UE jest "zbyt daleko idąca" i "hamująca zdrową gospodarkę czy wzrost".
Zdaniem wicepremiera część regulacji UE jest "zbyt daleko idąca" i "hamująca zdrową gospodarkę czy wzrost". Adam Jankowski/ Polska Press
Inwestycje to podwaliny dla przyszłości i innowacyjności- mówi wicepremier Jarosław Gowin i dodaje, że zwycięzcami będą te kraje, które trudny czas pandemii wykorzystają do głębokich zmian i reform. Jednocześnie przyznał, że członkostwo Polski w UE stwarza "gigantyczne szanse rozwojowe" ale jednocześnie wiąże się z "akceptacją rożnych regulacji". - W moim przekonaniu, często zbyt daleko idących, hamujących zdrową gospodarkę czy wzrost- stwierdził.

- Inwestycje w niektórych światowych gospodarkach, np. w Stanach Zjednoczonych już dzisiaj mają istotny wpływ na ożywienie gospodarcze. Inwestycje stanowią podwaliny dla przyszłości i innowacyjności polskiej gospodarki- powiedział
wicepremier , minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas konferencji „Inwestycje kluczem do ożywienia gospodarczego – Polska” organizowaną wspólnie przez Europejski Bank Inwestycyjny oraz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Jak tłumaczył, obecnie stoimy przed dwoma wielkimi pytaniami. - Pierwsze jest bieżące i paląca i naglące: jak pokonać koronawirusa i jak ograniczyć starty dla gospodarki wynikające z lockdownu. Drugie jest fundamentalne i długofalowe: jaki model rozwoju gospodarczego jest i będzie korzystny dla Polski- tłumaczył. Jednocześnie dodał, że powinny być one traktowane jako "ściśle powiązane".

Podczas swojej wypowiedzi szef resortu rozwoju przyznał, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej stwarza "gigantyczne szanse rozwojowe" ale jednocześnie wiąże się z "akceptacją rożnych regulacji". - W moim przekonaniu, często zbyt daleko idących, hamujących zdrową gospodarkę czy wzrost- stwierdził.

Jak tłumaczył dalej, wspólna Europa to wielki sukces w którym "Polska ma znaczący udział". - Wystarczy powiedzieć że w ostatnich 15 latach zanotowaliśmy wzrost PKB o 143 proc.- dodał. Gowin tłumaczył, że trzeba rozwijać instrumenty ułatwiające firmom: ekspansję zagraniczną, łączeni się z innymi firmami oraz absorpcje najnowszych technologii, szczególnie w procesie automatyzacji produkcji. - Jednocześnie jako państwo musimy współfinansować badania nad nowymi, zaawansowanymi produktami, ułatwiać dostęp do finansowania, budować popyt na produkty ze strony publicznej i lobbować za korzystnymi regulacjami na poziomie UE- wyliczał.

Nowa polityka przemysłowa Polski

Gowin przyznał, że "wiele tych instrumentów istnieje" ale powinna zostać wytworzona synergia pomiędzy nimi. - Realizacja strategicznych inwestycji z punktu widzenia kraju nie wyczerpuje wszystkich zadań przedsiębiorstw. Ich ugruntowana pozycja i duże możliwości finansowe powinny być wykorzystywane do zaangażowania w nowe, zaawansowane przedsięwzięcia- tłumaczył wicepremier i dodał, że "stąd właśnie projekty Spółek Skarbu Państwa". Wymienił tutaj obszaru m.in. zielonej energetyki, wodoru, big data, technologii chmurowych , sztucznej inteligencji, telemetrii, pojazdów elektrycznych czy dronów.

- To duże przedsiębiorstwa mogą dokonywać zmian i tzw. przełomów technologicznych. Są w stanie projektować, wdrażać i produkować na skalę umożliwiającą udział w globalnym wyścigu konkurencyjnym- mówił. Dlatego jednym z moich priorytetów jest nowa polityka przemysłowa Polski. Zręby tego programu powstają w ścisłym dialogu z przedsiębiorcami i ekspertami. Już teraz nie ulega wątpliwości, że nasze działania horyzontalne opart są na 5 osiach: cyfryzacja, zielony ład, bezpieczeństwo, lokalizacja produkcji i nowoczesne społeczeństwo. Te działania muszą zostać uzupełnione działaniem sektorowym, wypracowanym w dialogu z przedsiębiorcami zrzeszonymi w organizacjach przedsiębiorców, w izbach czy stowarzyszeniach- tłumaczył.

Musimy wspierać gospodarkę w w pokryzysowym restarcie

- Perspektywa Inwestycyjna grupy EBI sięga daleko poza ramy geograficzne. Jako bank europejski wspieraliśmy i będziemy wspierać ten wielki projekt europejski, którym jest gospodarka europejska- mówiła Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Wspieramy jej rozwój, budujemy jej siłę i wspieramy konkurencyjność na mapie globalnej- dodała.

- Kryzys nie zahamował naszych wysiłków, wręcz przeciwnie, dzisiaj jesteśmy jeszcze bardzie zmobilizowani do tego aby wspierać gospodarkę europejską jak polską w tym pokryzysowym restarcie- przyznała.

Jak wyjaśniła, zadanie, które przed nami stoi jest niezwykle trudne. - Z jednej strony gospodarka zmaga się ze skutkami kryzysu związanego z pandemią COVID 19. Z drugiej to dzisiaj powinniśmy zidentyfikować luki inwestycyjne i podjąć strategiczne decyzje co do dalszego rozwoju- zapowiedziała.

Ponad połowa firm zrezygnowała z inwestycji

Po roku od wprowadzenia pierwszego lockdownu gospodarki polscy przedsiębiorcy są podzieleni w kwestii oceny sytuacji swoich firm. Choć większość z nich postrzega swoją sytuację pozytywnie albo neutralnie, wśród mikroprzedsiębiorstw oraz w branżach powiązanych z turystyką dominują oceny negatywne. Jednocześnie 78 proc. ankietowanych uważa, że obecna sytuacja gospodarcza w kraju, w porównaniu do stanu sprzed pandemii, nie jest sprzyjająca- wynika z raportu EY „Rok z COVID-19 oczami polskich przedsiębiorców”.

- Rok 2020 był bardzo trudny dla polskich przedsiębiorców, ale dla wielu z nich negatywne skutki pandemii możemy poznać dopiero w bieżącym roku. Dotyczy to w szczególności niektórych przedsiębiorstw i branż, które dotychczas były silnie wspierane programami rządowymi i korzystały z wcześniejszych oszczędności, a które nie mogą w ten sposób funkcjonować na dłuższą metę– mówi Marek Rozkrut, główny ekonomista EY.

Jego zdaniem część z tych firm upadnie, ale jest duża szansa, że zbiegnie się to w czasie z silniejszym ożywieniem w polskiej gospodarce, co pozwoli ograniczyć negatywne skutki dla rynku pracy.

Najczęściej wskazywanym przez firmy utrudnieniem w prowadzeniu działalności z powodu pandemii jest spadek liczby klientów (48 proc. wskazań) oraz wysokie koszty bieżącej działalności (44 proc. wskazań). Mimo tego, większość przedsiębiorstw (69 proc.) utrzymała stan zatrudnienia na tym samym poziomie co przed pandemią, a 8 proc. zwiększyła liczbę zatrudnionych. Odsetek firm deklarujących zmniejszenie liczby pracowników był wyższy wśród większych przedsiębiorstw. 42 proc. dużych firm przeprowadziło redukcję zatrudnienia, przy 16 proc. w przypadku mikroprzedsiębiorstw. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wicepremier Jarosław Gowin: Członkostwo Polski w UE stwarza gigantyczne szanse rozwojowe ale wiąże się z akceptacją rożnych regulacji - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki