Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba na plaży w gdańskim Brzeźnie zainaugurował kampanię „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę”

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Inauguracja kampanii „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” 28.07.2021 r.
Inauguracja kampanii „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” 28.07.2021 r. Przemyslaw Swiderski
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce większych kar dla ludzi zaśmiecających plaże. O kampanii "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę" mówił na plaży w gdańskim Brzeźnie wiceminister Jacek Ozdoba.

Kampania „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę”

Rozpoczęła się akcja Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, której założeniem jest zwrócenie uwagi na problem zaśmiecenia plaż. W ramach promocji akcji na terenie naszego województwa pojawiły się billboardy oraz przystankowe citylighty. W środę 28.07.2021 Gdańsk odwiedził wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba, by promować sprzątanie po sobie na plaży.

- To chyba najładniejszy plener, na jakim występowałem na briefingu prasowym, ale jesteśmy tutaj nie bez przyczyny. Jesteśmy tutaj, ponieważ inaugurujemy działania promocyjne i edukacyjne związane z nieśmieceniem i wybieraniem czystej plaży – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba, otwierając kampanię „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” .

Inauguracja kampanii „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” 28.07.2021 r.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba na plaży w gd...

Edukacja i kary

Spędzając urlop nad polskim morzem, widujemy tabliczki zakazujące śmiecenia na plaży. Niestety, mimo tego, ilość wyrzucanych odpadów oraz problem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego, a także przyległych do niego plaż i wydm nie maleje. Kampania „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” ma zwiększać świadomość turystów i mieszkańców w tej kwestii.

- Chcemy edukować obywateli, że śmiecenie na plażach to nie jest najwłaściwsze zachowanie. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy wpis do wykazu prac rządu, jest to największa nowelizacja kodeksu wykroczeń – mówił dalej wiceminister.

Przypomnijmy, że 23 lipca 2021 projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Będą większe kary za śmiecenie?

Wiceminister przypomniał także, że dziś najwyższa kara za zaśmiecanie lasów czy plaż to 500 zł.
Ministerstwo proponuje, by zwiększyć te kwoty – po to, aby, jak powiedział Ozdoba, egzekwować prawo, i aby tę osobę, która śmieci w większej skali, karać wysokimi mandatami. Ozdoba podkreślał, że dziś te kary są bardzo niskie i nie zwiększano ich od lat dziewięćdziesiątych.

- Kara dla osoby, która wyrzuca worek śmieci na plażę powinna być dotkliwa – mówił. - Stąd ta nowelizacja i zwiększanie kar.

Górna granica mandatu ma wynosić dziesięć razy tyle, co dotychczas, czyli 5000 zł. Na razie to propozycja, teraz czas na konsultacje społeczne. Ozdoba wspomniał także o obligatoryjności uprzątnięcia śmieci – to także ma być element kary za zaśmiecanie środowiska.

- Każdy, kto będzie śmiecił, musi być świadomy tego, że może dostać mandat, ale również obligatoryjności sprzątnięcia po sobie – stwierdził.

500 ton śmieci na plaży

W konferencji udział wziął także prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Szymon Gajda.

- Plaże to nasze dobro narodowe. Natomiast niedawno, w trakcie pandemii, plaże stały się nie tylko miejscem wypoczynku, ale zastąpiły nam również restauracje. W związku z powyższym ilość śmieci na plażach niestety wzrosła, około dwukrotnie - powiedział

Gajda podał, że tylko z gdańskich plaż zbieranych jest około 500 ton śmieci rocznie, a większość z tych śmieci to odpady szklane.

- Mamy nadzieję, że poprzez działania edukacyjne, jak również przez inicjatywę legislacyjną ten problem zacznie powoli niknąć - dodał.

Widzisz kogoś, kto zanieczyszcza środowisko? Zgłoś to!

Podczas konferencji przypomniano także, że jeżeli widzimy coś niepokojącego – coś, co może mieć niekorzystny wpływ na środowisko (np. składowanie odpadów niebezpiecznych, zanieczyszczenie wody czy porzucenie odpadów komunalnych), należy to zgłosić. Można zrobić to za pośrednictwem strony internetowej głównego inspektora ochrony środowiska. Takich zgłoszeń wpłynęło już około 300, w przypadku niektórych udało się przyłapać sprawców na gorącym uczynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki