Wiceminister zdrowia przekazała informację na temat dostępu do aborcji. „Prawo obowiązuje od momentu opublikowania wyroku TK”

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Wiceminister zdrowia przekazała informację na temat dostępu do aborcji. „Prawo obowiązuje od momentu opublikowania wyroku TK”
Wiceminister zdrowia przekazała informację na temat dostępu do aborcji. „Prawo obowiązuje od momentu opublikowania wyroku TK” Adam Guz
Udostępnij:
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko przestawiła w Sejmie informację na temat dostępu do badan prenatalnych i zabiegów przerywania ciąży. Informacji na ten temat domagali się posłowie Lewicy. Jak poinformowała w 2019 r. wykonano 1074 aborcje z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu, 33 zabiegi, gdy ciąża zagrażała życiu kobiety, a trzy, gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża to wynik czynu zabronionego. Przekazała przy tym, że nowe prawo dotyczące aborcji wejdzie w życie dopiero, gdy wyrok TK zostanie opublikowany.

Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic, w imieniu swojego klubu pytała wiceszefową resortu zdrowia o kwestię dostępności dla kobiet lekarzy ginekologów, gabinetów ginekologicznych, badań prenatalnych i zabiegów przerywania ciąży. - W ilu polskich szpitalach mających oddziały ginekologiczno-położnicze wykonuje się pełen pakiet badań prenatalnych i terminację ciąż z przyczyn embriopatologicznych? - pytała posłanka.

Parlamentarzystkę interesowała także kwestia liczby szpitali „odmawiających przeprowadzenia procedur medycznych z przyczyn embriopatologicznych i z wykorzystaniem jakich pretekstów”. Co Ministerstwo Zdrowia zrobiło, jakie wdrożyło procedury dyscyplinujące, by zapewnić wszystkim pacjentom równy dostęp do świadczeń medycznych gwarantowanych prawem? - pytała Kucharska-Dziedzic.

Szczurek-Żelazko: Prawo obowiązuje od momentu opublikowania wyroku TK

W odpowiedzi wiceszefowa resortu zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że „najważniejsze jest życie” i dlatego działania Ministerstwa Zdrowia zmierzają do „zapewnienia tego konstytucyjnego prawa”. - Czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczy jednej z trzech przesłanek dopuszczających w Polsce aborcję – przypomniała.

Podkreśliła przy tym, że „prawo obowiązuje od momentu opublikowania wyroku TK”. - W związku z powyższym o tej godzinie mamy stan prawny taki, jaki obowiązywał przez ostatnie kilkadziesiąt lat (…) Na dzień dzisiejszy w Ministerstwie Zdrowia nie mamy sygnałów, który szpital odmawia wykonania tychże zabiegów – mówiła.

Wiceminister zaznaczyła, że każdego roku resort zdrowia przedstawia w Sejmie sprawozdanie zawierające informacje, o dostępności do zabiegów oraz ile zostało ich wykonanych i z jakich powodów. - W 2019 r. zostały wykonane 1074 aborcje z przesłanek medycznych wskazujących na bardzo duże prawdopodobieństwo ciężkiego uszkodzenia płodu (…) Dokonano 33 zabiegów w przypadku, gdy ciąża stanowiła zagrożenie życia kobiety ciężarnej, a trzy przypadki były z przesłanki, gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża mogła powstać w wyniku czynu zabronionego – wyliczała.

Wskazała również, że wojewódzkie raporty wskazują, iż większość zabiegów (430) została wykonana z powody trisomii chromosomu 21 oraz wad współistniejących lub też bez.- Dużą grupę stanowią zabiegi wykonane z powodu mnogich wad płodu, niedających szans na samodzielne życie - wyjaśniała.

Gorąca dyskusja w Sejmie

- Aborcja powinna być w Polsce legalna, a dzięki edukacji seksualnej i dostępnej antykoncepcji, także rzadka – przekonywała podczas swojego wystąpienia Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.

Z kolei posłanka Wanda Nowicka z Lewicy odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji i wtorkowego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, apelującego do sympatyków PiS o ochronę kościołów. - Prezes Kaczyński nie pozostawił złudzeń. Nie ma żadnego współczucia wobec kobiet. PiS zdradził kobiety. Nie traktuje je jako obywatelki – mówiła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Wiceminister zdrowia przekazała informację na temat dostępu do aborcji. „Prawo obowiązuje od momentu opublikowania wyroku TK” - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie