MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy w Gdańsku: "Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie turystycznym". Komu przysługuje?

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Konferencja na temat bonu turystycznego w Gdańsku 17.07.2020 r.
Konferencja na temat bonu turystycznego w Gdańsku 17.07.2020 r. Przemyslaw Swiderski
"Mamy bardzo dobrą wiadomość z ostatnich kilku minut. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o polskim bonie turystycznym, która daje polskim rodzinom wsparcie kilku miliardów złotych, ale daje też wsparcie branży turystycznej i dla organizacji pożytku publicznego" - powiedział w piątek 17.07.2020 w Gdańsku wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie turystycznym, której projekt zgłosił w kampanii wyborczej. Początkowo wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że bon będzie wynosił 1000 zł i otrzymają go pracownicy etatowi, którzy ucierpieli finansowo z powodu kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią koronawirusa.

Później pomysł przejął prezydent Andrzej Duda, który wniósł projekt ustawy. Zakłada on przyznanie 500 zł rodzinie na każde dziecko lub 1000 zł na dziecko niepełnosprawne. Świadczenie będzie przysługiwać także dzieciom z tzw. systemie koordynacji świadczeń z państwami europejskimi (jeden z rodziców pracuje za granicą). W tym tygodniu parlament zakończył prace nad projektem, który szybko trafił do podpisu prezydenta.

Jest to projekt wyjątkowy na skalę europejską by wspierać polskie rodziny oraz branżę turystyczną, która ucierpiała przez epidemię koronawirusa

- powiedział przy gdańskiej fontannie Neptuna wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, który w rządzie zajmuje się sprawami turystyki.

- Zarówno polskie rodziny, jak i branża turystyczna czekały na ten podpis, dzielą nas dni do momentu, w którym pierwsze środki trafią na konta polskich rodzin. To przełomowe wydarzenie, bo jeszcze nigdy aż tyle środków, bo aż 3,5 mld zł, nie trafiło do polskiej branży turystycznej - mówił prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Bon turystyczny - od kiedy i dla kogo?

Bon będzie mógł trafić do polskich rodzin na przełomie lipca i sierpnia. Będzie można z niego skorzystać w ośrodkach wypoczynkowych lub biurach turystycznych, które są zarejestrowane w Polskiej Organizacji Turystycznej. Jak mówił wiceminister Gut-Mostowy będzie to dotyczyć nie tylko dużych hoteli, ale również gospodarstw agroturystycznych. Muszą być tylko zarejestrowane w bazie.

Jesteśmy przygotowani, czekamy na dokończenie prac nad systemem teleinformatycznym. To ponad 6 mln dzieci, 3,5 mld zł i kilkadziesiąt tysięcy podmiotów uprawnionych do odbioru tego bonu. To kwestia kilkunastu dni żebyśmy mogli być gotowi do akceptacji płatności

- mówił Robert Andrzejczyk.

Minister Andrzej Gut-Mostowy mówił, że pojawiały się już próby oszustw i apelował o ostrożność. Podkreślał, że wszystkie dane dotyczące bonu turystycznego znajdą się na stronie Ministerstwa Rozwoju oraz stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Dopóki na tych dwóch stronach internetowych nie będzie wiarygodnych informacji, że można przystąpić do bonu turystycznego i dokonać płatności, prosimy tego nie czynić, szczególnie na podstawie anonimowych telefonów

- mówił minister i poseł Porozumienia.

Pierwsze płatności będzie można wykonać na przełomie lipca i sierpnia. Bon w formie elektronicznej zostanie przekazany SMS-em na podany przez starającego się o niego numer telefonu, bądź e-mailem na podany adres mailowy. Bazę podmiotów prowadzić będzie Polska Organizacja Turystyczna, ale firmy, które będą chciały zaakceptować bony turystyczne, będą musiały zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS będzie dokonywać płatności na rzecz podmiotu. Bon będzie dostępny formie

Po bon można się zgłaszać do marca 2022 roku i wtedy też można rezerwować wypoczynek wakacyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki